Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

22. augusta 2007

Spotrebné dane z tabakových výrobkov sa od januára zvýšiaCeny cigariet a tabakových výrobkov majú ísť od budúceho roka hore. Vláda totiž v stredu schválila návrh novely zákona o spotrebnej dani z tabakových výrobkov, podľa ktorého by sa malo od 1. ...Zdieľať

BRATISLAVA 22. augusta (WEBNOVINY) - Ceny cigariet a tabakových výrobkov majú ísť od budúceho roka hore. Vláda totiž v stredu schválila návrh novely zákona o spotrebnej dani z tabakových výrobkov, podľa ktorého by sa malo od 1. januára 2008 zvýšiť daňové zaťaženie cigár, tabaku a aj cigariet. Minimálna sadzba spotrebnej dane z cigariet by sa pritom mala upraviť zo súčasných 1,70 Sk za kus na 2,10 Sk za kus. Rovnakou sumou by mali byť po novom zdaňované aj cigary, ktorých spotrebná daň v súčasnosti predstavuje 1,40 Sk na kus. Spotrebná daň na kilogram tabaku by sa mala podľa návrhu zvýšiť z 1 350 Sk na 1 930 Sk.

Dôvodom návrhu zvýšenia spotrebných daní na tabakové výrobky sú podľa ministerstva limity platné v Európskej únii. "V súčasnosti je daňové zaťaženie cigariet vypočítané na základe najpredávanejšej cenovej kategórie vo výške 64,8 %, čo zodpovedá v harmonograme hodnote roku 2007 ako aj 2008. Minimálna spotrebná daň na 1 000 kusov cigariet však dosahuje hodnotu 45 eur, čo síce zodpovedá v harmonograme hodnote roku 2007 ale nie roku 2008. Z toho dôvodu bolo potrebné navrhnúť zmenu sadzieb dane na cigarety," uvádza sa v návrhu. V minulom roku sa pritom do daňového voľného obehu uvoľnilo viac ako 4,3 mld. kusov cigariet a priemerná sadzba spotrebnej dane na jednu cigaretu dosiahla 1,82 Sk.

V prípade schválenia návrhu tak, ako ho predložil rezort financií, by očakávané dodatočné príjmy štátneho rozpočtu zo spotrebných daní dosiahli v roku 2008 v hotovostnom princípe približne 1,2 mld. Sk. V roku 2009 je podľa ministerstva možné očakávať príjmy vyššie o 1,41 mld. Sk a v roku 2010 o 1,46 mld. Sk.

SITA© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Matka zavraždeného Estóka prekliala na súde gang Róberta O.
<< predchádzajúci článok
Moskva nominovala Tošovského na post riaditeľa MMF

Spotrebné dane z tabakových výrobkov sa od januára zvýšia - diskusné fórum čitateľov