08. decembra 2019

TIPSPORT LIGA: Slovan stále na čele, pred Bystricou má nemalý náskok

Na snímke zľava hráč HC Slovan Bratislav Milan Kytnár, brankár HK Dukla Ingema Tomáš Trenčan a vpravo jeho spoluhráč Marek Kolba v zápase 30. kola Tipsport ligy v hokeji HK Dukla Ingema Michalovce - HC Slovan Bratislava v ...

Na snímke zľava hráč HC Slovan Bratislav Milan Kytnár, brankár HK Dukla Ingema Tomáš Trenčan a vpravo jeho spoluhráč Marek Kolba v zápase 30. kola Tipsport ligy v hokeji HK Dukla Ingema Michalovce – HC Slovan Bratislava v Michalovciach 8. decembra 2019. Foto: TASR – Roman Hanc
Bratislava 8. decembra (TASR) - Hokejisti Slovana Bratislava zvíťazili v 30. kola Tipsport Ligy na ľade Michaloviec 5:2 a na čele tabuľky majú už šesťbodový náskok. HC'05 iClinic Banská Bystrica totiž prehral s HK Poprad 1:2. Košice si poradili s Detvou 3:2 a sú tretie bod za Bystricou.

HK Dukla Ingema Michalovce - HC Slovan Bratislava 2:5 (1:0, 1:3, 0:2)

Góly: 6. Hvila (Safaralejev, Šimun), 28. Korhonen (Lalancette) – 27. M. Sloboda, 31. Abdul (Zigo, Meszároš), 36. Abdul (Bondra), 58. R. Bondra (J. Urbánek), 60. J. Urbánek. Rozhodovali: Korba, Rencz (Maď.) - Ordzovenský, Soltész (Maď.), vylúčení: 5:8, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:1, 3800 divákov

Michalovce: Trenčan – Dalhuisen, Ventelä, Vorobjov, Mesikämmen, Hančák, Kolba – Korhonen, Lalancette, Mašlonka – Giľák, Galamboš, Spilar – Safaralejev, Šimun, Hvila – Chalupa, Linet, Hamráček

Slovan: Habal – Sersen, Bačik, Meszároš, Štajnoch, Podlipnik, Šedivý, M. Hudec – Abdul, Zigo, Puliš – Matoušek, Viedenský, Žitný – Š. Petráš, Kytnár, D. Jendek – R. Bondra, J. Urbánek, Marek Sloboda

HC Košice - HC WPC Koliba Detva 3:2 (0:0, 2:2, 1:0)

Hokejisti HC Košice zvíťazili v zápase 30. kola hokejovej Tipsport ligy nad HC WPC Koliba Detva 3:2. Hostia v zápase dvakrát viedli, napokon však odišli bez bodov. Rozhodujúci gól strelil v čase 59:28 min. kapitán "oceliarov" Dávid Skokan.

Góly: 25. Květoň (Suja, Klhůfek), 19. Skokan (Koch, Haščák), 60. Skokan (Květoň) - 23. Valent (Török), 37. Podešva (Král, Žilka). Rozhodovali: T. Orolin, Tvrdoň - M. Orolin, Rojík, vylúčení: 3:4 na 2 min., presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, 3403 divákov.

HC Košice: Košarišťan — Čížek, Růžička, Slovák, Zeleňák, Michalčin, Koch — Majdan, Skokan, Haščák — Květoň, Suja, Klhůfek — Belluš, Vrábeľ, Cibák — Milý, Rom. Faith, Jokeľ

HC 07 WPC Koliba Detva: Petrík - Mart. Chovan, F. Fekiač, Golian, Kuklev, Gachulinec, Jendroľ, Turan — Čacho, Zuzin, Sýkora — Král, Podešva, Žilka — Gašpar, Valent, Török — Čenka, V. Fekiač, Lalík

Košičania chceli odčiniť predošlé domáce zaváhanie s Detvou a zároveň predĺžiť 5-zápasovú víťaznú sériu. V prvej tretine sa snažili o častú streľbu, v úvode zápasu im k nej pomohli aj dve presilovky, ale brankára hostí Petríka v nich neprekonali. "Oceliari" mali v 12. minúte ideálnu možnosť otvoriť skóre, recept na detviansku defenzívu na čele s rozchytaným Petríkom však nenašli ani v 102-sekundovej presilovke o dvoch hráčov.

