09. októbra 2014

Slovensko vyhralo nad Španielskom 2:1

SENZÁCIA: Španielská družina vykrvácala v slovenskej koride. Slovenskí futbalisti si zapísali historický úspech. Na štadióne pod Dubňom zdolali silné Španielsko 2:1.

SLOVENSKO - Španielsko 1:0

SLOVENSKO - Španielsko 2:1 (2:1-:)

Slovenskí futbaloví reprezentanti zvíťazili vo štvrtkovom zápase C-skupiny kvalifikácie EURO 2016 v Žiline nad majstrami Európy Španielmi 2:1. Už v nedeľu sa zverenci trénera Jána Kozáka predstavia v ich treťom súboji v boji o postup na finálový turnaj ME do Francúzska na pôde nebezpečného Bieloruska v Borisove.

Slováci v prvom dejstve favorita a majstra sveta z 2010 zaskočili aktívnou obranou a v 17. minúte sa ujali vedenia, keď z priameho kopu prepálil tvrdou strelou Ikera Casillasa Juraj Kucka. Hostia v druhom polčase dostali Slovákov pod tlak a v 82. minúte vyrovnal striedajúci Paco Alcacer. Hostí však zrazil do kolien v 87. minúte Miroslav Stoch, ktorý hlavou využil parádny center Michala Ďuriša.

V tabuľke majú Kozákovci po septembrovej úvodnej výhre na Ukrajine (1:0) šesť bodov a sú lídrom skupiny.

Miroslav Stoch SLOVENSKO - Španielsko 2:1

Na snímke sprava Peter Pekarík, Róbert Mak (Slovensko) a hore David Silva (Španielsko) počas futbalového kvalifikačného zápasu na EURO 2016 v C-skupine medzi Slovenskom a Španielskom 9. októbra 2014 v Žiline.

kvalifikácia EURO 2016, C-skupina:

Slovensko - Španielsko 2:1 (1:0)

Góly: 17. Kucka, 87. Stoch - 82. Alcacer, ŽK: Kucka, Hubočan, Stoch, Gyömbér - Silva, Cazorla. Rozhodovali: Kuipers - van Roekel, Zeinstra (všetci Hol.), 9478 divákov.

zostavy a striedania:

Slovensko:
Kozáčik - Pekarík, Škrtel, Ďurica, Hubočan - Pečovský, Gyömbér, Kucka (83. Kiss) - Mak (62. Stoch), Weiss (54. Ďuriš) - Hamšík

Španielsko: Casillas - Juanfran (81. Cazorla), Pique, Albiol (58. Pedro Rodriguez), Alba - Busquets, Koke - Silva (71. Alcacer), Fabregas, Iniesta - Costa

Priebeh zápasu

góly:

17. - 1:0 Juraj Kucka

82. - 1:1 Paco Alcácer

87. - 2:1 Miroslav Stoch

Na takmer vypredanom štadióne v Žiline sa hral od úvodných okamihov vzrušujúci futbal vo výbornom tempe. Španieli začali očakávaným držaním lopty, Slováci bránili v dobrom koncentrovanom bloku a čakali na rýchly prechod do útoku. A mali aj prvú obrovskú šancu, keď Hamšík v 11. minúte skvele vysunul šprintujúceho Pekaríka na pravo, z jeho ostrého polovysokého centru výborne zakončil Mak, ale Casillas ukázal svetovú extratriedu a strelu vyrazil. Na druhej strane sa vzápätí pokúsil odpovedať Costa, jeho nebezpečná hlavička tesne minula pravú žrď Kozáčikovej brány. V 16. minúte výborne prenikol do obrany hostí Ďurica, tí ho faulovali a z nariadeného priameho kopu Kucka tvrdou bombou zaskočil Casillasa - 1:0 pre Slovensko. Španieli si hrali svoju kombinačnú hru a vyrovnať mohol v 22. minúte Albiol, po zmätkoch v domácej šestnástke ale prestrelil Kozáčikovu bránu. Interesantný futbal pokračoval, Slováci výborne bránili a Pečovský v 27. minúte poriadne natiahol Casillasa tiahlou strelou k pravej žrdi, ten vyrazil na roh. Obraz hry sa nemenil ani v ďalších fázach, v 38. minúte Iniesta pekne vystrelil, ale Kozáčik ešte krajšie vyrazil na roh. V závere polčasu hostia zatlačili, mali sériu rohových kopov a pred Kozáčikom horelo. Gólman Plzne však skvele zlikvidoval nebezpečný dvojpokus Albiol - Busquets, keď najprv vyrazil hlavičku španielskeho hráča a potom aj následnú dorážku jeho spoluhráča.

