01. februára 2011

SLOVNAFT EXTRALIGA: Slovan zdolal Martin až po nájazdoch

Hokej - Slovnaft extraliga 2010/2011 - 50. kolo základnej časti:

bez nazvu Brankár Branislav Konrád zo Slovana Bratislava prekonaný Ladislavom Gabrišom z HK Nitra počas slovenskej hokejovej Slovnaft extraligy medzi HK Nitra - Slovan BratislavaFoto: SITA/Martin Havran BRATISLAVA 1. februára (WEBNOVINY) - Hokej - Slovnaft extraliga 2010/2011 - 50. kolo základnej časti:

MHC Mountfield Martin - HC Slovan Bratislava 5:6 po sam. nájazdoch (1:1, 3:0, 1:4 - 0:0, 0:1)
Góly: 1. Sobota (Zeliska, Šišovský), 24. Šišovský (Beran, Macejka), 35. I. Ďatelinka (Galamboš), 35. Šišovský (Galamboš, Velebný), 56. Appel (Macejka) - 15. D. Skokan (D. Buc), 47. Lipiansky (Uram, M. Bakoš), 49. P. Frühauf (Kapuš, D. Buc), 50. Uram (Jackman, L. Hudáček), 52. M. Bakoš (Hájek, Jackman), rozh. sam. nájazd premenil Lipiansky
Vylúčení: 1:4 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Kubuš - T. Orolin, Snášel, 1480 divákov

MHC Mountfield: Dzubina - Matejka, I. Ďatelinka, A. Novotný, Hriňa, Velebný, P. Klepáč, Brcko, Drgoň - Sobota, Zeliska, Šišovský - Macejka, Beran, Appel - Themár, Markovič, Važan - Rechtorík, Galamboš

Slovan: T. Pék - Jackman, Hájek, J. Kováčik, Štajnoch, P. Frühauf, Jendek, Ketner, Bohunický - M. Bakoš, Lipiansky, Uram - Róbert Huna, L. Hudáček, J. Cíger - D. Skokan, Kapuš, D. Buc - Bobocký, Surovka

Martinčania už bez skúsenej dvojice Uram - Jabrocký vstúpili do zápasu ako víchor. Už v 32. sekunde sa po Zeliskovej strele dostal puk k Sobotovi, ktorý ho pohotovo dorazil do siete. Túto situáciu si dal ešte rozhodca Kubuš odobriť u videorozhodcu. Ďalší gólový prírastok potom visel vo vzduchu. V 10. min hrali domáci presilovku, Themár netrafil odkrytú bránku a Appela potom vychytal T. Pék. V 15. min udrelo na druhej strane. Buc zobral Novotnému puk, posunul ho Skokanovi a ten pohotovo vyrovnal - 1:1. O dve minúty našiel Jackman pred bránkou Urama, ktorý sa predstavil už v drese Slovana, ale tomu pred prázdnou bránkou preskočil puk hokejku.
Aj druhú tretinu začali domáce "kosačky" náporom. V 24. min sa pred bránkou najlepšie zorientoval Šišovský a vrátil Martinu vedenie. O minútu bol vo svojom nájazde faulovaný Themár, ktorý však z trestného strieľania nepridal gólovú poistku. Slovan v týchto chvíľach nestačil na nadšene hrajúcich domácich. V 27. min Beran v presilovke našiel úplne voľného Macejku, ale ten zahodil nemožné. Nasledujúce dva zlepené góly Martinčanov v rozpätí 44 s poslali Slovan takmer na kolená. Najskôr v presilovke vystrelil od modrej čiary Ďatelinka a jeho strelu si Frühauf nešťastne zrazil do bránky. Potom sa ocitol v nájazde Šišovský a učebnicovo prekonal Péka - 4:1.
Zdanlivo rozhodnutý zápas dostal v 47. min zaujímavý náboj. Uram našiel nekrytého Lipianskeho a bolo 4:2. Slovan sa potom dvoma gólmi za 59 sekúnd dostal do zápasu a začal na ľade dominovať. Hra domácich sa zrútila ako domček z karát. V 52. min Macejka zrazil Bakošovu prihrávku do vlastnej bránky a belasí viedli - 4:5. Domáci však ešte predsa len gólovo odpovedali: v 56. min Macejka našiel Appela, ktorý zápas posunul do predĺženia. Desať sekúnd pred koncom nadstaveného času nevyužil svoju tutovku Markovič a poslal domácich do lotérie samostatných nájazdov. Aj deviatykrát v sezóne v nich ťahali za kratší koniec, lebo Lipiansky rozhodol o konečnom výsledku v prospech Slovana

