Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

10. januára 2006

Sudca Lipovský pýta od Palka zhabaný diktafónTakmer pred rokom (20. januára 2005) vtrhli do budovy Najvyššieho súdu SR policajti.Zdieľať
  Na základe príkazu špeciálneho prokurátora si vynútili prehliadku kancelárie sudcu Najvyššieho súdu Milana Lipovského. Ani po roku však sudca nevie, prečo!

Dôvodom „návštevy“, ktorú odsúdilo Združenie sudcov Slovenska ako „vážne porušenie princípov nezávislosti súdnictva“, mala byť výpoveď recidivistu Ladislava Ríza. Podľa nej mal sudca Lipovský v máji 2003 prijať pol milióna korún za to, že dosiahne prepustenie Miloša Kaštana už po odpykaní polovice trestu. Súbežne mal Lipovský zariadiť, aby iný senát umožnil prepustenie Mikuláša Černáka po uplynutí dvoch tretín trestu. „Vôbec nechápem, ako by som to mohol zariadiť, dodnes mi to prichodí absurdné. Najhoršia bola medializácia. Hovorca ministra vnútra pán Ažaltovič oznámil, že okamžite dávajú návrh na Ústavný súd, aby ma vydali na trestné stíhanie. Dodnes sa tak nestalo. Súdim 35 rokov, ale toto som ešte nezažil,“ ponosuje sa Lipovský. „Čo tu chceli po dvoch rokoch nájsť?“ Policajti mu zobrali kalendár z roku 2003, vizitku istého advokáta a diktafón s jednou páskou.
Okamžite po prehliadke sudca napísal listy najvyšším ústavným činiteľom. Podal tiež trestné oznámenie na svedka za krivé obvinenie a krivú výpoveď. Poslanec Ladislav Polka sľúbil, že na rokovaní gestorského výboru bude iniciovať diskusiu o tom, čo mala návšteva policajtov na Najvyššom súde znamenať. Výsledok po roku? Polícia vypočula sudcov oboch senátov i Lipovského. Vyspovedal ho aj vyšetrovateľ, ktorý  preveruje jeho trestné oznámenie. Redakcii 24hodín z generálnej prokuratúry stručne potvrdili, že vo veci sa ďalej koná, prebieha znalecké dokazovanie. Na pôde parlamentu nijaká diskusia nebola a z verejných činiteľov Lipovskému odpovedal iba Dzurinda. Oznámil, že vec postúpil kancelárii ministra vnútra.
Sudca teda stále nepozná dôvod, pre ktorý ho polícia za asistencie médií verejne očiernila: „V prvom rade požiadam ministra vnútra, aby mi polícia vrátila odňaté veci, pretože zákonná lehota im už dávno uplynula. Navyše ten diktafón nie je ani môj, ale služobný!“ Lipovský tiež mieni žalovať štátne orgány, ktoré dali súhlas na prehliadku kancelárie sudcu Najvyššieho súdu a uskutočnili ju.
 
Peter Ondera

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Prečo ministerstvo vnútra zavádza? (5. 1. 2006)
 Palko nakúpil pokazené autá! (3. 1. 2006)
 Hranica: Ukrajinci už rešpektujú dohody (2. 1. 2006)
 Omladina KDH z ministersva vnútra prišla o riaditeľa (27. 12. 2005)nasledujúci článok >>
Volebný líder SDKÚ? Jedine Dzurinda!
<< predchádzajúci článok
Daň z nehnuteľností je opäť aktuálna

Sudca Lipovský pýta od Palka zhabaný diktafón - diskusné fórum čitateľov

Špina Palko10.1. 11:30:08