Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

09. decembra 2012

Slovensko prispeje Afganistanu milión eurSlovensko prispeje do afganského Programu národnej solidarity miliónom eur. Šéf našej diplomacie Miroslav Lajčák to dnes potvrdil podpisom Memoranda o porozumení medzi Slovenskom a ...Zdieľať
podpis memoranda o porozumeni medzi sr BRATISLAVA 9. decembra (WEBNOVINY) - Slovensko prispeje do afganského Programu národnej solidarity miliónom eur.


Šéf našej diplomacie Miroslav Lajčák to dnes potvrdil podpisom Memoranda o porozumení medzi Slovenskom a Afganistanom.

"Dnes sme urobili dobrú vec, myslím, že sme poskytli ďalší príspevok k bezpečnému a stabilnému Afganistanu," vyhlásil Lajčák po podpise memoranda.

Podľa jeho slov je od roku 2004 Afganistan jednou z kľúčových krajín pre poskytovanie našej oficiálnej rozvojovej pomoci. Za toto obdobie sme v Afganistane realizovali 22 rozvojových projektov v celkovom objeme 3,7 milióna eur. Budúcoročná rozvojová pomoc má byť zameraná najmä na zlepšenie zdravotnej starostlivosti, lepšiu úroveň vzdelávania a podporu sociálno-ekonomického rozvoja.

Program národnej solidarity existuje od roku 2003, podpísala ho afganská vláda a Svetová banka. Medzi donorov tohto programu patrí už aj Slovensko. Milión eur je z rozpočtu Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR na oficiálnu rozvojovú pomoc, ušetrili ich po prehodnotení skôr uzatvorených projektov.

Obrazom: Podpis Memoranda o porozumení medzi SR a AfganistanomAfganistan musí mať pripravených ľudí

Príspevok nadväzuje na júlovú medzinárodnú konferenciu o Afganistane v Tokiu, na ktorej sa zúčastnilo 70 krajín a viacero medzinárodných organizácií.

"Prítomnosť medzinárodného spoločenstva v Afganistane nie je plánovaná bez obmedzenia. Naopak, našim záujmom je, aby afganská vláda, inštitúcie, armáda, bezpečnostné zložky prevzali plnú zodpovednosť za svoju krajinu," dodal Lajčák. Aby k tomu mohlo dôjsť, tak musí mať Afganistan pripravených ľudí - Slovensko sa do prípravy nových expertov, ktorí ponesú v rukách budúcnosť krajiny, aktívne zapája.

Afganistan vždy vnímal Slovensko ako priateľsky naklonenú krajinu, uviedol veľvyslanec akreditovaný pre SR Mohammad Kabir Farahi, sídliaci v Prahe. Tak vníma aj dnešný deň, keď Slovensko popísalo memorandum o poskytnutí peňazí do programu národnej stability.

"Sme v tretej fáze tohto programu. Tie prvé dve boli úspešné a pomohli sme tak tisícom malých dediniek. Pomáhali sme vidieku, príslušníkom rôznych vierovyznaní," dodal Farahi. Pripomenul, že Slovensko jeho krajine pomáha nielen vojenskými zložkami na juhu či poskytovaním vojenskej techniky. Podpísala sa napríklad dohoda medzi Polytechnickou univerzitou v Kábule a Slovenskou technickou univerzitou. Verí, že takej formy spolupráce bude stále viac.


Slováci odvádzajú v Afganistane dobrú prácu

Pri podpise memoranda bola aj námestníčka generálneho tajomníka NATO pre verejnú diplomaciu Kolinda Grabar-Kitarović. Vyjadrila sa pochvalne o slovenských vojakoch v misii v Afganistane

"Vaše bezpečnostné zložky robia takú vynikajúcu prácu, že často, keď hovoríme v televízii, tak spomíname práve ich," povedala Grabar-Kitarović. Na operácii ISAF sa podieľa 50 krajín, ale okrem bezpečnosti je podľa zástupkyne NATO pre krajinu dôležitý aj rozvoj.

"Je veľmi dôležité pomôcť tejto krajine cez investície, pomáhať v iných oblastiach ako je napríklad vzdelávanie, rozvoj vidieka, zdravotníctvo," dodala. V krajine vidí pozitívne zmeny - napríklad afganské školy navštevuje osem miliónov detí, z ktorých je 40 percent dievčat. Výzvou je stále pomoc oblastiam vzdialeným od veľkých miest.

Memorandum sa podpisovalo pri príležitosti medzinárodného fóra mladých „NATO Young Leaders Forum on Afghanistan“, ktoré bude v Bratislave na budúci týždeň. Fórum organizuje Centrum pre európske a severoatlantické vzťahy (CENAA) a NATO Public Diplomacy Division (NATO PDD) v spolupráci s ministerstvom zahraničných vecí a európskych záležitostí.

Kolinda Gabar-Kitarovič tiež vystúpi na fóre. Okrem nej sa účastníkom fóra prihovorí veliteľ misie ISAF, špeciálny predstaviteľ generálneho tajomníka OSN pre Afganistan veľvyslanec Ján Kubiš, bývalý zástupca Špeciálneho predstaviteľa EÚ pre Afganistan Michael Semple a mnohí ďalší odborníci.

Viac ako 50 mladých lídrov z 30 krajín bude v Bratislave týždeň diskutovať o problémoch a výzvach, ktoré bude musieť Afganistan prekonať v súvislosti s plánovaným odchodom aliančných vojsk. Mladí lídri tiež pripravia Deklaráciu o budúcnosti Afganistanu, ktorú odovzdajú Generálnemu tajomníkovi NATO Anders Fogh Rasmussenovi a afganskému prezidentovi Hámidovi Karzajovi. V deklarácii politickým lídrom odporučia, na ktoré reformy sa musí Aliancia a Afganistan v nasledujúcich rokoch zamerať.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Nemeckí socialisti postavia proti Merkelovej exšéfa financií
<< predchádzajúci článok
Kvôli vlakom zmenili cestovné poriadky aj autobusy

Slovensko prispeje Afganistanu milión eur - diskusné fórum čitateľov