Hostia v tretej časti vyčkávali na chybu súpera, dávali si pozor na vlastné a Košičanov nepúšťali do výhodných pozícií a dorážok. Klhůfek zakončil obliehanie detvianskej bránky iba strelou do pripravenej lapačky brankára Petríka, na opačnej strane z úniku neuspel Zuzin. V 60. minúte oslabil hostí Kuklev a Košičania stihli presilovku využiť ešte v riadnom hracom čase. Petríka v nej prekonal Skokan, ktorý rozhodol o troch bodoch pre domácich.

Hlasy trénerov:

Peter Draisaitl, tréner HC Košice: "Zápas bol pre nás dosť nepríjemný. V prvej tretine sme neboli schopní streliť gól a to aj napriek dvom presilovkám 5/3. Pritom dobre vieme, ako sa v takom prípade zvyknú končiť zápasy. Mali sme čo robiť, aby sme si dali šancu vyhrať zápas. V tretej tretine sa hráči dosť strážili, nikto nechcel inkasovať. V závere sa k nám priklonilo aj šťastie."

Josef Turek, tréner HC WPC Koliba Detva: "Prehrali sme, takže nie sme spokojní, no počas zápasu sme hrali veľmi dobre. V prvej tretine sme ustáli dve oslabenia o dvoch hráčov, neskôr sme mali aj úseky, v ktorých sme boli lepším tímom. Mrzí nás, že neberieme žiadne body, ale napriek prehre sme zahrali dobrý zápas."

HC'05 Banská Bystrica - HK Poprad 1:2

Barani nastúpili bez zraneného Lampera už s uzdraveným Hohmannom a zachytili úvod zápasu. V druhej minúte Gabor poslal ideálnu prihrávku na úplne voľného Šilleho, ktorý sa pred bránkou mohol spýtať Vošvrdu kam to chce, zakončoval z dvoch metrov efektne pod hornú žŕdku – 1:0. Poprad mohol vyrovnať v dvoch presilovkách v rade. Šance mal Handlovský, ktorého najprv vychytal Beskorowany a potom mieril odchovanec Banskej Bystrice v drese Popradu tesne vedľa. Na opačnej strane nezužitkoval únik domáci Hickmott a prišiel trest. Handlovský už tretiu šancu využil, prešiel k nemu zrazený puk a zblízka sa pri ľavej žrdi nemýlil – 1:1.

V strednom dejstve sa sprvu hralo hore – dole, ale výrazné šance chýbali. Herne boli na tom lepšie Podtatranci a dokázali ísť do vedenia. V 27. minúte po prieniku Ervinga zakončoval pohotovo spoza bystrického obrancu Karterud, Beskorowany toho veľa nevidel a kapituloval – 1:2. Majster mal príliš dlhé striedania, zaostával za súperom, vyrovnať však mohol Kabáč z kruhu, no puk po jeho strele iba obtrel žŕdku. Hokejisti spod Urpína nevyužili ani presilovku. Vošvrda v bránke veľa práce nemal.

V tretej tretine Bystričania vystupňovali svoju snahu o vyrovnanie, ale najprv mohli prehrávať vyšším rozdielom, pretože Erving strieľal z kruhu voľný, proti bol gólman HC '05. Domáci potom nevyužili presilovku, veľkú možnosť mali Bubela s Bartánusom, zaskvel sa Vošvrda. Na opačnej strane naskočil z trestnej lavice Preisinger, išiel sám na Beskorowanyho, no nepokoril ho. V závere hrali 'barani' ďalšiu presilovku, počas ktorej sa ocitol v šanci Hohmann, ale zblízka neskóroval. Hostia išli Ervingom do menšieho úniku, ale ani tento hráč nedokázal meniť stav. Viac než poldruha minúty pred koncom riadneho hracieho času odvolala Banská Bystrica brankára, hrala v šestici, ale vyrovnávajúci gól nedala.

