Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

08. septembra 2007

Súkromné osoby podali žalobu na premiéra za jeho prejavSúkromné osoby zažalovali na súde maďarského premiéra a predsedu vládnych socialistov Ferenca Gyurcsánya za jeho prejav, ktorý predniesol na zasadnutí frakcie Maďarskej socialistickej strany ...Zdieľať

BUDAPEŠŤ 8. septembra (WEBNOVINY) - Súkromné osoby zažalovali na súde maďarského premiéra a predsedu vládnych socialistov Ferenca Gyurcsánya za jeho prejav, ktorý predniesol na zasadnutí frakcie Maďarskej socialistickej strany (MSZP) v máji minulého roka. Podľa maďarskej agentúry MTI podanie žaloby, o ktorom ako prvý informovala rozhlasová stanica Kossuth Rádió, potvrdila aj justícia, pričom prvé pojednávanie budapeštiansky súd stanovil na 20. novembra. Na súd sa obrátilo 199 súkromných osôb so žiadosťou o náhradu škody a ako ďalšieho žalujú ministra financií Jánosa Veresa.

Tlačová agentúra MTI požiadala o stanovisko ministra spravodlivosti Alberta Takácsa, podľa ktorého je na prvý pohľad nepredstaviteľné, že niekto iniciuje súdny spor za účelom náhrady škody spôsobenej prejavom. V zásade však nevylúčil túto možnosť pre stanovený termín pojednávania. Podanie na súd najprv musia preskúmať právnici, skonštatoval hovorca vlády Dávid Daróczi. Podľa neho bol predmetný prejav o tom, že politika sa namiesto straníckych záujmov musí týkať záujmov ľudí a krajiny.

Premiérov minuloročný škandalózny prejav vyvolal vlnu rozhorčených reakcií. Audiozáznam jeho prejavu zverejnil na svojom internetovom portáli verejnoprávny Maďarský rozhlas. Premiér v ňom na ilustráciu situácie krajiny po rokoch vládnutia socialistov použil veľmi expresívne slová. "Je evidentné, že sme posledné 1,5 až 2 roky klamali. Bolo úplne jasné, že to, čo hovoríme, nie je pravda.... A pritom sme, mimochodom, štyri roky nerobili nič. Nič. Nedokážete mi povedať podstatné vládne opatrenie, na ktoré by sme mohli byť hrdí s výnimkou toho, že sme sa na koniec z h...a dokázali vrátiť k vládnutiu," citovala zo slov predsedu maďarskej vlády agentúra MTI.

"Ak sa pozriete na celý prejav, uvedomíte si, že som hovoril o všetkých politických klamstvách od zmeny systému," obhajoval sa v septembri minulého roka Gyurcsány. "Hovoril som o druhu politických klamstiev, ktoré nútia ľudí povedať, že politici vždy klamú. "Hovoril som, že od tohto musíme upustiť," pokúšal sa Gyurcsány zmierniť svoje predchádzajúce vyjadrenia. Podpredseda opozičnej strany Fidesz Zoltán Pokorni označil vtedy Gyurcsánya a jeho stranu za "morálne zničených".

SITA© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Pri samovražednom útoku zahynulo 15 osôb
<< predchádzajúci článok
Belehrad varoval USA pred uznaním Kosova

Súkromné osoby podali žalobu na premiéra za jeho prejav - diskusné fórum čitateľov