Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

01. decembra 2007

SR ľutuje, že Rusko odstupuje od kľúčovej bezpečnostnej zmluvySlovensku je ľúto, že ruský prezident Vladimir Putin podpísal dekrét o pozastavení plnenia Zmluvy o konvenčných ozbrojených silách v Európe (CFE).Zdieľať
"Považujeme ho za kľúčový dokument pre režim kontroly konvenčných zbraní v Európe a za základný kameň európskej bezpečnosti a stability," uviedlo ministerstvo zahraničných vecí. Slovensko sa bude naďalej angažovať v prospech uplatňovania zmluvy a podporovať konštruktívny dialóg medzi signatármi s cieľom vyriešiť rozpory. Za istých podmienok je SR pripravená obnoviť ratifikačný proces adaptovanej zmluvy, teda CFE po páde Varšavského bloku a rozšírení NATO o postkomunistické štáty.Pozastavenie zmluvy vyvolalo ostrú kritiku Severoatlantickej aliancie a Spojených štátov amerických. NATO vyzvalo Rusko, aby neurobilo nijaký jednostranný krok v súvislosti s odstúpením od kľúčovej zmluvy z obdobia studenej vojny. "Ponechávame si právo na presúvanie vojakov v rámci nášho územia tam, kde to považujeme za potrebné," povedal pre agentúru Interfax nemenovaný predstaviteľ ruského ministerstva obrany. Putin zákon o pozastavení plnenia CFE podpísal v posledný deň kampane pred nedeľňajšími parlamentnými voľbami.


Šéf slovenskej diplomacie koncom mája vyhlásil, že zmluvu nebudeme ratifikovať, kým Rusko nezačne plniť jej politické podmienky a nestiahne vojská z Gruzínska a Moldavska. "Rusko ich neuznáva, my hovoríme, že boli súčasťou zmluvy," povedal Ján Kubiš pre SITA. Premiér Robert Fico po rozhovore s Putinom o zmluve ruské dôvody vysvetlil: "Oni len chcú, aby sa zmluva napĺňala." Znepokojenie NATO Fico komentoval: "Nikto nemá dôvod, aby bol viac alebo menej znepokojený. Všetci sme znepokojení týmto vývojom. A na tomto vývoji má mieru zodpovednosti každý." Štátna tajomníčka MZV SR Diana Štrofová sa pár dní predtým na schôdzke ministrov zahraničných vecí NATO k znepokojeniu Aliancie pripojila.


Zmluvu o konvenčných ozbrojených silách v Európe (CFE) podpísali 19. novembra 1990 šéfovia vlád členských štátov NATO a bývalej Varšavskej zmluvy s cieľom odstrániť nerovnováhu v konvenčnej výzbroji zmluvných strán. Zmluva, obmedzujúca stavy konvenčných zbraní, napríklad tankov, lietadiel a delostrelectva, nadobudla platnosť v roku 1992 a stala sa základným pilierom odzbrojenia po skončení studenej vojny. V roku 1999 bola zmluva upravená, aby reflektovala rozpad Sovietskeho zväzu. Tzv. adaptovanú zmluvu ratifikovalo iba Rusko. Členovia NATO to odmietli, kým Rusko nestiahne vojakov z Gruzínska a Moldavska. Putin uvalil na plnenie zmluvy moratórium v júli tohto roka.

SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Fico s Dzurindom skončil, podá na neho trestné oznámenie
<< predchádzajúci článok
Členovia ETA zabili vo Francúzsku španielskeho policajta

SR ľutuje, že Rusko odstupuje od kľúčovej bezpečnostnej zmluvy - diskusné fórum čitateľov