Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

12. augusta 2007

Spoločnosť musíme zachrániť pred extrémizmomAfganistan a Pakistan musia spolupracovať, aby svoje spoločnosti zachránili pred spiatočníctvom a násilím islamského extrémizmu, v nedeľu to v Kábule povedal pakistanský prezident Parvíz Mušarráf. ...Zdieľať

KÁBUL 12. augusta (WEBNOVINY) - Afganistan a Pakistan musia spolupracovať, aby svoje spoločnosti zachránili pred spiatočníctvom a násilím islamského extrémizmu, v nedeľu to v Kábule povedal pakistanský prezident Parvíz Mušarráf. V prejave, ktorý formálne ukončil štvordňové zasadanie kmeňovej rady, Mušarráf povedal, že susedné štáty musia prekonať vzájomnú nedôveru a sústrediť sa na toto "rozhodujúce" úsilie. "Naše spoločnosti čelia veľkej hrozbe (zo strany) malej menšiny, ktorá vyvoláva násilie a spôsobuje zaostalosť," povedal pakistanský prezident pred približne 700-člennou Veľkou radou (Lója džirga), na ktorej sa zúčastnili afganskí a pakistanskí politici, kmeňoví lídri a ďalší delegáti.

"Tieto sily narúšajú pokoj a harmóniu, brzdia náš pokrok a rozvoj," povedal Mušarráf. "Musíme naše spoločnosti pred touto hrozbou zachrániť a spolupracovať, aby sme porazili sily extrémizmu a terorizmu," povedal prezident susedného Pakistanu a dodal, že úspech v tomto úsilí je "kriticky dôležitý pre budúcnosť mieru".

Pakistanský líder sa mal pôvodne zúčastniť na štvrtkovom otvorení konferencie, ale svoju účasť nakoniec zrušil pre neodkladné záležitosti v Islamabade. Rozhodnutie nakoniec zmenil po telefonickej intervencii americkej ministerky zahraničných vecí Condoleezzy Riceovej a afganského prezidenta Hámida Karzaja.

Mušarráf zhromaždeniu povedal, že krajiny by sa mali prestať navzájom obviňovať z príčin násilia. "Kiež by boh odstránil nedôveru z našich myslí a sŕdc a obdaril nás atmosférou spolupatričnosti, rovnosti a bratstva a dôverou," povedal pakistanský líder.

SITA, AFP© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Neštátni vlastníci varujú pred odumieraním smrečín
<< predchádzajúci článok
MDPT vypracovalo nový návrh na urýchlenie výstavby D1

Spoločnosť musíme zachrániť pred extrémizmom - diskusné fórum čitateľov