HC'05 iClinic Banská Bystrica – HK Poprad 1:2 (1:1, 0:1, 0:0)

Góly: 2. Šille (Gabor, Kabáč) – 15. Handlovský (Ulrych, Vandas), 27. Karterud (Erving). Rozhodovali: Nikolic (Rak.), Fridrich – D. Konc ml., Synek, vylúčení: 3:4, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, 2201 divákov

Banská Bystrica: Beskorowany – Cardwell, Southorn, Ďatelinka, Mihálik, J. Brejčák, Nemčík, Zubák – Jääskeläinen, Hickmott, Hrnka – Hohmann, Bubela, Bartánus – Šille, Gabor, Kabáč – Sojka, Tamáši, Fafrák

Poprad: Vošvrda – D. Brejčák, L. Kozák, Ulrych, Erving, Ťavoda, Magovac, Ťavoda, Česánek – Vandas, Preisinger, Handlovský – P. Svitana, Zagrapan, Bjalončík – Karterud, L. Paukovček, Jacobs – Kundrík, Mlynarovič, Matej Paločko

Hlasy trénerov

Dan Ceman, tréner Banskej Bystrice: „V prvej tretine sme hrali veľmi dobre, ale mali sme smolu, pretože sa skončila nerozhodne 1:1. Od druhej tretiny to bol nemastný – neslaný hokej. Puky sa odrážali viac súperovi než nám. Poprad hral dobre, ale videli sme málo prihrávok, možno dve v rade tak na jednej ako aj na druhej strane. My sme nedokázali reagovať na hru hostí. Chýbala nám energia. Predsa len bolo badať, že hráme ôsmy zápas za 17 dní. Žiaľ nevytvorili sme si za 60 minút dostatočný počet šancí na to, aby sme mohli vyhrať. I keď na konci sme mohli vyrovnať, pretože tam bola polovica bránky odkrytá, žiaľ ani túto príležitosť sme nedokázali využiť.“

Peter Mikula, tréner Popradu: „O zápase rozhodla prvá tretina, pretože Banská Bystrica hrala v nej kultivovaný hokej. My sme boli ustráchaní. Našťastie sa nám podarilo vyrovnať a úvodné dejstvo skončilo 1:1. V druhej tretine sa nám podarilo streliť druhý gól a so sebavedomím Bystrice to začalo otriasať. Nám sa hra začala dariť, odrážali sa k nám puky, výborne sme blokovali a vynikajúci výkon podal aj brankár Vošvrda. Veľké srdce zabezpečilo, že odchádzame z Banskej Bystrice ako víťazi. “

MHK 32 Liptovský Mikuláš - MAC Újbuda 1:2

V úvodnej tretine boli aktívnejší domáci hráči. V 6. min Rudolf Huna našiel Vybírala, ktorý rozozvučal žŕdku Bálizsovej bránky. Liptáci postupne zvyšovali tempo, hrali rýchly hokej a robili problémy obrane hostí. V 17. min sa v obrovskej šanci ocitol Lunter, no osamotený pred bránkou stroskotal na Bálizsovi.

V druhej časti mohol otvoriť skóre v 30. min domáci Uhrík z trestného strieľania, jeho blafák však Bálizs vystihol. Hráči MAC potom herne pridali a podarilo sa im zlomiť bezgólový stav zásluhou Sorfona, ktorý strelu z prvej prepálil Romančíka. V 34. min nastala po McNallyho strele neprehľadná situácia a brankár Liptákov musel zakročiť po sérii dorážok. Tesne pred druhou sirénou však predsa len druhýkrát inkasoval, keď ho šťastne prekonal Pitt - 0:2.

