Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

30. novembra 2021

SNEŽENIE A SILNÝ VIETOR: SHMÚ vydal výstrahy takmer pre celé SlovenskoMeteorológovia vydali aj výstrahu pred výskytom hmly. V niektorých okresoch Banskobystrického a Košického kraja sa ojedinele očakáva výskyt hmiel s dohľadnosťou 50 až 200 metrov.Zdieľať
SNEŽENIE A SILNÝ VIETOR: SHMÚ vydal výstrahy takmer pre celé Slovensko

Na viacerých miestach Slovenska môže v utorok snežiť, vytvárať sa môžu aj snehové jazyky a záveje. Na horách sa môže výraznejšie rozfúkať. Upozorňuje na to Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ), ktorý vydal výstrahy prvého a druhého stupňa. Informuje o tom na svojom webe.


Výstrahy pred snežením sa týkajú takmer všetkých krajov s výnimkou Bratislavského a Košického. V niektorých okresoch môže napadnúť desať až 20 centimetrov nového snehu. Rovnako sa môžu tvoriť aj snehové jazyky a záveje. "Výška nového snehu predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské aktivity, dopravu a pohyb osôb," uviedli meteorológovia. Výstrahy pre sneženie platia predbežne od 13.00 h do stredy (1. 12.) do 2.00 h. V prípade snehových závejov je to od 15.00 h do stredy do 9.00 h.

Na horách v okresoch Tvrdošín, Liptovský Mikuláš, Poprad a Brezno môže byť výrazne veterno. SHMÚ vydal v týchto lokalitách výstrahy druhého stupňa. V polohách nad 1800 metrov môže dosiahnuť vietor v nárazoch 135 až 160 kilometrov za hodinu. "Predpokladaná rýchlosť vetra predstavuje zvýšené nebezpečenstvo najmä pre pešiu turistiku a horolezectvo," uviedol SHMÚ. Výstrahy platia predbežne od utorka od 21.00 h do stredy do 6.00 h.

Slabší vietor sa môže objaviť na horách aj v okresoch Námestovo, Dolný Kubín, Žilina, Martin, Ružomberok a Banská Bystrica. V nárazoch tam môže dosiahnuť rýchlosť 110 až 135 kilometrov za hodinu.

Meteorológovia vydali aj výstrahu pred výskytom hmly. V niektorých okresoch Banskobystrického a Košického kraja sa ojedinele očakáva výskyt hmiel s dohľadnosťou 50 až 200 metrov. SHMÚ varuje, že znížená dohľadnosť predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre dopravné aktivity. Výstraha prvého stupňa platí do 10.00 h.


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Štátnym zamestnancom v Nemecku zvýšia mzdy o 2,8 percenta, dostanú aj bonus pre záťaž počas pandémie
<< predchádzajúci článok
Koalícia sa nedohodla na 500-eurových poukazoch pre dôchodcov, sulíkovci trvajú na svojom stanovisku

SNEŽENIE A SILNÝ VIETOR: SHMÚ vydal výstrahy takmer pre celé Slovensko - diskusné fórum čitateľov