Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

18. septembra 2013

Súkromná kozmická loď odštartovala s nákladom pre ISSSúkromná kozmická loď s nákladom pre Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS) odštartovala dnes z kozmodrómu Wallops Flight Center v americkom štáte Virgínia.Zdieľať
Wallops Island 18. septembra (TASR) - Súkromná kozmická loď s nákladom pre Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS) odštartovala dnes z kozmodrómu Wallops Flight Center v americkom štáte Virgínia.

Robotická kapsula Cygnus má zostať na ISS do 22. októbra. Foto: TASR/AP

Dvojstupňová raketa americkej spoločnosti Orbital Sciences vyniesla do vesmíru bezpilotnú zásobovaciu loď Cygnus, naloženú 700 kilogramami potravín, oblečenia a ďalších potrieb pre astronautov ISS.

Na orbitálnu základňu by mal Cygnus doraziť v nedeľu po štvordňovom lete, počas ktorého budú testovať jeho manévrovacie a komunikačné schopnosti. Vzhľadom na skúšobný charakter letu náklad neobsahuje príliš drahé položky.

Stĺp dymu a plameňov bol po štarte rakety pozorovateľný od New Yorku až po Južnú Karolínu.

Robotická kapsula Cygnus má zostať na ISS do 22. októbra. Počas spiatočného letu by mala zhorieť v zemskej atmosfére, keďže jej konštrukcia nepočíta s možnosťou návratu.

Orbital Sciences má ambíciu stať sa druhým súkromným dodávateľom zásob pre ISS. Už vyše roka túto úlohu plní kalifornská spoločnosť SpaceX na základe kontraktu s americkým Národným úradom pre letectvo a vesmír (NASA).

NASA sa po vyradení raketoplánov musí spoliehať aj na súkromných dodávateľov. Jediným prostriedkom schopným dopraviť na ISS kozmonautov je v súčasnosti ruský Sojuz.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Air France plánuje zrušiť ďalších 2800 pracovných miest
<< predchádzajúci článok
Pred Ústavným súdom SR znelo Áno životu od počatia po prirodzenú smrť

Súkromná kozmická loď odštartovala s nákladom pre ISS - diskusné fórum čitateľov