Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

14. júla 2019

Sunday Times: Britská polícia určila podozrivého z úniku depešíBritská polícia identifikovala podozrivého z úniku dôverných depeší britského veľvyslanca v Spojených štátoch, ktorý viedol k diplomatickej roztržke medzi oboma krajinami. ...Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR/AP
Londýn 14. júla (TASR) - Britská polícia identifikovala podozrivého z úniku dôverných depeší britského veľvyslanca v Spojených štátoch, ktorý viedol k diplomatickej roztržke medzi oboma krajinami. Informovali o tom v nedeľu noviny Sunday Times.


Britské noviny Mail on Sunday pred týždňom publikovali diplomatické správy veľvyslanca Kima Darrocha, v ktorých označil vládu amerického prezidenta Donalda Trumpa za "neschopnú" a "nefunkčnú". Trump reagoval rozhnevane a Darroch sa neskôr vzdal funkcie, pripomína v správe agentúra Reuters.

Britské úrady spustili prešetrovanie prípade tohto úniku s cieľom nájsť zodpovednú osobu a protiteroristické oddelenie polície v piatok uviedlo, že začalo kriminálne vyšetrovanie.

Podľa Sunday Times, ktoré sa odvolávajú na nemenované vládne zdroje, už má polícia podozrivého, pričom možnosť, že únik bol dôsledkom počítačového hekerského útoku cudzieho štátu, bola vylúčená.

"Myslia si, že vedie, kto stál za týmto únikom," povedal nemenovaný vládny zdroj pre noviny s tým, vyšetrovatelia zhromažďujú dôkazy, ktoré by obstáli pred súdom. "Bol to niekto s prístupom k minulým spisom. Išli tam a vzali celý rad materiálu. Bolo to dosť hrubé."

Sunday Times i ďalší nedeľník Mail on Sunday napísali, že k vyšetrovaniu sa pridajú agenti spravodajskej služby GCHQ s cieľom nájsť podozrivého preskúmaním e-mailových a telefonických záznamov.

Mail on Sunday v najnovšom vydaní zverejnil aj ďalšie depeše od Darrocha - napriek varovaniu polície, že médiá, ktoré to urobia, by sa mohli dopúšťať trestného činu.

Podľa nového článku Darroch v máji 2018 britskej vláde písal, že Trump sa rozhodol jednostranne odstúpiť od jadrovej dohody veľmocí s Iránom zrejme z "osobných dôvodov" - pretože išlo o dohodu vyrokovanú jeho predchodcom Barackom Obamom.

Darroch v správe uviedol, že Trumpova vláda je "pripravená na čin diplomatického vandalizmu".

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Španielska námorná služba zachránila za jeden deň 141 migrantov
<< predchádzajúci článok
Kanada oznámila zadržanie ďalšieho svojho občana v Číne

Sunday Times: Britská polícia určila podozrivého z úniku depeší - diskusné fórum čitateľov