04. júna 2010

Söderling po roku opäť do finále

Švédsky tenista Robin Söderling si po roku opäť zahrá vo finále dvojhry mužov na druhom grandslamovom turnaji roka Roland Garros v Paríži (celková dotácia 16 807 400 eur, antuka vonku). ...

soderling Foto: SITA/AP

PARÍŽ 4. júna (WEBNOVINY) - Švédsky tenista Robin Söderling si po roku opäť zahrá vo finále dvojhry mužov na druhom grandslamovom turnaji roka Roland Garros v Paríži (celková dotácia 16 807 400 eur, antuka vonku). Söderling nasadený ako piaty si v prvom piatkovom semifinále poradil s pätnástkou žrebu, Čechom Tomášom Berdych v päťsetovej dráme za 207 minút 6:3, 3:6, 5:7, 6:3, 6:3. Víťaz zahral 63 nevynútených chýb, ale aj 62 víťazných úderov a pri podaní súpera premenil prvý mečbal. Osemnástimi esami navyše potvrdil pozíciu najlepšie podávajúceho hráča na turnaji. Jeho najrýchlejšie podanie malo rýchlosť 224 km/h.

Söderling bude mať po roku šancu na finálový reparát, tentoraz proti víťazovi druhého semifinále Rafael Nadal (2-Šp.) - Jürgen Melzer (22-Rak.). Zároveň bude v nedeľu útočiť na šiesty turnajový titul kariéry, ale prvý z najvyššej - grandslamovej úrovne. Už teraz má 25-ročný rodák z Tibro istotu, že sa v rebríčku ATP posunie najvyššie v kariére - na 6. miesto. O rok mladší Berdych sa nestal prvým Čechom vo finále Roland Garros po 18 rokoch, keď sa do rozhodujúceho súboja o titul prebojoval Petr Korda. Ten bol zároveň aj posledným českým tenistom pred Berdychom vo finále na podujatí "veľkej štvorky" - v roku 1998 triumfoval na Australian Open v Melbourne. Zverenec Tomáša Krupu Berdych napriek nezdaru v semifinále dosiahol v Paríži najväčší grandslamový úspech. Doteraz ním bolo štvrťfinále Wimbledonu 2007.

Söderling si vylepšil vzájomnú bilanciu s Berdychom na 7:4, pričom prvý vzájomný duel odohrali pred šesť a pol rokom na bratislavskom challengeri Tatra banka Open a bol to doteraz ich jediný duel s tajbrejkom. Švéd mal pred piatkovým súbojom spomedzi všetkých semifinalistov paradoxne najhoršiu tohtoročnú bilanciu na antuke, keď s výnimkou finálovej účasti v Barcelone sa na ďalších troch prípravných turnajoch v Ríme, Madride a Nice nedostal cez druhý zápas. V piatok uspel len piatykrát v kariére v päťsetovom súboji (bilancia 5:8), kým český hráč je v tomto smere o poznanie úspešnejší (12:6). Čech zaznamenal päťdesiatu prehru na antuke, kým Švéd 67. víťazstvo.

"Je to neuveriteľné, že som po roku opäť vo finále Roland Garros. Dnešný zápas bol veľmi náročný, lebo Tomáš hral výborne. Loptičky posielal tesne nad sieťou, využíval každú šancu, aby ma zatlačil a ja som musel často vo svojich úderoch riskovať k čiaram. Už v treťom sete som mal niekoľko možností na rozhodujúci brejk, ale on vtedy zakaždým vytiahol skvelý servis. Dá sa povedať, že nakoniec som bol o čosi šťastnejší," povedal v úvodnej reakcii víťazný Švéd pre Eurosport. Söderling druhým postupom do parížskeho finále prekonal svojho kouča Magnusa Normana, ktorý sa dostal do rozhodujúceho súboja o antukový titul len raz - pred 10 rokmi.

Söderlling už pred postupom do finále upozornil na Roland Garros na seba tým, že vo dvoch sezónach po sebe zdolal obhajcu trofeje - pred rokom Španiela Rafaela Nadala a teraz Švajčiara Rogera Federera. Vyslúžil si tým prezývku "Giants Killer", čiže Zabijak veľkých hráčov. Pred ním sa tento husársky kúsok na superturnaji na najpomalšom povrchu podaril naposledy jeho krajanovi Matsovi Wilanderovi v rokoch 1984 a 1985, keď zastavil cestu najprv domácemu Yannickovi Noahovi a potom aj Ivanovi Lendlovi z bývalého Československa.

Dvojhra mužov - semifinále:
Robin Söderling (5-Švéd.) - Tomáš Berdych (15-ČR) 6:3, 3:6, 5:7, 6:3, 6:3

Pri prvých dvoch svojich podaniach Berdych nepovolil súperovi ani jeden fiftín, ale pri treťom akoby nebol dobre skoncentrovaný a po sérii zbytočných chýb zakončených dvojchybou Söderlingovi ponúkol ako na tácke prvý brejk stretnutia. Švéd zostal pokojný, zvýšil na 5:2 a prvý set napokon získal v pomere 6:3. Pri druhom setbale a tlaku po podaní zahral súperovi forhend do protipohybu. Berdych odovzdal niekomu zo súperov vôbec prvý set na celom turnaji. V tom druhom však švédsky tenista stratil nečakane istotu, keď vo štvrtom geme urobil dvojchybu a vzápätí pri prvom brejkbale Berdycha "vyhodil" úder za základnú čiaru. Povzbudený Čech čistou hrou zvýšil na 4:1 a priebežne získal kontrolu nad vývojom. Söderlingovi prestala vychádzať riskantná hra na jeden - dva údery a v druhom sete "spáchal" celkovo 16 nevynútených chýb, oproti piatim zo strany súpera. Berdych pri svojom podaní využil druhý setbal siedmym esom na 6:3 a po 72 minútach sa začínalo akoby odznova, ale psychickú výhodu mal český tenista. Súpera brejkol na 2:1, severan mu nečakane pomohol dvojchybou, Berdych potvrdil na 3:1, ale potom sa zasekol a pustil Švéda do vedenia 4:3 a 40:15 pri svojom podaní. V dôležitom momente však vytiahol eso a vyrovnal na 4:4. Söderling nebol istý v úderoch, ale ani aktívny, a po pasívnej hre aj tretíkrát v zápase stratil podanie na 5:6. Berdych potom odpodával gem skvostným spôsobom, keď štyrmi esami potvrdil dôležitý zisk tretieho setu na 7:5.

Vo štvrtom dejstve bol ešte v úvode lepší český hráč, ale postupom času sa Švéd opäť dostal do zápasového rytmu a keď súpera brejkol na 4:2, začal mať viac z hry. Za stavu 5:3 podával Söderling na víťazstvo. Podarilo sa mu to aj cez odvrátený brejkbal a po necelých troch hodinách sa išlo do piateho setu. V ňom začal Švéd ako z partesu a čistou hrou získal súperov servis. Potom však v eufórii dekoncentráciou ponúkol Berdychovi šancu pri svojom podaní a ten ju využil - 1:1. Neskôr za stavu 3:3 v siedmom, tzv. Tildenovom geme severan vycítil šancu, lebo Berdychov servis nebol dostatočne dôrazný a jeho nohy zasa pomalé. Po brejku na 4:3 sa Söderling opäť zahrával s nervami, keď prehrával 0:30, ale hrozbu odvrátil a za stavu 5:3 už len využil skleslosť a frustráciu súpera. Pri jeho podaní premenil prvý mečbal.