Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

05. apríla 2020

Sulík by rád otvoril ďalšie obchody po Veľkej noci, podľa Žigu je na otváranie prevádzok ešte skoroSlovensko podľa ministra hospodárstva Richarda Sulíka potrebuje v súčasnej situácii začať postupne uvoľňovať prijaté opatrenia a otvárať ďalšie prevádzky. Uviedol to v nedeľnej diskusnej relácii RTVS O 5 ...Zdieľať
img_8457 676x451 5.4.2020  - Slovensko podľa ministra hospodárstva Richarda Sulíka potrebuje v súčasnej situácii začať postupne uvoľňovať prijaté opatrenia a otvárať ďalšie prevádzky. Uviedol to v nedeľnej diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12.


"Musíme pokračovať v uvoľňovaní, inak si zruinujeme maloobchod," vyhlásil šéf rezortu hospodárstva. Podľa neho je však, samozrejme, nutné situáciu pozorne sledovať a výrazne dbať na hygienické pravidlá.

Slováci sú veľmi zodpovední


Ďalšie obchody by pritom rád otvoril už po Veľkej noci. Ako príklad spomenul predajne automobilov. "Nevidím dôvod, aby boli zatvorené," povedal.

Sulík zároveň opätovne odmietol možné "vypnutie" krajiny, ktoré označil za spoľahlivú cestu, ako zruinovať celú ekonomiku. Podľa neho sú Slováci veľmi zodpovední a on osobne by im aj počas nadchádzajúcich veľkonočných sviatkov skôr dôveroval, vyzýval ich a radil im, a nie im niečo zakazoval.

S postupným uvoľňovaním predaja úplne nesúhlasí bývalý minister hospodárstva Peter Žiga. Podľa neho je na tento krok ešte skoro. "Ja by som to ani nezvyšoval a ani zatiaľ neznižoval," skonštatoval s tým, že by bolo dobré ešte 2 až 3 týždne počkať.

Súhlasia s princípom kurzarbeit


Súčasný ako aj bývalý minister diskutovali aj o pomoci podnikateľskému sektoru. Sulík označil prijaté opatrenia za správne, Žigovi chýba pomoc pre veľké podniky, ale aj riešenie splátok lízingovým či splátkovým spoločnostiam a niektorým opatreniam vyčítal administratívnu náročnosť.

"Veľkí podnikatelia sú kostrou slovenského priemyslu, dávajú prácu tým malým. Zabúdate na nich, a to považujem za veľkú chybu," vyčítal Žiga Sulíkovi. Obaja sa však zhodli na podpore formou tzv. kurzarbeit.

V našich podmienkach by to bol model 20-20-60, a teda, že by sa samotný zamestnanec vzdal 20 % svojej mzdy, 20 % by zaplatil zamestnávateľ a zvyšných 60 % by doplatil štát. "Pri veľkých firmám s tým plne súhlasím," vyhlásil Sulík.

Upozornil však, že tento nástroj nie je možné používať vždy, keď sa firmy dostanú do problémov. V aktuálnej kríze je však pre neho prijateľný.

Nefunkčný logistický reťazec


Podnikatelia by sa podľa neho mali dočkať aj preklenovacích úverov, pri ktorých by až do 80 % ručil štát a vláda by tento týždeň mohla rokovať aj o zmenách v zákone o konkurze a reštrukturalizácii.

Pomoc zavedením tzv. kurzarbeitu by privítal aj Zväz automobilového priemyslu. V relácii to potvrdil jeho prezident Alexander Matušek. Ten pripomenul, že automobilový priemysel je najglobálnejšej a jeho súčasnú situáciu ovplyvňuje do výraznej miery nefunkčný logistický reťazec.

Ak takáto pomoc od štátu nepríde, budú musieť podľa Matušeka firmy v automobilovom segmente pristúpiť k prepúšťaniu. O akom počte zamestnancov hovorí, konkretizovať nechcel.


Zdroj: Webnoviny.sk - Sulík by rád otvoril ďalšie obchody po Veľkej noci, podľa Žigu je na otváranie prevádzok ešte skoro © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Pápež František: Skutoční hrdinovia tejto doby nie sú slávni, bohatí ani úspešní, ale slúžia ostatným
<< predchádzajúci článok
S odberom vzoriek u Slovákov podozrivých na Covid-19 pomáhajú aj hasiči

Sulík by rád otvoril ďalšie obchody po Veľkej noci, podľa Žigu je na otváranie prevádzok ešte skoro - diskusné fórum čitateľov