Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

19. októbra 2019

Sýrske demokratické sily obnovili na východe Sýrie operácie proti ISNa archívnej snímke sýrske jednotky.Zdieľať
Na archívnej snímke sýrske jednotky. Foto: TASR/AP
Bejrút 19. októbra (TASR) - Kurdmi vedené Sýrske demokratické sily (SDF) obnovili na východe Sýrie svoje vojenské operácie proti džihádistickej organizácii Islamský štát (IS).


Pre agentúru AFP to v sobotu v telefonickom rozhovore uviedol jeden z veliteľov kurdských jednotiek, Mazlúm Abdi.

Abdi podľa AFP spresnil, že SDF spustili vojenskú operáciu proti bunkám IS v meste Dajr az-Zaur. "Naše sily tam pracujú s koalíciou" vedenou Spojenými štátmi, dodal Abdi.

Veliteľ SDF sa pre AFP vyjadril, že pretrvávajúca vojenská prítomnosť USA v Sýrii je nevyhnutná na udržanie rovnováhy síl a na to, aby sa zabránilo hegemónii Ruska.

Minister obrany USA Mark Esper pritom v piatok prostredníctvom svojho vyhlásenia oznámil, že Spojené štáty pokračujú v sťahovaní svojich vojakov zo severovýchodnej Sýrie a žiadne americké pozemné sily nebudú pomáhať zachovávať bezpečnú zónu, ktorá je súčasťou dohody o prímerí dosiahnutej s Tureckom.

Bezpečná zóna medzi Tureckom a Kurdmi na severe Sýrie má byť zriadená práve na základe dohody, ktorú vo štvrtok oznámil viceprezident USA Mike Pence po stretnutí s tureckým prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganom. Turecko súhlasilo s pozastavením svojej ofenzívy na severe Sýrie na päť dní.

AFP pripomenula, že SDF pred tromi dňami - 16. októbra - oznámili prerušenie svojich operácií proti džihádistom s tým, že vo vzťahu k IS budú podnikať "len defenzívne akcie".

Po páde kalifátu IS, ktorému predchádzali dlhé boje vedené kurdskými silami podporovanými Washingtonom, sa IS v Sýrii stiahol do púštnych oblastí. V posledných mesiacoch sa však IS priznal k niekoľkým útokom spáchaných v oblastiach ovládaných SDF, ale aj proti jednotkám sýrskej armády, pričom posledný z nich, z 11. októbra, si v meste Kámišlí vyžiadal šesť obetí na životoch.

Jednotky SDF v marci spustili pátranie po džihádistoch z IS, ktorí sú v Sýrii ešte stále na slobode, pričom sa sústredili najmä na provinciu Dajr az-Zaur na východe Sýrie.

AFP dodala, že kurdské sily na severe Sýrie zadržiavajú 12.000 džihádistov vrátane 2500 až 3000 cudzincov, ako aj desiatky tisíc civilistov spojených s IS, pričom často ide o príbuzných bojovníkov.

Ofenzíva, ktorú Turecko spustilo 9. októbra v pohraničí so Sýriou, vyvoláva vo svete obavy z možného úteku týchto zadržaných džihádistov. Obavy majú najmä západné štáty, preto sa zdráhajú repatriovať svojich štátnych príslušníkov, ktorí sa pridali k IS.Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Ocenili inštitúcie pomáhajúce seniorom
<< predchádzajúci článok
Bratislavčanov je opäť viac, trvalý pobyt chcú najmä kvôli parkovaniu

Sýrske demokratické sily obnovili na východe Sýrie operácie proti IS - diskusné fórum čitateľov