Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

13. marca 2019

Sociálna poisťovňa vybrala vyššie poistné aj vďaka rastu zamestnanostiSociálna poisťovňa (SP) vlani zaznamenala vyšší výber poistného a príspevkov na starobné dôchodkového sporenie. Znížila sa tak potreba dotovať ju zo štátneho rozpočtu. ...Zdieľať
Foto: TASR/Radovan Stoklasa
Bratislava 13. marca (TASR) - Sociálna poisťovňa (SP) vlani zaznamenala vyšší výber poistného a príspevkov na starobné dôchodkového sporenie. Znížila sa tak potreba dotovať ju zo štátneho rozpočtu. Poisťovňa to konštatuje v správe o jej plnení strategických zámerov, ktorú v stredu vzala na vedomie vláda.


K zlepšeniu plnenia odvodových povinností podľa SP prispelo zvyšovanie zamestnanosti na Slovensku, ako aj zavedenie inštitútu vymáhania pohľadávok SP, ide o tzv. správny výkon. "Ten ukázal, že rýchly postup vo vymáhaní má výchovný vplyv na podnikateľské prostredie a SP získava rešpekt ako veriteľ s nekompromisným postojom k porušovaniu zákonných povinností zo strany dlžníkov," konštatuje v správe poisťovňa.

Vlani sa realizovali kontroly u zamestnávateľov, ktoré boli zamerané najmä na kontrolu správnosti odvodu poistného na sociálne poistenie a príspevkov na starobné dôchodkové sporenie a kontrolu plnenia povinností zamestnávateľa, uložených zákonom o sociálnom poistení. Kontrolóri podľa vyjadrení SP pri odstraňovaní zistených chýb úzko spolupracovali so zamestnávateľmi, vykonávali opravy a počas roka 2018 poskytovali priebežne zamestnávateľom poradenstvo.

"Na základe výsledkov kontrol bolo predpísané dlžné poistné a penále a v prípade nesplnenia povinností uložila pokuty," informovala vládu SP. Kontrolóri SP úzko spolupracovali aj s Národným inšpektorátom práce, jednotlivými inšpektorátmi práce, finančnou správou, živnostenskými úradmi a zdravotnými poisťovňami.

SP sa vlani pritom riadila akčným plánom boja proti zneužívaniu sociálneho systému a podvodom. "Poisťovňa má nastavený systém finančného riadenia, ktorý prísne určuje nastavené pravidlá pri finančných operáciách, ktoré súvisia s verejnými prostriedkami, na strane prostriedkov základných fondov a aj v súvislosti s finančnými prostriedkami správneho fondu, ktorý je stanovený na výdavky, ktoré súvisia so zabezpečením chodu činnosti poisťovne," uvádza sa v materiáli.

Okrem toho SP informuje aj o rozšírení elektronizácie a automatizácie procesov, ktoré majú vyústiť do vytvorenia elektronického dávkového spisu. Tiež pracovala vlani na rozvoji elektronickej komunikácie, začala tiež s prípravou vybudovania spoločnej databázy údajov, aby ich mohli využívať všetky útvary poisťovne. "Projektom sa zabezpečí zavedenie princípu 'jedenkrát a dosť', taktiež poskytovanie otvorených dát pre externé prostredie," uviedla SP.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Francúzsky Senát prijal tzv. protivandalský zákon
<< predchádzajúci článok
Kiska: Zanedbávame starostlivosť o šport, ukazuje to aj príklad Volka

Sociálna poisťovňa vybrala vyššie poistné aj vďaka rastu zamestnanosti - diskusné fórum čitateľov