Mikulášania boli blízko k svojmu prvému gólu v 43. min, keď sa po individuálnej akcii J. Sukeľa pred Bálizsa natlačil Kriška, no aj toto zakončenie domácich brankár MAC eliminoval. Domácim sa podarilo presadiť až v 52. min, keď im vyšiel rýchly brejk s prihrávkou J. Sukeľa na Piatku, ktorý na dvakrát prekazil Bálizsovo čisté konto. Domáci to v závere skúsili v power play bez brankára, ale predĺženie sa im už nepodarilo vynútiť a zaznamenali tesnú prehru.

MHK 32 Liptovský Mikuláš - MAC Újbuda 1:2 (0:0, 0:2, 1:0)

Góly: 52. Piatka (J. Sukeľ, Kriška) - 31. Sorfon (Klempa, Carlisle), 40. Pitt (Sorfon, Klempa). Rozhodovali: Goga, Valach - Jedlička, Jurčiak, vylúčení: 7:6 na 2 min, navyše Mezovský - Pitt obaja 5+10 min + DKZ za bitku, Langkow 10 min za nešp. správanie sa, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, 1115 divákov.

MHK 32 Liptovský Mikuláš: Romančík – Droppa, Petran, Kurali, Nemec, Roman, Mezovský, Kramár, Smutný – Kriška, Piatka, J. Sukeľ – Vybíral, Oško, Ru. Huna – Ri. Huna, Uhrík, Lunter – Nechaj, Lištiak, Surový

MAC Újbuda: Bálizs – McNally, Pozsgai, Garát, Macaulay, Carlisle, Fejes, Bl. Orbán, Nagy – Br. Orbán, Langkow, Bodó – Klempa, Stretch, Sofron – Kreisz, Pitt, Terbócs – Pápa, Majoross, Szigeti

HK Dukla Trenčín - HK Nitra 2:0

Trenčania vstúpili do zápasu aktívne. Najmä prvý útok dokázal viackrát zavrieť súpera pred brankára Šimbocha. Ten však svoj tím podržal aj počas oslabenia pri vylúčení Slobodu. Obe mužstvá sa do príležitostí v úvodnej dvadsaťminútovke dostávali iba sporadicky. Nepomáhali im v tom ani početné výhody, takže obaja gólmani si udržali čisté konto. Až v závere využil nepozornosť Nitranov Švec, ktorý po priťuknutí od Sojčíka zostal sám pred Šimbochom a strelou do horných poschodí brány strelil jediný gól prvej tretiny.

Nitrania vstúpili do druhej tretiny aktívnejšie. Dva pokusy Yellow Horna a jeden Versteega preverili pripravenosť Tomeka. V 27. minúte sa pri hre štyroch proti štyrom uvoľnil Mitch Versteeg, ale na gólmana Trenčanov nevyzrel. Následne na opačnej strane opečiatkoval Mikyska konštrukciu brankára Šimbocha. V polovici zápasu pridali Trenčania druhý gól. Chuť si napravil Mikyska, ktorý strelou z pravého kruhu nedal Šimbochovi šancu. Domáci gólman Tomek potvrdil skvelé reflexy pri presilovej hre súpera. Po góle volal najmä teč Scheidla.

Záverečná tretina sa niesla v znamení aktivity Nitranov, ktorí sa snažili vrátiť späť do stretnutia kontaktným gólom. Domáci hokejisti čakali na šancu z brejkov. Jedna z nich prišla v 45. minúte. Rýchlostný súboj medzi Švecom a Šimbochom vyhral hosťujúci gólman, inak by trenčiansky útočník už dorážal puk do opustenej bránky. Hostia v rýchlom slede hrali tri presilovky, no zverenci trénera Jána Pardavého, že v početnej nevýhode sú najlepším tímom v lige. Päť minút pred koncom zápasu si Mikyska podvihol puk na čepeľ hokejky a chcel ho zasunúť nad rameno gólmana, čo mu však nevyšlo. Na triumfe Trenčína to však už nič nezmenilo.