"La Furia Roja" začala náporom aj v druhom polčase. V 50. minúte Kozáčik skvele vyrazil na ďalší roh strelu Fabregasa a o minútu v rovnakej situácii aj strelu Costu. Červená vlna sa valila na domácu bránu, Slovensko však odolávalo. Hostia sa prezentovali ich tradičným štýlom s krátkymi prihrávkami do šírky a rýchlou kolmicou, zatvorili domácich na ich polovici, do čistých šancí sa ale nedostávali. No preťažená obrana domácich kapitulovala v 82. minúte, keď sa striedajúci Alcacer dostal po umnom centri Albu za obrancov a chladnokrvne prekonal Kozáčika. Slovenskí hráči však nerezignovali a v 87. minúte ich opäť dostal do vedenia striedajúci Stoch, ktorý hlavičkou upratal loptu za bezmocného Casillasa po skvelom centri Ďuriša. V nervóznom závere si Slováci šokujúci triumf ustrážili a na konte majú po dvoch zápasoch 6 bodov a sú lídrom C-skupiny.

Hlasy:

Matúš Kozáčik, brankár SR (zdroj: RTVS):
"Je to skvelé, pretože sme vyhrali s ťažkým súperom. Výborný pocit. Španieli ukázali svoju kvalitu a bolo jasné, že si vytvoria šance. My sme dnes hrali ako tím a ukázali sme však aj našu kvalitu a korunovali sme ju víťazstvom."

Ján Kozák, tréner SR (zdroj RTVS): "Proti tak silnému súperovi sa hráči vypli k fantastickému výkonu. Bojovali, koncentrovane hrali ako jeden muž, veľa sa nabehali. Proti tak silnému súperovi dokázali streliť dva góly a nedovoliť mu vypracovať si väčší počet šancí. Weiss a Mak nabehali toho veľa, vedel som, že vydržia len 60 minút. Čerství hráči Stoch s Ďurišom potom zariadili víťazný gól. Súper vtedy riskoval, hral na jedného stopéra, a to sme využili. Je to úžasné."

Martin Škrtel, kapitán SR (zdroj RTVS): "Je to fantastický pocit a zároveň veľké povzbudenie do ďalšej práce. Potvrdili sme výsledok z Ukrajiny a opäť ukázali, že si môžeme merať sily s najlepšími tímami v Európe. Hrali sme kolektívne, každý hráč si poctivo odviedol svoju robotu. Zároveň nás podržal brankár Kozáčik."

Vicente del Bosque, tréner Španielska: "Bola to naša prvá prehra v kvalifikácii po veľmi dlhej dobe. Boli to pre nás dnes ťažké minúty v Žiline. Musím priznať, že sa prejavila kvalita nášho súpera. Mohli sme aj viac útočiť, chvíľu to vyzeralo na remízu, napokon nám to ale nevyšlo. Chýbala nám v závere sila, stratili sme kontrolu nad zápasom a prehrali. Na ihrisku sme sa v závere hľadali. Snažili sme sa otvoriť viac hru, vystriedal som obrancov za ofenzívnych hráčov, žiaľ, nevyšlo nám to. Musíme prijať prehru, hoci neprišla pre nás vo vhodnom čase.