Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

09. februára 2006

Španielsko navštívil ruský prezident Vladimír PutinRuský prezident Vladimír Putin na začiatku dvojdňovej návštevy Španielska zameranej na boj proti terorizmu uviedol, že návšteva "otvára nové polia spolupráce", pričom sa vyslovil za Európu "bez ...Zdieľať

MADRID 9. februára (WN/SITA/AFP) - Ruský prezident Vladimír Putin na začiatku dvojdňovej návštevy Španielska zameranej na boj proti terorizmu uviedol, že návšteva "otvára nové polia spolupráce", pričom sa vyslovil za Európu "bez hrozieb a zameranú na sociálnu spravodlivosť". Španielsky kráľ Juan Carlos uviedol, že "terorizmus možno poraziť iba odhodlaním štátu lipnúceho na vláde zákona a ochrane práv a základných slobôd." Po príchode prezidenta Putina do krajiny protestovali proti porušovaniu ľudských práv v Čečensku desiatky aktivistov zo španielskej pobočky organizácie Amnesty International.

Vo štvrtok bude ruský prezident rokovať so španielskym premiérom Josém Luisom Rodríguezom Zapaterom. Sústrediť by sa mali najmä na bezpečnostné otázky a spoluprácu Ruska s európskymi a medzinárodnými organizáciami, napríklad s Európskou úniou, Severoatlantickou alianciou a Organizáciou pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe. Očakáva sa, že podpíšu spoločnú protiteroristickú deklaráciu.

Rusko a Španielsko spája boj proti terorizmu. Obe krajiny sa v nedávnej dobe stali terčmi teroristických útokov. V lete 2004 bombové útoky zničili v Rusku dve lietadlá. Potom nasledovala rukojemnícka dráma v juhoruskom meste Beslan, pri ktorej prišlo o život 331 ľudí. Moskva z týchto útokov obvinila čečenských povstalcov a ich spojencov. V Španielsku v marci 2004 pri výbuchoch vo vlakoch zahynulo 191 ľudí. K útokom sa prihlásili moslimskí radikáli, ktorí vyhlásili, že konali v mene teroristickej organizácie al-Kájda.

Španielske médiá v stredu citovali Putina, ktorý vyhlásil, že rokovanie s teroristami je možné len vtedy, ak zložia zbrane. "Civilizovaný štát si nemôže dovoliť vyjednávania s teroristami. Dialóg si zaslúžia iba vtedy, ak zložia zbrane a záväzne vyhlásia, že neobnovia ozbrojený boj," citovali ho denníky El País a El Mundo.

Očakáva sa, že obaja lídri budú diskutovať aj o súčasných medzinárodných problémoch vrátane iránskeho jadrového programu. Ďalšou témou rokovaní má byť energetická spolupráca. Rusko je kľúčovým dodávateľom energie pre Európsku úniu. Spoľahlivosť Ruska ako dodávateľa energií však bola spochybnená potom, čo pre spor s Ukrajinou o cenu prvého januára zastavili dodávky plynu. Viedlo to k zníženiu dodávok aj pre ďalšie európske krajiny.

FOTO:SITA/AP


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Ústavný zákon o predčasných voľbách v druhom čítaní NR SR
<< predchádzajúci článok
SARIO chce lepšie komunikovať s regiónmi v SR

Španielsko navštívil ruský prezident Vladimír Putin - diskusné fórum čitateľov