Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

15. mája 2019

Srbi sa od Slovákov budú učiť skúsenostiam s transformáciou samosprávIlustračná snímka.Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP
Bratislava 15. mája (TASR) - V stredu sa v Bratislave začala trojdňová študijná cesta predstaviteľov piatich srbských samospráv na Slovensku, počas ktorej slovenskí odborníci sprostredkujú srbským kolegom skúsenosti s ekonomickou transformáciou slovenských samospráv a ukážu im na praktických príkladoch riešenia osvedčené v praxi.


Cesta sa uskutočňuje v rámci spoločného projektu Ministerstva financií (MF) SR a Rozvojového programu Spojených národov (UNDP) ako súčasť rozvojovej pomoci SR Srbsku.

Ako pre TASR uviedla projektová manažérka UNDP Viktória Mlynárčíková, Srbsko je cieľovou krajinou našej rozvojovej pomoci, čo v praxi znamená, že "všetky subjekty, ktoré poskytujú oficiálnu rozvojovú pomoc - medzi nimi aj ministerstvo financií - na základe tejto stratégie kooperujú s Belehradom".

Hoci MF so Srbskom zatiaľ nespolupracuje dlho, výhodou tohto rezortu je podľa Mlynárčíkovej slov skutočnosť, že slovenský systém verejných financií "je v regióne považovaný za jeden zo zaujímavejších a lepších". Rezort financií pritom spolupracuje aj so svojím srbským náprotivkom na celoštátnej úrovni, avšak postupne sa začína zameriavať viac aj na úroveň samospráv.

Návšteva predstaviteľov srbských samospráv na Slovensku nemá mať charakter jednorazovej aktivity. "Nejde o jednorazovú aktivitu, je tam nadväznosť. Cesta je súčasťou oveľa väčšieho projektu, v rámci ktorého budú následne naši konzultanti piatim srbským samosprávam pomáhať vylepšovať ich koncepcie socioekonomického rozvoja," spresnila Mlynárčíkova, pričom dodala, že účasť slovenských špecialistov prináša aj príležitosti pre slovenských investorov.

"Strategicky sa na to pozeráme tak, že sa snažíme nájsť synergie. V niečom podporíme obec v príprave projektov a chceme to spojiť s našimi investičnými možnosťami," zdôraznila projektová manažérka.

Milovan Filimonovič, vedúci oddelenia verejných financií UNDP v Srbsku, dúfa, že "slovenská skúsenosť by srbským samosprávam mohla pomôcť nájsť správne postupy pre ich program ekonomického rozvoja". Zdôrazňuje v tejto súvislosti, že "ako Srbsko, tak aj Slovensko čelia podobným výzvam, medzi ktoré patrí najmä problém menej rozvinutých regiónov a ich vyľudňovanie z dôvodu nízkej úrovne ekonomickej aktivity". Filimonovič dúfa, že táto cesta "umožní vytvorenie dlhodobej spolupráce a väzieb medzi predmetnými samosprávami v Srbsku a na Slovensku".

Hlavným donorom projektu, ktorý projektovo zastrešuje implementačná agentúra UNDP, je ministerstvo financií. Pomoc kandidátskym krajinám na západnom Balkáne je jednou z priorít rozvojovej spolupráce SR, ktoré vyplývajú z členstva Slovenska v Európskej únii a iných štruktúrach.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Chcel podvodne prepísať nehnuteľnosti za 7 mil. eur, hrozí mu 15 rokov
<< predchádzajúci článok
Muža bez vodičáku naháňala polícia, spôsobil nehodu a ušiel

Srbi sa od Slovákov budú učiť skúsenostiam s transformáciou samospráv - diskusné fórum čitateľov