Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

20. januára 2011

Svedkovia v kauze vraždy trénera Nôtu majú obavyVýsluchom svedkov a prezentáciou obrazových a zvukových záznamov z konfrontácií pokračovalo dnes pred senátom Okresného súdu v Banskej Bystrici hlavné pojednávanie s ...Zdieľať
sudcovske kladivko Foto:SITA/AP BANSKÁ BYSTRICA 20. januára (WEBNOVINY) – Výsluchom svedkov a prezentáciou obrazových a zvukových záznamov z konfrontácií pokračovalo dnes pred senátom Okresného súdu v Banskej Bystrici hlavné pojednávanie s 25-ročným Milanom Z. z Rimavských Janoviec. Prokurátor mu kladie za vinu obzvlášť závažný zločin vraždy futbalového trénera Júliusa Nôtu vo februári 2009.


Matka družky korunného svedka vypovedala, že o vražde sa dozvedela z televízie. Dcéra a zať mali obavy a preto po vražde odišli z Rimavských Janoviec bývať k nej do Blhoviec. Obžalovaného pozná z videnia a stretli sa spolu asi tri razy. Kamarátil sa s jej zaťom Gabrielom, ktorý i s bratom je v prípade vraždy korunným svedkom proti Milanovi Z.. Obžalovaný jej pomáhal pri sťahovaní aj pri výkope vodovodného vedenia. Nepôsobil na ňu agresívne. Dcéra a zať sa jej až neskôr priznali k tomu, že niečo o vražde vedia. Tvrdila, že dcéra po vražde prestala komunikovať a schudla, akoby sa pre niečo trápila. Ožila až po tom, ako s Gabrielom vypovedali na polícii. Milan Z. sa im údajne vyhrážal, ak prehovoria.

Ako svedok na súde vypovedal i muž, ktorý opravoval istému Ričimu jeho strieborný mercedes. Ten bol i s kamarátmi v čase vraždy v Rimavských Janovciach. Svedok vysvetlil, ako získal nôž, ktorý policajti zaradili pri zbieraní dôkazov medzi možné vražedné zbrane.

Obžaloba je postavená na výpovediach svedkov. Prokurátor médiám priznal, že pri zisťovaní stôp sa nenašli žiadne biologické, pachové, daktyloskopické a iné, ktoré by Milana Z. usvedčovali z vraždy trénera Nôtu.

Asistenta trénera prvoligového mužstva MFK Rimavská Sobota a zároveň trénera brankárov v klube či mládežníckych reprezentačných mužstvách Slovenska Júliusa Nôtu zavraždili 20. februára 2009. Podľa prokurátora obžalovaný si všimol Júliusa s puškou na ramene ako prechádza cez lúku a vyzbrojený nožom sa vydal za ním. Zaujímal sa o jeho zbraň a Júliusa vraj oslovil slovami "tá puška by sa zišla a dala by sa speňažiť". Útočník Júliusa pichol nožom do krku, pričom mu prerezal krčnú tepnu a hrdlovú žilu. Zranený muž ešte stihol prejsť niekoľko metrov, kde však spadol. Záchranku privolal náhodný okoloidúci, Július i napriek rýchlemu lekárskemu zásahu zomrel.

Milan Z. obžalobu z vraždy popiera. Jeho obhajca Rastislav Urbáni médiám povedal, že dôkazná situácia je komplikovaná práve pre svedkov. Tí vzhľadom na odstup času vnášajú do veci nejasnosti. Podľa obhajcu sú viac vierohodné ich svedectvá z prípravného konania ako výpovede na súde.

Proces s Milanom Z. pokračuje v marci. Sudca predvolá znalca psychológa a policajných expertov, ktorí na tzv. detektore lži skúmali pravdivosť výpovedí osôb, podozrivých z vraždy.

Páchateľovi hrozí trest odňatia slobody na 20 až 25 rokov alebo na doživotie.

Milan Z. si v súčasnosti odpykáva vyše trojročný trest za drogový delikt.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Koordinácia pri krízových situáciách sa má zlepšiť
<< predchádzajúci článok
Operátor súkromných lietadiel ABS Jets buduje v Bratislave nové kancelárie pre svoj expandujúci biznis

Svedkovia v kauze vraždy trénera Nôtu majú obavy - diskusné fórum čitateľov