24. júna 2012

Slovenskí volejbalisti nestačili na Španielov

Slovenskí volejbaloví reprezentanti prehrali v nedeľňajšom záverečnom zápase posledného turnaja A-skupiny základnej fázy Európskej ligy vo volejbale mužov v Košiciach so Španielskom (-19, -23, 21, ...

volejbal KOŠICE 24. júna (WEBNOVINY) - Slovenskí volejbaloví reprezentanti prehrali v nedeľňajšom záverečnom zápase posledného turnaja A-skupiny základnej fázy Európskej ligy vo volejbale mužov v Košiciach so Španielskom (-19, -23, 21, -26).

V repríze minuloročného finále tejto prestížnej súťaže ťahali za kratší koniec, s výnimkou tretieho setu boli volejbalisti spoza Pyrenejí jednoznačne lepším tímom.

Španieli mali už pred týmto duelom istú prvú pozíciu v konečnej tabuľke, Slováci zasa druhú priečku.

Zverenci trénera Štefana Chrtianskeho st. si už v sobotu víťazstvom nad Izraelom 3:1 definitívne zabezpečili postup na turnaj Final Four, ktorý sa uskutoční už na budúci víkend v tureckej Ankare.

Celkovo to bude už piata účasť slovenských volejbalistov na záverečnom turnaji v deväťročnej histórii súťaže. Európsku ligu vyhrali Slováci ako jediní dvakrát v rokoch 2008 a vlani práve v košickej Steel Aréne.

Výsledok - nedeľa:

Slovensko - Španielsko 1:3 (-19, -23, 21, -26)
122 min, rozhodovali: Isajlovic (Rak.) a Wolf (Švaj.), 1500 divákov

Slovensko: Zaťko, Jakubov, Ogurčák, Joščák, Štefan Chrtiansky ml., Száraz, libero Kubš (Končál, Hriňák, Bencz, Kašper)
Španielsko: Hernán, Perez, Noda, Rodriguez, Fernandez, Altayó, libero Gamiz (Viciana, Rocamora, Delgado)

Hlas:

Štefan Chrtiansky st. (tréner SR): "Začali sme veľmi zle, robili sme veľa chýb, Španielom stačilo čakať na naše ´kiksy´. Nevedeli sme sa presadiť v útoku. Súper hral len to, čo sme čakali, ale stačilo im to. Servis bol našou slabou stránkou. Verím však, že vo Final Four sme schopní v semifinále uspieť a pôjdeme do boja o celkové prvenstvo."

I. set

Lepší začiatok zápasu mali Španieli, ktorí veľmi rýchlo odskočili na trojbodový rozdiel (4:1) a rozumnou hrou si ho udržiavali prakticky celú prvú polovicu úvodného setu. Od stavu 15:13 prišla ich trojbodová šnúra a aj keď sa "chrtianskovcom" ešte podarilo znížiť zo svojho pohľadu na 16:19, Španieli si už nenechali vziať ponúkanú príležitosť ujať sa v zápase vedenia. Slovákom nevychádzalo podanie (7 pokazených servisov), boli aj menej efektívni v útoku. Za 25 minút prehrali 19:25 a súper viedol 1:0.

II. set

Prvý bod druhého dejstva získali domáci volejbalisti a vôbec prvýkrát v dueli sa ujali vedenia. Bolo to však zároveň aj posledný raz v tejto hre, čo boli v náskoku. Súper ušiel až na hrozivých 10:4, ale Slováci to nezabalili. V závere dokonca znížili na rozdiel jediného bodu (22:23 a potom 23:24), ale to bolo z ich strany všetko. Stále pokračovalo ich trápenie na podaní (8 pokazených servisov), ale skvalitnili útok. Na Španielov to však nestačilo. Za 29 minút prehrali aj druhý set, tentoraz najtesnejším možným rozdielom 23:25 a už to bolo 2:0 pre už istých víťazov A-skupiny.

III. set

Domáci sa však nevzdávali. V úvode tretieho setu získali dvojbodový náskok (7:5), ale vzápätí prišla nepríjemná šnúra bodov súpera a o chvíľu to už bolo z ich pohľadu 9:13. Prišli veľké chvíle Františka Ogurčáka, ktorý „urobil“ tri body za sebou a na druhý technický oddychový čas už opäť išli vo vedení domáci (16:15). Koncovka im už patrila úplne jednoznačne. Konečný výsledok setu 25:21 je spravodlivým vyjadrením diania pod sieťou. Slováci v tretej hre nepokazili ani jeden servis.

IV. set

Španieli sa otriasli a postupne opäť preberali réžiu do svojich rúk. Neuveriteľne im vychádzala obrana v poli, smeče slovenských volejbalistov nepadali na ihrisko. Postupne si budovali náskok, trpezlivou hrou držali domácich na dištanc. Tí sa len veľmi ťažko presadzovali. V koncovke sa Slovákom síce podarilo znížiť pri podaní Zaťka z 18:23 na 22:23, potom odvrátiť 4 mečbaly súpera, ale piaty už nie. Štvrtý set bol zároveň aj posledným. Španieli ho vyhrali 28:26 a celý zápas 3:1.

Výsledok druhého nedeľňajšieho zápasu A-skupiny:

Dánsko - Izrael 1:3 (23, -23, -25, -26)
133 min, rozhodovali: Mocsnik (Maď.) a Večeřa (ČR), 200 divákov