Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

31. marca 2007

Sydney zhaslo v prospech zemskej klímyNajväčšie austrálske mesto Sydney sa v sobotu aj so svojou dominantou budovou opery a prístavným mostom ponorilo na hodinu do tmy. Cieľom akcie, ktorá sa začala o 19:30 miestneho času (11:30 SELČ), ...Zdieľať

BRATISLAVA 31. marca (WEBNOVINY) - Najväčšie austrálske mesto Sydney sa v sobotu aj so svojou dominantou budovou opery a prístavným mostom ponorilo na hodinu do tmy. Cieľom akcie, ktorá sa začala o 19:30 miestneho času (11:30 SELČ), bolo upriamiť pozornosť na problém globálneho otepľovania. Kampaň nazvanú Hodina Zemi podporila vláda Nového Južného Walesu, environmentálne skupiny a tiež firmy. Štvormiliónové mesto nikdy nebolo tak tmavé, povedal korešpondent BBC Phil Mercer. Svetlá boli zhasnuté v centrálnej obchodnej a podnikateľskej štvrti a z veľkej časti aj na predmestiach. Jedným z tých, ktorí stáli za touto iniciatívou je Svetový fond pre ochranu prírody (WWF). Jeho výkonný austrálsky riaditeľ Greg Bourne povedal, že naplánovanie tejto akcie trvalo mesiace. Aj mnohé reštaurácie ohlásili, že sa pridajú a vypnú svetlá a budú podávať večeru pri sviečkach.

Organizátori iniciatívy dúfajú, že hodinovým výpadkom svetla vo veľkomeste sa podarí dramaticky odštartovať kampaň, ktorou chcú vyzvať Austrálčanov, aby viac šetrili energiou. Ak by sa vypínali svetlá, počítače, tlačiarne a iné nepoužívané elektrické zariadenia, Sydney by ročne znížilo svoje emisie o 5 percent, čo je ekvivalent stiahnutiu 75 tisíc áut strednej veľkosti z dopravy v meste. Austrália je jedným z najväčších producentov oxidu uhličitého a iných plynov v prepočte na obyvateľa.

SITA, AP


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Hudobníci utvorili rekord aj napriek zemetraseniu
<< predchádzajúci článok
Autonálože v troch mestách usmrtili 11 osôb