Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

08. marca 2006

Štátna opera v B. Bystrici v piatok s premiérou opery WertherBanskobystrická Štátna opera (ŠO) uvedie v piatok a sobotu premiéru opery francúzskeho skladateľa Julesa Masseneta (1842-1912) Werther. Ide o lyrickú drámu s tematikou vášnivej nešťastnej ...Zdieľať

BANSKÁ BYSTRICA 8. marca (WN/SITA) - Banskobystrická Štátna opera (ŠO) uvedie v piatok a sobotu premiéru opery francúzskeho skladateľa Julesa Masseneta (1842-1912) Werther. Ide o lyrickú drámu s tematikou vášnivej nešťastnej lásky, skomponovanú na motívy svetoznámeho románu Johanna Wolfganga Goetheho Utrpenie mladého Werthera. Pre režiséra Miroslava Fischera je Massenetov Werther pre hlbokú citovosť unikátnym dielom a jednou z najobľúbenejších opier. „Opera nie je len povrchná, ako hovoria niektorí jej neprajníci, nie je to len dielo o pekných melódiách, ale aj o hĺbke ľudskej duše,“ uviedol Fischer. Vyzdvihol najmä skvelú hudbu, ktorú nazýva „duševnou masážou.“ Hudba a libreto sa v tomto diele podarilo veľmi dobre spojiť a navzájom sa podporujú. „Je to dokonale prekomponované dielo, kde vzťahy ľudí sú vytvorené hudobnou i textovou formou tak, že nedávajú pochybnosti,“ dodal režisér.

V úlohe Charlotte sa na banskobystrickej opernej scéne po prvýkrát predstaví poľská mezzosopranistka Agnieszka Zwierko. „Mezzosoprány spievajú väčšinou ježibaby, matky, čarodejnice a podobné postavy. Preto ma teší, že vo Wertherovi hrám milenku, že mám možnosť zaspievať postavu iného druhu,“ povedala Zwierko. Taktiež vyzdvihuje krásnu hudbu opery Werther. „Podľa mňa sa žiadnemu skladateľovi nepodarilo tak pekne napísať postavu milenky ako Massenetovi,“ dodala Zwierko.

FOTO:SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
K Zemi sa blíži kométa 73P/Schwassmann-Wachmann 3
<< predchádzajúci článok
Znovuzrodení Guns N' Roses 13. júna v Prahe