Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

07. októbra 2009

SNS podáva návrh na GP na zrušenie SMKSlovenská národná strana dnes podáva na Generálnu prokuratúru v poradí tretí podnet na zákaz Strany maďarskej koalície. "Som presvedčený, že Generálna prokuratúra zváži naše argumenty a SMK ...Zdieľať
BRATISLAVA 7. októbra (WEBNOVINY) - Slovenská národná strana dnes podáva na Generálnu prokuratúru v poradí tretí podnet na zákaz Strany maďarskej koalície. "Som presvedčený, že Generálna prokuratúra zváži naše argumenty a SMK bude zakázaná na území SR," povedal predseda SNS pre agentúru SITA. Zároveň SNS do parlamentu predloží aj návrh na disciplinárne konanie proti poslancom NR SR za SMK s tým, aby mandátový a imunitný výbor odporučil parlamentu vyzvať poslancov SMK, aby sa vzdali poslaneckého mandátu. Výzvou by sa mohol podľa Slotu parlament zaoberať už na októbrovej schôdzi.


Podľa Slotu petit podania je skoro totožný s predchádzajúcimi návrhmi národniarov na zákaz SMK. SNS tvrdí, že aktivity politikov SMK jednoznačne spochybňujú štátnu suverenitu Slovenska. "Spochybňovať Trianon, Benešove dekréty je to isté, ako keby niekto spochybňoval samotnú štátnosť, samotnú existenciu štátu. Pribudli niektoré fakty, ktoré nasvedčujú tomu, že toto konanie nie je len verbálne, ale aj politické kroky podriaďujú svojmu konečnému cieľu, odtrhnutiu južných území od Slovenskej republiky," vyhlásil Slota. Podľa neho účasťou na Fóre poslancov Karpatskej kotliny porušujú poslanci SMK sľub poslanca NR SR. "Fakt, že sa zúčastňujú na rokovaní orgánu, ktorý je viac-menej podriadený maďarskému parlamentu a predsedovi maďarského parlamentu, je absolútne nezlučiteľný s Ústavou SR," zdôraznil. SNS prekáža aj zhromaždenie na štadióne v Dunajskej Strede, kde sa podľa Slotu vykrikovali heslá "jednoznačne urážlivé proti slovenskému národu a štátnosti".

Podľa SNS je Fórum poslancov Karpatskej kotliny poradným orgánom maďarského parlamentu. Z činnosti a uznesení Fóra podľa národniarov vyplýva, že Fórum má možnosti ukladať maďarskej vláde a parlamentu úlohy. Potom podľa nich nie je možné hovoriť o diskusnom fóre. "Fórum sa stalo inštitúciou, ktorá sa podieľa a najmä ide sa podieľať na tvorbe maďarskej legislatívy a na tvorbe maďarskej štátnej politiky v širšom medzinárodnom priestore," uvádza sa v podaní na Generálnu prokuratúru. Poslanci SMK sa tak podieľajú na tvorbe zahraničnej politiky Maďarska a sú podriadení Národnému zhromaždeniu MR. SNS tiež poukazuje, že Fórum presadzuje autonómne koncepcie vrátane územnej autonómie a kolektívne práva maďarskej národnostnej menšiny. Účasť poslancov na Fóre je aj dôvodom podnetu na odobratie poslaneckých mandátov poslancom SMK.

Návrh SNS na zrušenie SMK je nehoráznosť, tvrdí Farkas

Za nehoráznosť označil predseda Republikovej rady Strany maďarskej koalície (SMK) Iván Farkas podnet Slovenskej národnej rady (SNS) na zrušenie SMK a na výzvu, aby sa jej poslanci vzdali mandátov v Národnej rade (NR) SR. "Na takéto nehoráznosti sa nedá reagovať," povedal Farkas pre agentúru SITA.

SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
British Airways zníži stavy a skráti pracovný čas
<< predchádzajúci článok
MOST-HÍD: Vláda nástenkovým tendrom poškodila záujem občanov

SNS podáva návrh na GP na zrušenie SMK - diskusné fórum čitateľov