Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Tlačové správy

Taiwanská humanitárna pomoc pre Ukrajinu dorazila úspešne na SlovenskoV utorok 22. marca vedúci Taipejskej reprezentačnej kancelárie v Bratislave David Nan-Yang Lee v mene taiwanskej vlády odovzdal slovenskej vláde materiálnu pomoc a finančný dar v hodnote 1,5 milióna ...Zdieľať
ceremony 676x507 23.3.2022 (Webnoviny.sk) - V utorok 22. marca vedúci Taipejskej reprezentačnej kancelárie v Bratislave David Nan-Yang Lee v mene taiwanskej vlády odovzdal slovenskej vláde materiálnu pomoc a finančný dar v hodnote 1,5 milióna amerických dolárov, ktoré vyzbierali Taiwanci pre ukrajinských utečencov. Táto materiálna a finančná pomoc je určená pre Ukrajincov prichádzajúcich na Slovensko a zároveň má byť distribuovaná aj na Ukrajinu v koordinacií s Ministerstvom vnútra SR.


Darovacia ceremónia sa uskutočnila v skladových priestoroch Ministerstva vnútra vo Vajnoroch a zúčastnili sa jej podpredseda Národnej rady Slovenskej republiky Gábor Grendel, generálna riaditeľka Sekcie hospodárskej a rozvojovej spolupráce MZVEZ SR Lucia Kišš, riaditeľ Odboru krízového manažmentu MZVEZ SR Vladimír Šimoňák, vedúci Oddelenia civilnej ochrany MV SR Michal Makovník, prezident Inštitútu pre verejné otázky Grigorij Mesežnikov, predsedníčka Ukrajinsko-Slovenskej iniciatívy Ľudmila Verbická a ďalší predstavitelia slovenských neziskových organizácii pomáhajúcich Ukrajine.

Zastupiteľ Lee sa na ceremónii vyjadril, že taiwanský ľud stojí za Ukrajinou a poďakoval sa predstaviteľom slovenskej vlády za ich efektívnosť pri organizácii prepravy tejto materiálnej pomoci. Všetok materiál, ktorý vyzbieral súkromný sektor na Taiwane bude postupne po častiach dopravený na Slovensko. Prvá várka, ktorá dorazila v pondelok, obsahovala 5 ton zdravotníckeho materiálu a humanitárnej pomoci a celkovo na Slovensko príde viac než 100 ton takéhoto materiálu určeného na pomoc Ukrajine. Okrem materiálnej pomoci daruje Taiwan aj 1,5 milióna amerických dolárov, ktoré sa vyzbierali na oficiálny vládny účet. Spolu s materiálnou a finančnou pomocou sa taiwanské Ministerstvo vedy a technológií v spolupráci s Academia Sinica rozhodli poskytnúť štipendiá pre ukrajinských študentov a vedcov, o ktoré sa môžu uchádzať už od 16. marca. O tieto štipendiá môžu požiadať aj ukrajinskí utečenci na Slovensku.

Podpredseda Národnej rady Gábor Grendel sa počas ceremónie vyjadril, že po vypuknutí vojny na Ukrajine bolo okamžite jasné, kto je skutočný priateľ a Slovensko rado pomôže s prepravou humanitárnej pomoci z Taiwanu na Ukrajinu. Prezident inštitútu pre verejné otázky, Gregorij Mesežnikov, vyzdvihol vysokú mieru solidarity Taiwanského ľudu s Ukrajincami už od začiatku vojny -protestami a manifetáciami pred ruskou ambasádou v Taipeijskom meste, pričom sa tieto skutky ďalej vyvíjajú do velkého hnutia. Predstaviteľka ukrajinsko-slovenskej iniciatívy Ľudmila Verbická následne mala časť svojho príhovoru v ukrajinčine na znak hrdosti na svoj národ, počas svojej reči  sa v mene všetkých ukrajincov poďakovala Taiwanu a jej ľudom za materiálnu ako aj finančnú pomoc pre Ukrajincov na Ukrajine ako aj utečencom na Slovensku, špeciálne sa poďakovala za štipendiá ktoré Taiwan sprístupnil pre ukrajinských študentov v tejto ťažkej situácií.

Zastupiteľ Lee verí že je to len začiatok pomoci pre Ukrajinský ľud. Taiwan bude pokračovať v spolupráci s krajinami, ktoré zdieľajú rovnaké hodnoty, prejavujú ducha humanizmu a vzájomnej pomoci. Spoločne budú pomáhať ukrajinským ľuďom prekonať túto ťažkú situáciu, a čo najskôr im pomôžu znovu vybudovať ich krajinu a obnoviť pokojný život.

Informačný servis


Zdroj: Webnoviny.sk - Taiwanská humanitárna pomoc pre Ukrajinu dorazila úspešne na Slovensko © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Ruská invázia na Ukrajine viazne, Biden sa obáva použitia chemických zbraní
<< predchádzajúci článok
NATO vyšle novú bojovú skupinu aj na Slovensko, Stoltenberg reagoval aj na vyhrážky Ruska jadrovými zbraňami