Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

29. mája 2013

Švajčiarsko umožní výmenu údajov o daňových únikochŠvajčiarske banky budú môcť americkým regulačným úradom sprístupniť informácie o klientoch, ktorí sú v USA podozriví z daňových únikov. Vyplýva to z návrhu zákona, ktorý schválil ...Zdieľať
svajciarsky frank ZÜRICH 29. mája (WEBNOVINY) - Švajčiarske banky budú môcť americkým regulačným úradom sprístupniť informácie o klientoch, ktorí sú v USA podozriví z daňových únikov.


Vyplýva to z návrhu zákona, ktorý schválil v stredu švajčiarsky vládny kabinet.

Podľa vlády zostáva bankové tajomstvo zachované a banky budú môcť zverejniť identitu klientov iba v prípadoch, s ktorými počítajú existujúce bilaterálne dohody. Legislatíva má bankám uľahčiť možnosť mimosúdneho urovnania sporov s americkými úradmi.

"Ak by banky nedostali oprávnenie spolupracovať s americkými úradmi, nebolo by možné vylúčiť, že bankové inštitúcie by čelili ďalšiemu kriminálnemu vyšetrovaniu alebo obvineniam," uviedlo ministerstvo financií vo vyhlásení. Vládny kabinet chce, aby parlament o zákone hlasoval na júnovej schôdzi.

Formálnemu vyšetrovaniu v USA čelia banky Credit Suisse, Julius Baer, švajčiarska divízia britskej banky HSBC, ako aj viaceré menšie úverové ústavy a regionálne banky. Najväčšia švajčiarska banka UBS musela v roku 2009 zaplatiť pokutu 780 mil. USD a regulačným úradom v USA sprístupniť mená 4 tis. klientov.

Vláda v stredu nešpecifikovala očakávané náklady mimosúdnych vyrovnaní, podľa zdrojov agentúry Reuters však švajčiarskemu finančnému odvetviu hrozí, že v USA zaplatí pokuty v celkovej sume 10 mld. USD.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Pravica sa dohodla, o post šéfa župy zabojuje Pavol Frešo
<< predchádzajúci článok
Učitelia musia vypĺňať dotazníky, platiť ich za to nebudú