Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

26. októbra 2006

SPP finišuje s prípravou ceny plynu na budúci rokSlovenský plynárenský priemysel, a.s. (SPP) finišuje s cenovými návrhmi zemného plynu pre domácnosti na budúci rok. Návrhy musí SPP odovzdať regulačnému úradu do konca októbra. "Zatiaľ ...Zdieľať

BRATISLAVA 26. októbra (WEBNOVINY) - Slovenský plynárenský priemysel, a.s. (SPP) finišuje s cenovými návrhmi zemného plynu pre domácnosti na budúci rok. Návrhy musí SPP odovzdať regulačnému úradu do konca októbra. "Zatiaľ nevieme povedať, ako presne bude vyzerať cena plynu, pretože robíme ešte posledné kalkulácie. Určite však cenu plynu neplánujeme pre domácnosti na budúci rok zvyšovať," povedala pre agentúru SITA hovorkyňa SPP Dana Kršáková. Ako dodala, svetový trh s ropou Brent a kurz dolára voči slovenskej korune, od čoho sa odvíja aj cena plynu, má v súčasnosti pozitívny trend, a to dáva priestor na prípadné znižovanie cien. "Už dnes je to vidieť pri cenách plynu pre veľkoodberateľov, ktorým upravujeme ceny každý mesiac," doplnila Kršáková.

Ceny zemného plynu pre domácnosti, by tak mali na základe rozhodnutia Úradu pre reguláciu sieťových odvetví vzrásť len od 1. novembra tohto roku v priemere o 4,26 %. SPP obhajovalo toto rozhodnutie, že bez úpravy ceny plynu by sa istý segment trhu dostal do straty. Takáto cenová deformácia by bola podľa plynárov v rozpore so slovenskou, aj európskou legislatívou. Prognóza pre cenu ropy v tomto roku bola 53 až 54 USD za barel ropy, pričom počas prvých deviatich mesiacov priemerná cena ropy bola na úrovni 68 USD za barel. SPP pôvodne požiadal na konci júla o zvýšenie cien plynu pre domácnosti od októbra o 15 %.

SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
SDKÚ chce zjednotiť paušálne výdavky na 60 %
<< predchádzajúci článok
Airbus predá Číne 150 lietadiel typu A320