Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

03. decembra 2010

Štart raketoplánu Discovery posunuli až na februárPredstavitelia amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) odložili štart raketoplánu Discovery k Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS) až na február. Dôvodom sú znova ...Zdieľať
discovery Foto: SITA, APBRATISLAVA 3. decembra (WEBNOVINY) - Predstavitelia amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) odložili štart raketoplánu Discovery k Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS) až na február. Dôvodom sú znova praskliny na externej palivovej nádrži, pre ktoré sa zrušila aj väčšina predchádzajúcich pokusov o štart. Predstavitelia NASA uviedli, že na analýzu tohto problému potrebujú viac času a plánujú uskutočniť aj testovacie tankovanie paliva. Predbežný termín štartu stanovili na 3. februára, čo sa následne prejaví posunutím štartu raketoplánu Endeavour. Ten by mal podľa najnovšieho plánu odštartovať koncom februára.

Raketoplán Discovery mal pôvodne odštartovať k ISS 1. novembra, pre rôzne technické problémy však museli jeho štart postupne odložiť až na 30. novembra. Ani tento termín sa však nepodarilo dodržať, pretože počas opráv objavili technici na externej palivovej nádrži ďalšie praskliny, pre ktoré následne štart preložili najprv na 3. decembra a potom na 17. decembra. Cieľom jedenásťdňovej misie Discovery bude dopraviť na ISS niekoľko prístrojov a zariadení, vrátane modulu Leonardo a robota Robonaut 2, ktorý bude prvým humanoidným robotom vo vesmíre. Veliteľom šesťčlennej americkej posádky bude Steven W. Lindsey, na palube Discovery bude aj jedna astronautka - Nicole Stott. Naplánované sú dva výstupy do otvoreného vesmíru.

Pre Discovery to bude záverečná, tridsiata deviata misia. V rámci programu amerických raketoplánov sa mali pôvodne uskutočniť ešte dve misie. Po lete Discovery by mal vyštartovať ako druhý spomínaný Endeavour. Americký prezident Barack Obama však 11. októbra odsúhlasil finančný balík pre NASA na najbližšie obdobie, čo umožňuje uskutočniť ešte jednu extra výpravu. Koncom júna 2011 by tak na ISS mal odletieť Atlantis. Raketoplány by mali potom umiestniť v múzeách, pričom Discovery budú môcť vidieť návštevníci Smithsonian National Air and Space Museum vo Washingtone. Spojené štáty americké sa budú po ukončení vesmírneho programu raketoplánov Atlantis, Discovery a Endeavour spoliehať až do stanovenia novej stratégie NASA na trojmiestny ruský Sojuz. NASA a jej partneri z Európy, Ruska a Japonska by chceli ISS udržať v prevádzke minimálne do roku 2020, najväčší optimisti hovoria dokonca o roku 2027.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
BÚTORA: Kauza WikiLeaks poukazuje na krehkosť demokracie
<< predchádzajúci článok
Podľa Bútoru informácie o SR od WikiLeaks nie sú prelomové

Štart raketoplánu Discovery posunuli až na február - diskusné fórum čitateľov