Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

23. novembra 2009

Štát podporil zateplenie takmer 15 tisíc bytovProstredníctvom vládneho programu zatepľovania sa podarilo zatepliť takmer 15 tisíc bytov. Ministerstvo výstavby a regionálneho rozvoja SR ho aj preto hodnotí ako úspešný. "Nezanedbateľným faktom ...Zdieľať
BRATISLAVA 23. novembra (WEBNOVINY) - Prostredníctvom vládneho programu zatepľovania sa podarilo zatepliť takmer 15 tisíc bytov. Ministerstvo výstavby a regionálneho rozvoja SR ho aj preto hodnotí ako úspešný. "Nezanedbateľným faktom je tiež to, že zároveň prispel k vytvoreniu, alebo udržaniu pracovných miest," uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa rezortu výstavby Linda Vaškovičová. Štátny fond rozvoja bývania už z celkovo 501 prijatých žiadostí o bezúročný úver kladne posúdil 331 žiadosti, v rámci ktorých záujemcom priznal podporu vo výške 67,489 mil. eur. Celková výška požadovaných úverov však už presahuje 97 mil. eur. Fond už pre vyčerpanie prostriedkov pozastavil s účinnosťou od 15. novembra do konca roka prijímanie žiadosti o poskytnutie podpory.


Vláda vyčlenila na financovanie programu celkovo 71 mil. eur získaných zo sporného predaja emisných kvót. Podľa opozície však mohla v prípade ich výhodnejšieho predaja získať na tento program oveľa viac prostriedkov. Celkový objem vyčlenených prostriedkov na tento program však ešte nemusí byť konečný. Vláda uvažuje aj o možnosti jeho pokračovania. Ministerka práce a sociálnych vecí Viera Tomanová dostala 9. novembra od vlády za úlohu pripraviť legislatívny návrh, ktorým by sa predĺžilo obdobie poberania dávky v nezamestnanosti. "V tom istom období prídu ministri, najmä minister výstavby, minister pôdohospodárstva a minister hospodárstva s tým, či finančné prostriedky, ktoré chceme v určitom rozsahu použiť na predĺženie lehoty poberania dávky v nezamestnanosti, nevieme požiť efektívnejšie na vytvorenie pracovných miest," povedal po mimoriadnom rokovaní kabinetu premiér Robert Fico. Išlo by podľa neho napríklad o rozšírenie programu zatepľovania, či väčšie využívanie biomasy. "Nevylučujem kombináciu oboch prístupov," skonštatoval Fico.

Kabinet odsúhlasil program zatepľovania na návrh Rady pre hospodársku krízu. Projekt mal pomôcť stlmiť dôsledky hospodárskej krízy. Podľa rezortu výstavby vyčlenené zdroje vo výške 71 mil. eur pomôžu vytvoriť najmenej osem tisíc pracovných príležitostí. Nemalo by pritom ísť iba o pracovné miesta vytvorené počas zatepľovania, ale aj o miesta vytvorené pri výrobe stavebných hmôt a materiálov, ktoré sa vyrábajú v prevažnej miere na Slovensku. Do programu zatepľovania sa mohli zapojiť fyzické a právnické osoby, ktoré mohli požiadať o bezúročný úver so splatnosťou maximálne 15 rokov na prefinancovanie plnej výšky oprávnených nákladov stavby.

SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Ochrana zamestnanosti na Slovensku rástla
<< predchádzajúci článok
Tržby obchodu v USA pred Vianocami sú neisté

Štát podporil zateplenie takmer 15 tisíc bytov - diskusné fórum čitateľov