Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

26. decembra 2006

Spor Gazpromu s Bieloruskom neohrozí dodávky pre EurópuZásobovanie Európy zemným plynom z Ruska by nemalo byť ohrozené ani v prípade zlyhania rokovaní medzi Ruskom a Bieloruskom o cene zemného plynu, uviedol v utorok ruský plynárenský monopol Gazprom. ...Zdieľať

MOSKVA 26. decembra (WEBNOVINY) - Zásobovanie Európy zemným plynom z Ruska by nemalo byť ohrozené ani v prípade zlyhania rokovaní medzi Ruskom a Bieloruskom o cene zemného plynu, uviedol v utorok ruský plynárenský monopol Gazprom. Bielorusko naďalej odmieta navrhované zvýšenie cien zemného plynu dovážaného z Ruska, čo by mohlo vyústiť do pozastavenia dodávok pre Bielorusko, ktoré je, podobne ako Ukrajina, tranzitnou krajinou pre ruský plyn na európske trhy. V januári tohto roka pozastavenie dodávok pre Ukrajinu v dôsledku sporu o ceny plynu viedlo k zníženiu dodávok do Európy, v januári 2007 však výpadky nehrozia, pretože Gazprom vytvoril v predstihu zásoby v Nemecku a v Rakúsku, schopné pokryť európsku spotrebu ruského plynu na niekoľko týždňov. "Európski spotrebitelia nemajú dôvod na obavy," vyhlásil hovorca Gazpromu Sergej Kuprijanov.

"V utorok sme rokovali s bieloruským podpredsedom vlády Vladimírom Semaškom. Nedosiahli sme žiadnu dohodu. Verím však, že do konca roka sa nám podarí k dohode o cenách plynu dospieť, ešte na to máme dosť času," uviedol Kuprijanov.

Gazprom dodáva do Európy štvrtinu jej spotreby zemného plynu. Gazprom pôvodne navrhoval štvornásobné zvýšenie ceny plynu pre Bielorusko na 200 USD za tisíc metrov kubických. Neskôr požiadavku znížil na 110 USD, s tým, že 80 USD z toho by Bielorusko platilo v hotovosti a zvyšok by mohlo splatiť akciami spoločnosti Beltransgas, ktorá spravuje bieloruské plynovody. Ruská firma sa totiž snaží získať pod kontrolu plynovody vedúce cez bieloruské územie. Podľa analytikov by v prípade, že získa tieto plynovody, mohla ponechať cenu plynu pre Bielorusko naďalej na nízkej úrovni.

SITA, Reuters,AP


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Bugár si na zotrvanie vo funkcii predsedu dá podmienky
<< predchádzajúci článok
Výbuch v Nigérii si vyžiadal najmenej 200 ľudských životov