26. februára 2017

TIPSPORT LIGA: Nitra vyhrala nad Trenčínom, Zvolen prehral v Žiline

Tibor Kutálek z Nitry (vpravo vzadu) dáva gól v zápase 49. kola Tipsport extraligy HK Nitra - HK Dukla Trenčín 26. februára 2017 v Nitre. Foto: TASR/Henrich Mišovič

Nitra 26. februára (TASR) - Prvú príležitosť zápasu mali domáci. V 3. minúte sa puk odrazil spoza brány Paukovčekovi, ktorý ho ešte posúval na Štefanku, ale ten ho netrafil ideálne. Zápas nemal príliš veľké tempo a hráči predvádzali veľa nepresností. V 10. minúte ohrozil domáceho brankára Štumpf, ale strela nemala patričnú razanciu. O minútu neskôr sa prvýkrát menilo skóre, keď počas presilovej hry našiel puk Vopelku a ten puk nasmeroval presne za Hartzellov chrbát – 0:1. V 15. minúte ušiel domácej obrane J. Ručkay, ktorý skúšal bekhendový blafák, ale Hartzell jeho úmysel prečítal. V 18. minúte pálil po buly Ordzovenský, puk však skončil vo Voldenovej lapačke. Nitrania ešte stihli do prvej prestávky vyrovnať zásluhou Kutálka.

Na začiatku 2. tretiny mal príležitosť domáci Slovák, ale s jeho pokusom si ešte Volden poradil. Na zakončenie Kutálka bol už však už prikrátky – 2:1. V 26. minúte mal na hokejke vyrovnanie Šťastný, Hartzell však vytiahol krásny zákrok pravým betónom. O minútu neskôr počas presilovej hry spravili Nitrania veľkú chybu a unikajúci Šimun vyrovnal na 2:2. Domáci zvýšili obrátky a do vedenia ich mohol poslať Paukovčekov teč, keby Voldenovi nepomohla žŕdka. Aktivita domácich priniesla svoje ovocie. V 34. minúte Voldena spoza brány lišiacky nachytal Kutálek, ktorý zavŕšil hetrik – 3:2. Nórsky brankár mal aj po treťom góle veľa práce, keďže nebezpečne strieľali Slovák s Blackwaterom.

Trenčania nastupovali do 3. tretiny s jednogólovým mankom a bolo na nich vidieť snahu o vyrovnanie, Hartzell si však s pokusmi poradil. Nebezpečný bol najmä bekhendový pokus Gašparoviča, ktorý len o kúsok minul bránu amerického brankára vo farbách Nitry. V 53. minúte sa dostal do dobrej palebnej pozície Cope a Volden si po dlhej dobe siahol na puk. Na nórskeho brankára mierilo minimum pokusov a možno aj to sa podpísalo pod štvrtý gól, ktorý strelil v 54. minúte Šille, čím poslal domácich do dvojgólového vedenia. Trenčania však nezložili zbrane a späť do zápasu ich vrátil strelou z otočky J. Ručkay. Sto sekúnd pred koncom skúsili hostia hru bez brankára, ktorá bola ešte zvýhodnená o presilovú hru, ale skóre sa už nemenilo a Nitra si výsledok ustrážila.

HK Nitra – HK Dukla Trenčín 4:3 (1:1, 2:1, 1:1)
Góly: 20. Kutálek (Mezei, Krištof), 22. Kutálek (Tvrdoň, Krištof), 34. Kutálek (Mezei, Pupák), 54. Šille (Šiška, Meland) - 11. Vopelka (Hecl, Hossa), 27. Šimun., 58. J. Ručkay (Sojčík, Trška). Rozhodovali: Goga, Baluška – Kacej, Šefčík, vylúčení: 6:4, presilovky: 1:1, oslabenia 0:1, 2783 divákov.

HK Nitra: Hartzell – Ordzovenský, Milam, Mezei, Pupák, Versteeg, Meland, Korím, Piačka – Blackwater, Slovák, Tvrdoň - Cope, Krištof, Kutálek - Macík, Šiška, Šille - Štefanka, Paukovček, Bajtek

HK Dukla Trenčín: Volden – Starosta, Bohunický, Hatala, Holenda, Pač, Pavúk, Trška, Pardavý – Hecl, Šťastný, Vopelka – J. Ručkay, Sojčík, Štumpf – Gašparovič, Šimun, Hossa – D. Hudec, Švec, Sádecký

Povedali po zápase
Andrej Kmeč, tréner Nitry
: "My hlavne po tom veľmi zlom výsledku v Nových Zámkoch sme chceli jednoznačne vyhrať, ale na hráčoch bolo vidieť, že ten posledný zápas zanechal stopy. Našťastie sme to zvládli, aj keď hra nebola ideálna a získali sme veľmi dôležité tri body. Myslím si, že aj vďaka tomu, že dnes bol Tibor Kutálek strelecky disponovaný. Chalani spravili maximum preto, aby sme získali tri body a našťastie sa to podarilo."

Július Pénzeš, tréner Trenčína: "Dovolím si tvrdiť, že sme neboli dnes slabším mužstvom. Rozdiel medzi Nitrou a nami bol, že kým Nitra nám dávala s ľahkosťou góly aj po našich chybách, tak my sme nevyužili ani tie najvyloženejšie šance do prázdnej brány a samostatné nájazdy. Žiaľ, momentálne nemáme takého hráča, ako bol dnes Kutálek, ktorý by dal 2-3 góly v zápase, hoci šance nato sú. To vidím ako dôvod, že sme opäť o gól prehrali."