Hlasy:
Ladislav Spišiak (tréner Martina): "Ťažko sa mi zápas hodnotí. Viedli sme 4:1, ale napokon sme ho stratili. V druhej tretine nám odišli zranení Sobota a Beran. V tretej tretine sme pocítili najmä stratu kapitána Berana a naši mladí hráči nestíhali. V samostatných nájazdoch sme skúšali všetko možné, ale opäť nám nevyšli. Pred zápasom by som bod bral, ale teraz nám dva body ušli. Bod si však chlapci za bojovnosť určite zaslúžili."

Zdeno Cíger (tréner Slovana): "Bol to zaujímavý zápas plný zvratov. Na úvodný gól domácich sme stačili ešte odpovedať, ale v druhej tretine prestali chlapci korčuľovať. V tretej tretine sme veľkým nasadením s gólovým efektom zápas otočili. Škoda, že sme hrali iba dvadsať minút."

HK Nitra - MsHK DOXXbet Žilina 4:1 (1:0, 2:0, 1:1)
Góly: 7. Gabriš (Marek Slovák, Fabian), 24. H. Ručkay (Podstavek, M. Štefanka), 35. Korhoň (T. Chrenko, Čaládi), 47. H. Ručkay (Gabriš, Podstavek) - 59. Stupka (Petruška, Troliga)
Vylúčení: 5:6 na 2 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: R. Lauff - Kalina, Korba, 1969 divákov

Nitra: J. Laco - Fabian, Janík, Michal Novák, Duben, Gabriš, Ďurák, Joanidis, Hlavačka - Podstavek, M. Štefanka, H. Ručkay - Korhoň, T. Chrenko, Čaládi - M. Kováčik, Marek Slovák, S. Saliji - Štumpf, Uhnák, Šumichrast

Žilina: Murín - Krčula, Dlouhý, Grill, Heš, Rúfus, Horský, Ftorek, Leško - Faith, Hreus, Kokavec - V. Nemec, Rataj, Vala - Petruška, Troliga, Stupka - Drevenák, Valášek, Hájnik

Prvá tretina začala veľmi opatrne. Do šancí sa mužstvá začali dostávať až po vlažnom začiatku. Ako prvý vážnejšie pohrozil Žilinčan Vala, no brankár Laco mu pokazil radosť. Domáci šli do vedenia v 7. min, keď Gabrišova tečovaná strela skončila v Murínovej bránke. Druhý gól Nitry mohol zakrátko na to pridať Saliji, no po obkorčuľovaní bránky nebol úspešný. Hneď v úvode druhej časti mohol zvýšiť Ručkay, no Murín mu stačil hokejkou vypichnúť puk. Ručkay si však všetko vynahradil v 24. min, keď úspešne dorazil Podstavekovu strelu - 2:0. Hostia na aktivite príliš nepridali a z hry mali naďalej viac domáci hráči. V 33. min mohol znížiť Petruška, ktorý tečoval Stupkovu prihrávku len do brankára Laca. O dve minúty na to pridal dôležitý tretí gól Korhoň, ktorý bol na konci peknej kombinácie druhého nitrianskeho útoku. Na konci druhej časti mali hostia presilovku piatich proti trom, no ani za 74 sekúnd tejto výhody neskórovali.

V tretej tretine sa zápas už len dohrával. Stretnutie stratilo na tempe a hostia už príliš ofenzívnych snáh nepredvádzali. V 47. mi v nitrianskej presilovke strieľal Gabriš a puk do bránky hostí tečoval Ručkay. V 51. min ušiel v oslabení do brejku Tomáš Chrenko, no Murín jeho pokus zmaril. Hostia sa čestného úspechu dočkali v 59. min. Piatu presilovku Žiliny využil v jediný gól hostí Stupka.

Hlasy:
Branislav Okuliar (tréner Nitry): "Bol to dôležitý zápas. Naši chlapci v ňom zabojovali a vyhrali, vďaka čomu sme sa zrejme zachránili. Teraz chceme uhrať play-off, ktoré sme si pred pár týždňami dali ako cieľ. Za dnešný výkon musím pochváliť všetkých hráčov od brankára Laca až po posledného náhradníka."

