Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

18. februára 2020

Slovensko nie je pripravené na hybridné hrozby, Globsec preto vydal príručku pre komunikátorov



Viac ako polovica predstaviteľov verejnej správy si nemyslí, že Slovensko je pripravené na hybridné hrozby. V prieskume organizácie Globsec, ktorá sa zaoberá ...



Zdieľať
gettyimages 855086378 676x451 18.2.2020 (Webnoviny.sk) - Viac ako polovica predstaviteľov verejnej správy si nemyslí, že Slovensko je pripravené na hybridné hrozby. V prieskume organizácie Globsec, ktorá sa zaoberá bezpečnosťou, obrannými otázkami aj kybernetickými hrozbami, sa tak vyjadrilo 58 % respondentov.

Metódy informačných operácií


Aj preto Globsec v spolupráci s komunikačnými expertmi zo Seesame vytvoril príručku pre komunikátorov z prostredia verejnej správy, ktorá sa zameriava na ochranu pred informačnými operáciami.

Príručka na praktických príkladoch podľa vyjadrení organizácie Globsec objasňuje metódy informačných operácií a ponúka tipy, ako ich rozpoznať a ako sa voči nim brániť a chrániť.

Hybridné hrozby sa môžu prejavovať rôznymi spôsobmi, ktorými útočia na viaceré oblasti štátu a spoločnosti. Práve tzv. informačné operácie sú jednými z ich najčastejších prejavov, pretože ovplyvňovať a manipulovať verejnú mienku cez informačný priestor je nielen rýchlou, ale aj lacnou možnosťou, ako zdiskreditovať jednotlivca, oslabiť skupinu, či podkopať dôveru v štát a jeho inštitúcie.

"Každá inštitúcia sa môže stať terčom informačnej operácie alebo hybridného útoku. Môže sa prejaviť náhlou a silnou vlnou tzv. trollingu, falošnou verziou webstránky či účtu na sociálnej sieti, alebo pokusom o napadnutie emailov," upozorňuje analytička organizácie Globsec Dominika Hajdu.

Narušenie dôvery v inštitúcie


Ako pokračovala analytička Globsec-u Katarína Klingová, častejším cieľom útoku sú zraniteľné skupiny obyvateľstva, ktoré môžu čeliť pokusom o manipuláciu prostredníctvom falošných účtov na sociálnych sieťach či internetových portálov, ktoré sa tvária ako médiá, ale aj prostredníctvom cielenej reklamy.

"Cieľom takýchto útokov môže byť narušenie dôvery v inštitúcie, ale aj polarizácia a zvyšovanie napätia medzi obyvateľmi," dodáva Klingová.

Cieľom publikácie „Ako sa brániť proti informačným operáciám: Príručka pre komunikátorov“ je pripraviť na informačné operácie najmä komunikátorov vo verejnej správe. Tí ako predstavitelia štátu a jeho inštitúcií s možnosťou komunikovať s verejnosťou predstavujú prvú líniu pri ochrane štátu a spoločnosti.

Okrem praktických tipov na zvolenie správnej odpovede v krízových situáciách príručka venuje špeciálnu pozornosť systematickému budovaniu odolnosti prostredníctvom strategickej komunikácie.


Zdroj: Webnoviny.sk - Slovensko nie je pripravené na hybridné hrozby, Globsec preto vydal príručku pre komunikátorov © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
SDKÚ vyviedla slovenskú spoločnosť z izolácie a vulgárnej politickej reality, hodnotí exminister Šimko
<< predchádzajúci článok
Pred 20 rokmi vznikla SDKÚ, založil ju Dzurinda s niektorými ministrami svojej vlády

Slovensko nie je pripravené na hybridné hrozby, Globsec preto vydal príručku pre komunikátorov - diskusné fórum čitateľov