Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

16. augusta 2022

Sovietsky pamätník musí zmiznúť, v pohraničnom meste Estónska by podľa premiérky podnecoval k napätiu (foto)Estónska vláda v utorok oznámila, že sa rozhodla odstrániť sovietsky pamätník v pohraničnom meste Narva, ktoré leží v rusky hovoriacej časti tejto pobaltskej krajiny. Ako uviedla premiérkaZdieľať
sni mka obrazovky 2022 08 16 o 12.32.08 676x339 16.8.2022 (Webnoviny.sk) - Estónska vláda v utorok oznámila, že sa rozhodla odstrániť sovietsky pamätník v pohraničnom meste Narva, ktoré leží v rusky hovoriacej časti tejto pobaltskej krajiny.


Ako uviedla premiérka Kaja Kallasová, pamätník demontujú, keďže predstavuje riziko pre verejný poriadok.

Sovietska hviezda už nebude na očiach


„Nikto nechce vidieť, ako náš militantný a nepriateľský sused podnecuje napätie v našom dome,“ povedala Kallasová a dodala, že pre tento krok sa rozhodli po ruskej invázii na Ukrajinu. „Nedáme Rusku príležitosť využiť minulosť na narušenie mieru v Estónsku,“ podotkla.

Narva je tretie najväčšie mesto Estónska s početnou rusky hovoriacou populáciou. Replika tanku T-34 s červenou sovietskou hviezdou na vrchole pamätníka pripomína sovietskych vojakov, ktorí zomreli pri oslobodení Estónska od Nemecka počas druhej svetovej vojny.


Demontáž prebehne dôstojne


Ako povedal minister vnútra Lauri Läänemets, celá demontáž „bude vykonaná dôstojne, napríklad kvety a sviečky umiestnené pri pamätníku budú odvezené na cintorín a nie vyhodené do koša“.

Minister zahraničných vecí Urmas Reinsalu vo vládnom vyhlásení uviedol, že Rusko „chce použiť pamätníky pripomínajúce zločinecký okupačný režim na podnecovanie napätia v estónskej spoločnosti“.
Zdroj: Webnoviny.sk - Sovietsky pamätník musí zmiznúť, v pohraničnom meste Estónska by podľa premiérky podnecoval k napätiu (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Žilinka si posvietil na kauzu kňaza z Oravy, stíhaného pre zneužívanie. Prokurátorka pochybila, tvrdí
<< predchádzajúci článok
Tomko bol oporou cirkvi v bývalom Československu, kardinál Duka sa poďakoval za jeho hlboké rady a ponaučenia (foto)