Róbert Rehák (asistent trénera Žiliny): "Stáva sa už našou tradíciou, že chlapci korčuľujú, bojujú, z tejto strany im nemám čo vyčítať. Hráme však v kŕči, všetko robíme pod tlakom. Baráži sa už asi nevyhneme. Dnes sme sa chceli pobiť o dobrý výsledok, no opäť nám to nevyšlo. Nevieme dať gól a robíme kardinálne chyby, ktoré súper využíva."

HK Poprad - HK 36 Skalica 2:3 po predĺž. (1:0, 0:1, 1:1 - 0:1)
Góly: 7. Škovira (Lundberg, Kuľha), 44. A. Lapšanský (A. Kroták, Jasečko) - 29. T. Mikuš (Gründling), 60. Jarolín (Kloz), 65. R. Konečný z trest. strieľania
Vylúčení: 5:7 na 2 min, navyše Lantoš (Skalica) na 10 min za napadnutie hlavy a krku - Škadra (Skalica) na 10 min za napadnutie zozadu, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Ország - Gajan, Tornay, 2757 divákov

Poprad: Melicherčík - J. Brejčák, R. Suchý, Jasečko, D. Brejčák, Kasík, Kledrowetz, Reitmayer - Kuľha, Lundberg, Škovira - A. Lapšanský, P. Svitana, A. Kroták - J. Kopecký, Klouda, Rapáč - Paločko, Mlynarovič, Vandas - Takáč

Skalica: Lakosil - Gründling, Škadra, Kloz, Jankovič, P. Kumstát, Gula, Magušin, M. Školiak - Kutálek, T. Mikuš, T. Višňovský - Obdržálek, R. Jarolín, R. Konečný - Štepán, Holovič, Šátek - Lantoš, Jurík

Úvodné minúty boli rozpačité, keď oba tímy začali vo vlažnom tempe, ktoré sprevádzali nepresnosti v kombinácii. Pozornosť brankárov vyskúšal svojim nájazdom Vandas, ktorému na druhej strane kontroval dorážkou Višňovský. Svetlým momentom bola gólová akcia Popradčanov v 7. min, keď presilovkovú kombináciu presne zakončil z uhla Škovira - 1:0. Ani úvodný gól však nedokázal nakopnúť súperov a diváci tak boli svedkami priemerného extraligového hokeja.

Aj keď si domáci aj v druhej časti udržali prevahu, ich hre chýbala myšlienka a moment prekvapenia. Skaličania to potrestali v 29. min, keď Mikušova dorážka znamenala vyrovnanie. Z hokejok Popradu sa vytratila herná istota, čo bolo badateľné najmä na viacerých pobabraných presilovkách. Skaličania boli na koni a pri každej príležitosti nebezpečne podkurovali Melicherčíkovi, ktorý bol však spoľahlivou oporou. Rovnakou bol aj na druhej strane Lakosil, ktorý bezpečne vyriešil niekoľko nebezpečných situácií.

Misky váh na stranu domácich priklonil v 44. min Lapšanský, keď svoj dravý prienik zakončil strelou pomedzi betóny. Skaličania však cítili, že bodový zisk z Popradu je na dosah, preto sa intenzívne snažili o vyrovnanie. Napriek snahe sa však k súvislejšiemu tlaku v závere stretnutia nedostali a všetko nasvedčovalo tomu, že Poprad uháji tesné víťazstvo. V záverečnej power-play však tri sekundy pred koncom vyrovnal zblízka Jarolín a muselo sa predlžovať. Oba tímy aj v predĺžení predvádzali ustráchaný a nepresný hokej. Zdalo sa teda, že rozhodnutie prinesú až samostatné nájazdy. Tri sekundy pred koncom však J. Brejčák hákoval v nájazde Konečného, ktorý nariadené trestné strieľanie premenil na víťazný gól Skaličanov.

Hlasy:
Róbert Spišák (asistent trénera Popradu): "Stretnutie sme začali absolútne nekoncentrovane a podali sme nezodpovedný výkon. Hrali sme málo agresívne smerom dopredu a nezískavali sme puky v útočnom pásme. Ťahali sme puky zbytočne dozadu, chýbal rýchly obrat, čo preferujeme v našej hre. Bolo to najnevydarenejšie stretnutie v tejto sezóne."

