29. decembra 2013

Svindal vyhral zjazd v Bormiu a zvýšil svoj náskok na čele SP

Nórsky lyžiar Aksel Lund Svindal vyhral nedeľňajší zjazd v talianskom Bormiu a upevnil si svoje vedenie v celkovom hodnotení Svetového pohára 2013/2014. Obhajca malého ...

Aksel Lund Svindal Foto: TASR/AP
Bormio 29. decembra (TASR) - Nórsky lyžiar Aksel Lund Svindal vyhral nedeľňajší zjazd v talianskom Bormiu a upevnil si svoje vedenie v celkovom hodnotení Svetového pohára 2013/2014. Obhajca malého krištáľového glóbusu v najrýchlejšej alpskej disciplíne triumfoval s náskokom 39 stotín sekundy pred Rakúšanom Hannesom Reicheltom, tretiu priečku obsadil víťaz z Val Gardeny Kanaďan Erik Guay (+0,51), ktorý sa o lepší výsledok pripravil chybou v spodnej časti zjazdovky Stelvio. Svindal slávil štvrté víťazstvo v sezóne a celkovo 25. v kariére v prestížnom seriáli.

Štart nedeľňajšieho zjazdu museli organizátori pre husté sneženie a zníženú viditeľnosť posunúť z 11.45 h na 12.15, napokon sa prvý pretekár vydal na trať 25 minút po poludní. V náročných poveternostných podmienkach preukázal Svindal svoje lyžiarske umenie, na všetkých medzičasoch si udržiaval tesný odstup za dovtedy vedúcim Guayom a v záverečnej pasáži Kanaďana napokon jasne predstihol. Nór tak vybojoval druhé tohtosezónne víťazstvo v zjazde, na začiatku decembra dominoval aj v americkom Beaver Creeku. V celkovej klasifikácii SP zvýšil náskok pred obhajcom veľkého glóbusu Marcelom Hirscherom na 195 bodov, Rakúšan v Bormiu neštartoval, keďže rýchlostné disciplíny nejazdí. Svindal si zároveň upevnil líderskú pozíciu na čele hodnotenia zjazdu.

Meniace sa podmienky na trati umožnili talentovaným pretekárom s vyššími štartovými číslami zajazdiť solídne časy, na siedmej pozícii bol klasifikovaný Francúz Guillermo Fayed s číslom 46 (+1,13), desiaty skončil nádejný Rakúšan Markus Dürager s číslom 45 (+1,18). Takmer trojkilometrová zjazdovka Stelvio (2960 m) nedopriala rakúskym farbám, alpská veľmoc tak v tomto kalendárnom roku nezískala ani jedno víťazstvo v zjazde, čo sa jej prihodilo naposledy v roku 1987. Posledným rakúskym víťazom zjazdu bol vlani v Bormiu Reichelt, ktorý sa delil o najvyšší stupienok na pódiu s domácim Dominikom Parisom.