MsHK Žilina - HKM Zvolen 6:3

Stredoslovenský súboj ponúkol góly už v prvých minútach. Hostia išli v 21. sekunde do oslabenia a v ňom po spolupráci Holoviča so Stupkom aj inkasovali. Odpoveď Zvolenčanov však bola rýchla. Lušňák v 3. minúte využil ponúknutý priestor a prepálil Tomeka. Hostia následne nevyužili presilovku a diváci potom sledovali vyrovnaný súboj bez väčších príležitostí na jednej či druhej strane. Zvolenčania potom dostali po faule Hrušku opäť príležitosť hrať v prevahe a v 13. minúte ju Lukáš Novák aj pretavil na vedenie hostí, keď vytiahol Tomeka do strany a zavesil puk zblízka pod hornú žrdku. Hra bola potom rozháraná, Zvolenčania domácim nedávali veľa priestoru na útočenie, ale ani sami sa nedostávali do šancí. V 18. minúte sa však po akcii Hrušku s Čížkom ocitol v zakončení Handlovský a do odkrytej brány pohodlne vyrovnal. O minútu neskôr fauloval B. Mráz domáceho J. Juríka a putoval predčasne do šatne. Domáci však v 1. tretine presilovku nevyužili.

Napriek pokračujúcej početnej výhode sa "vlkom" nepodarilo skórovať ani v úvode 2. tretiny. Po Juraškovej strele od modrej a teči jedného z domácich sa Žilinčania síce snažili dostať ešte puk za Baroša, ale ten odolal aj v následnej ďalšej presilovke domácich. Zvolenčania išli opäť do vedenia v 31. minúte, keď Puliš nenápadnou strelou z pravého kruhu prekonal Tomeka majúceho zakrytý výhľad. Odpoveď "vlkov" prišla o 16 sekúnd. Ťavoda od modrej prestrelil húštinu tiel pred sebou a Baroš nemal nárok. Žilinčania sa snažili hostí zlomiť, ale nepodarilo sa im to ani v ďalšej presilovke, v ktorej brankár hostí odolal. Do druhej sirény už gól nepadol, aj napriek sľubne vyzerajúcim šanciam na oboch stranách.

Žilinčania v 3. tretine postupne ovládli hru a v 45. minúte išli po druhý raz v dueli do vedenia, keď Hovorka prepálil Baroša. V 51. minúte sa "vlci" radovali opäť, pretože Hruška zakončil ďalšiu dobrú akciu domácich. O ďalšiu minútu bolo už 6:3, lebo presilovku domácich využil za 13 sekúnd zblízka Húževka a definitívne tak zlomil odpor Zvolenčanov. Tí sa po následnom oddychovom čase skoncentrovali a zápas sa už v pokojnom tempe len dohrával. V záverečnej minúte sa ešte Ťavoda pochytil s Lušňákom, obaja dostali vyššie tresty, ale na výsledku sa už nič nezmenilo. Žilinčania si víťazstvom už takmer definitívne zabezpečili 4. priečku v tabuľke po základnej časti.

MsHK DOXXbet Žilina – HKM Zvolen 6:3 (2:2, 1:1, 3:0)
Góly: 2. Stupka (Holovič, Hovorka), 18. Handlovský (Čížek, Hruška), 32. Ťavoda (Handlovský, Hovorka), 45. Hovorka (Handlovský, Hruška), 51. Hruška (Stupka, Konečný), 52. Húževka (Hovorka, Čížek) – 3. Lušňák (Puliš, Krejčí), 13. L. Novák (B. Mráz, Klhůfek), 31. Puliš (Zuzin, Lušňák). Rozhodovali: Štefik, Novák – Valo, Krajčík, vylúčení: 3:6, navyše: Ťavoda 5+DKZ za hrubosť - B. Mráz 5+DKZ za napadnutie hlavy a krku, Lušňák 10+10 nešportové správanie, presilovky: 2:1, oslabenia: 0:0, 952 divákov.

Žilina: Tomek – Ťavoda, Čížek, Juraško, D. Brejčák, Macejko, M. Grman, Prokop, Mendrej – Handlovský, Hruška, Hovorka – J. Jurík, Húževka, Švihálek – Konečný, Holovič, Stupka – J. Zlocha ml., E. Švec, Gmitter.

Zvolen: Baroš – Andersons, Krejčí, Hraško, Valenta, Habšuda, M. Novák, Homer, Dubeň – Lušňák, Puliš, Zuzin – Klhůfek, B. Mráz, L. Novák – Jakubík, L. Jurík, Matis – Jurák, Petráš, Síkela.

Milan Jančuška, tréner Žiliny:
"Bol som zvedavý, s akou taktikou príde Zvolen k nám. Ukázalo sa, že chce hrať otvorený hokej. Diváci videli veľa šancí na oboch stranách. Chlapci predviedli veľa pekných kombinácií, niektoré vyšli, niektoré nie, ale so šiestimi strelenými gólmi som spokojný. Spravili sme rázny krok k udržaniu si štvrtého miesta po základnej časti."

Peter Mikula, tréner Zvolena: "Chceli sme domácim dačo ukradnúť, ale nepodarilo sa nám to. Zlom v zápase nastal v druhej tretine, keď sme dali tretí gól, no vzápätí sme inkasovali. Žilina potom prebrala iniciatívu, dostala nás pod tlak, robili sme individuálne chyby. V tretej tretine sme pri troche iniciatívy mohli s výsledkom niečo spraviť a zvrátiť ho na svoju stranu, ale spravili sme niekoľko individuálnych chýb, ktoré sa neustále opakujú. Na ich odstránení pracujeme v tréningu aj pohovormi, ale výsledok zatiaľ neprichádza."

Hádzaná-Challenge: Šaľa postúpila do štvrťfinále Vyzývacieho pohára