Peter Oremus (tréner Skalice): "Podriadili sme všetko tomu, aby sme popradských hráčov veľmi nepúšťali pred našu bránku. Som rád, že to naši chlapci splnili. Veľkou oporou bol brankár Lakosil, ktorý nám vychytal zápas. Teší ma, že naši mladí chlapci mohli pocítiť radosť z víťazstva nad takým kvalitným mužstvom."

Dukla Trenčín - HC'05 Banská Bystrica 4:1 (0:0, 1:0, 3:1)
Gól: 26. P. Kopecký (Filo, Daňo), 46. Filo (P. Kopecký, Blatný), 47. Tvrdoň (Gašparovič), 56. Mikula (Blatný, T. Melichárek) - 60. Kútny (Petro, Vizváry)
Vylúčení: 2:6 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: Müllner - Šefčík, Výleta, 1850 divákov

Trenčín: T. Hiadlovský - Sekeráš, E. Bednár, Jarábek, M. Hruška, S. Tomko, Martin Chovan - Mikula, Blatný, T. Melichárek - Tybor, Gašparovič, R. Tvrdoň - Naurov, O. Ďuriš, Koložváry - Filo, Daňo, P. Kopecký

Banská Bystrica: Šimonovič - Cebák, Vizváry, Kubka, Bambúch, Kolba, Vantroba, Biro - Lažo, M. Hudec, Weissmann - Tománek, Češík, Hvila - Rumpel, Šechný, Sýkora - Petro, A. Bezák, Kútny

Už v úvodných sekundách rozkrútili hostia kolotoč pred súperovou bránkou, ostrá paľba však ten správny cieľ nenašla. Ďalší priebeh už bol vyrovnaný, no s nepresnosťami na oboch stranách. V 14. min pomohla presilovka Bystričanom opäť vyvinúť tlak, Trenčania viaceré ošemetné situácie pred vlastnou bránkou zvládli. Obrovskú šancu mal v závere prvej tretiny domáci Ďuriš, no Šimonovič puk v poslednej chvíli vyrazil.
Trenčín aktívnejšie vstúpil do druhého dejstva a vynieslo mu to vedúci gól - v 26. min Filovu strelu pri žŕdke prekvapujúco tečoval Kopecký. Snaha obom súperom nechýbala, ich útočné pokusy však stroskotávali na pozorných obranách i brankároch.

Hosťom sa nepodarilo vyrovnať, a tak na začiatku tretej dvadsaťminútovky urobili domáci krátky proces - v rozpätí 38 sekúnd dvoma presnými zásahmi prakticky rozhodli o víťazovi duelu. V 46. min uspel individuálnou akciou Filo, ktorý najskôr napálil do žŕdky a odrazený puk sám vrátil do siete. O chvíľu bleskový útoku v tandeme s Gašparovičom nekompromisne zakončil do odkrytej svätyne Banskej Bystrice Tvrdoň. Hosťom vzápätí nepomohol ani oddychový čas, pretože Trenčín dynamickou hrou pritlačil súpera a nedovolil mu už zápas zdramatizovať. Naopak, v závere trenčiansky triumf prikrášlil Mikula pohotovou strelou po prihrávke spoza bránky. Deväť sekúnd pred koncom hosťujúci Kútny ešte stihol pokaziť domácemu gólmanovi Hiadlovskému radosť z čistého konta.

Hlasy:
Dušan Gregor (tréner Trenčína): "Zápas mal zásluhou oboch mužstiev slušnú úroveň a hral sa už s nádychom play-off. Dokázali sme zvládnuť úvod stretnutia, keď bol súper veľmi dôrazný a dobre korčuľoval. V tretej tretine sme strelili pekné góly, ktorými sme nielen rozhodli o výsledku, ale aj potešili divákov. Škoda len toho pokazeného záveru, keď sme dostali pár sekúnd pred koncom gól. Napriek tomu musím svoje mužstvo za predvedený výkon pochváliť."

Milan Staš (tréner Banskej Bystrice): "Z pohľadu na našu hru znesie prísnejšie kritéria iba prvá tretina, keď sme si vypracovali dostatok šancí, ale efektivita bola nulová. V druhej tretine sme chceli zmenami v zostave mužstvo nabudiť, ale stal sa pravý opak a hráči upadli do akejsi letargie. Až do konca zápasu to bolo z našej strany príliš upracované a nepodarilo sa nám nadviazať na náš výkon z úvodnej dvadsaťminútovky. Musím, žiaľ, skonštatovať, že sme neodohrali dobrý zápas a zaslúžene sme prehrali."