24hod.sk    Šport    ME vo futbale 2008

10. júna 2008

Švédski futbalisti zdolali Grécko

Švédski futbalisti si pripísali prvé tri body do tabuľky D-skupiny na XIII. majstrovstvách Európy vo futbale, keď v utorok večer zdolali v Salzburgu Grécko 2:0 (0:0). V nie príliš atraktívnom a ...

SALZBURG 10. júna (WEBNOVINY) - Švédski futbalisti si pripísali prvé tri body do tabuľky D-skupiny na XIII. majstrovstvách Európy vo futbale, keď v utorok večer zdolali v Salzburgu Grécko 2:0 (0:0). V nie príliš atraktívnom a defenzívne ladenom stretnutí zrazila obhajcov titulu na kolená vydarená päťminútovka severanov v II. polčase, keď v 67. a 72. min skórovali útočník Zlatan Ibrahimovič a stopér Petter Hansson. Gól útočníka Interu Miláno Ibrahimoviča zároveň znamenal ukončenie gréckej série bez inkasovaného gólu, ktorá na majstrovstvách Európy trvala 607 minút. Švédi sa dostali na 2. miesto v tabuľke skupiny. Na čele sú Španieli po víťazstve 4:1 nad Rusmi. D-skupina: Grécko - Švédsko 0:2 (0:0) Góly: 67. Ibrahimovič, 72. Hansson, ŽK: 1. Charisteas, 52. Seitaridis, 61. Torosidis (všetci Gréc.), rozhodovali: Massimo Busacca - Matthias Arnet, Stéphane Cuhat (všetci Švajč.) 30 000 divákov (vypredané) Zostavy: Grécko: Nikopolidis - Seitaridis, Kyrgiakos, Antzas, Dellas (70. Amanatidis), Torosidis - Basinas, Katsouranis - Charisteas, Karagounis - Gekas (46. Samaras) Švédsko: Isaksson - Alexandersson (74. Stoor), Mellberg, Hansson, Nilsson - A. Svensson - Wilhelmsson (78. Rosenberg), D. Andersson, Ljungberg - Ibrahimovič (71. Elmander), H. Larsson. Na štadióne Wals-Siezenheim v Salzburgu to bola v prvom polčase zväčša futbalová nuda. Obhajcovia titulu Gréci s piatimi obrancami a ďalšími dvoma defenzívnymi stredopoliarmi sa príliš netrhali do ofenzívy, švédske nakopávané lopty smerom na urasteného Ibrahimoviča zasa neviedli k úspechu. Prvú strelu na bránku predviedol v 7. min po sympatickom slalome medzi švédskymi obrancami Charisteas. To bolo na dlhé minúty z futbalu všetko. V 17. min Wilhelmsson síce zakončoval po peknej akcii, ale z ofsajdovej pozície, po polhodine hry Ibrahimovič prehlavičkoval Nikopolidisa, aj jeho bránku. V samom závere prvej časti hry vystrelil pomerne nebezpečne Basinas, a hoci lopta pred Isakssonom nepríjemne skočila, napokon ju dlháň vo švédskej bránke vyrazil na roh. V druhom polčase mohli severania skórovať už po štyroch minútach, ale Wilhelmssonov lob po zlom vybehnutí Nikopolidisa pristál až na vrchnej časti siete gréckej bránky. V 67. min prelomil streleckú aj futbalovú biedu zápasu Ibrahimovič. Švédsky útočný klenot po narážačke s Larssonom nečakane spoza šestnástky napriahol a krásnou krížnou strelou do opačného rohu poslal žlto-modrých do vedenia. Ibrahimovič strelil gól v najcennejšom drese po dva a pol roku a ukončil nepriestrelnosť Nikopolidisa na európskom šampionáte po dlhých 607 minútach. Neuplynulo ani päť minút a Švédi pridali druhý gól. Po hrubej chybe gréckej obrany síce Ljungberg zoči-voči Nikopolidisovi neuspel, ale k odrazenej lopte sa dostal stopér Hansson a aj so šťastím dostal loptu do siete - 2:0. Bolo prakticky po zápase, keďže gréckym akciám chýbala myšlienka a Švédi sa už sústredili na udržanie dvojgólového náskoku. Päť minút pred koncom mohol predsa len skórovať Torosidis, ale Isaksson jeho strelu z uhla kryl. Aktuálny tabuľka D-skupiny: 1. Španielsko 1 1 0 0 4:1 3 2. Švédsko 1 1 0 0 2:0 3 3. Grécko 1 0 0 1 0:2 0 4. Rusko 1 0 0 1 1:4 0 SITA