Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

29. mája 2013

Švédska polícia vyšetruje smrť muža, ktorá vyvolala nepokojeŠvédska polícia v utorok potvrdila interné vyšetrovanie usmrtenia staršieho muža, ktorého zabitie malo spustiť nočné nepokoje trvajúce niekoľko dní. Muža zabili 13. mája na ...Zdieľať
svedsko ŠTOKHOLM 29. mája (WEBNOVINY) - Švédska polícia v utorok potvrdila interné vyšetrovanie usmrtenia staršieho muža, ktorého zabitie malo spustiť nočné nepokoje trvajúce niekoľko dní.


Muža zabili 13. mája na štokholmskom predmestí Husby, kde prisťahovalci tvoria 80 percent populácie. Polícia nechcela uviesť ďalšie detaily incidentu, no 69-ročný muž sa mal vyhrážať mačetou. Polícia sa ho údajne snažila zastaviť omračujúcim granátom, no neúspešne.

Jeho následné zabitie popudilo mladých ľudí v Husby, ktorí sa cítia byť obeťami rasizmu a policajnej brutality. Výsledkom nepokojov, ktoré sa postupne rozšírili aj mimo Husby, bolo podpálenie 150 áut, desať podpálených budov a desiatky zadržaných.

Husby vzniklo začiatkom 70. rokov v rámci programu Milión, výstavby lacných panelových domov pre nemajetnejších ľudí. Dnes je domovom pre približne 12-tisíc ľudí. Napriek úsiliu vlády patrí nezamestnanosť tunajších mladých ľudí medzi najvyššiu v celej bohatej škandinávskej krajine.

Výtržnosti vyvolali debatu o asimilácii utečencov, ktorí tvoria až 15 percent populácie Švédska. To je symbolom výborného sociálneho zabezpečenia a otvorenosti. Obdobné protesty sa v uplynulých rokoch objavili aj v Paríži a Londýne, kde však taktiež zaznamenali niekoľko obetí a rabovanie.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Brusel radí SR šetriť, upratať v daniach a na trhu práce
<< predchádzajúci článok
Politici môžu mať nové majetkové priznania, Smer má výhrady