HK Dukla Trenčín – HK Nitra 2:0 (1:0, 1:0, 0:0)

Góly: 19. Švec (Sojčík, Hlinka), 30. Mikyska (Valach). Rozhodovali: Snášel, Juhász (Maď.) – Šoltés, Kis-Király (Maď.), vylúčení: 9:6, presilovky a oslabenia: 0:0, 2560 divákov

Trenčín: Tomek – McCormack, Starosta, Bokroš, Štach, Sládok, Kajínek, Stacha – Alderson, Mikyska, Bezúch – Bartovič, Valach, Hecl – Chromiak, Balán, Lapšanský – Hlinka, Švec, Sojčík – Ferényi

Nitra: Šimboch – Mezei, Morrison, Rácz, M. Versteeg, A.Sloboda, Kubka, Korím, Š. Nemec – Scheidl, Kerbashian, Yellow Horn – Tábi, Kollár, Koyš – Buček, Čaládi, Fominych – Hrušík, Minárik, Csányi

Ján Pardavý, tréner Trenčína: „Nás v dnešnom zápase zabrzdili vylúčenia. V prvej tretine sme mali solídny začiatok. Dali sme dôležitý gól. V druhej tretine sme dali súperovi príliš veľa priestoru. Mužstvo môžem pochváliť za zisk troch bodov, hru v oslabení a výkon brankára Tomeka.“

Marián Bažány, tréner Nitry: „Veľké sklamanie z nášho prístupu v prvej tretine. Skutočne tomu nerozumiem. Celá príprava bola smerovaná na to, že do zápasu pôjdeme od začiatku. Od druhej tretiny sme začali hrať náš hokej. Zápas bol vyrovnaný a hralo sa hore-dole. Z môjho pohľadu rozhodla prvá tretina, ktorú sme úplne odflákli, čo nechápem.“

DVTK Jegesmedvék Miškovec - HC Mikron Nové Zámky 5:4

Miškovec mal v úvodnom dejstve viac z hry. Domáci sa dostali do vedenia v 15. minúte, keď presilovku zužitkoval Reszegh. Ten istý hráč mohol v 18. min zvýšiť náskok po krídelnej akcii Beauvillera, no z prvej minul bránku. V závere tretiny sa brankár hostí Kristín vyznamenal pri strele Kissa.

V druhej časti Nové Zámky vyrovnali hru a aj skóre. V 29. min Adorján vyrazil strelu Ordzovenského od modrej iba na Stupku, ktorý puk dorazil do siete. Následne Pospíšil s Urbanom dobre zakombinovali v útočnom pásme, ich akcii však chýbalo gólové vyústenie. Hosťom sa podarilo presadiť až v 36. min vo vlastnom oslabení, keď unikol domácej obrane Holovič a strelou do horného rohu prekonal Adorjána 1:2. Do kabín sa však išlo za vyrovnaného stavu, na 2:2 upravil Harrison.

Do tretej tretiny lepšie vstúpili Novozámčania, ktorí sa už po 46 sekundách ujali vedenia po tom, čo Urban úspešne tečoval strelu Feretu od modrej. V 45. min ten istý hráč v čistej šanci Adorjána blafákom neprekabátil. Prišiel tak trest, keď padáčik z hokejky Rodmana skončil až za chrbtom Kristína - 3:3. Hosťom sa podarilo prinavrátiť vedenie v 55. min v presilovke zásluhou Stupku po prihrávke Pospíšila. Domáci Miškovec to v závere skúsil bez brankára a v power play sa dočkal vytúženého vyrovnania, štyri sekundy pred vypršaním riadneho hracieho času sa po vyhratom buly oprel do strely Vandane a prestrelil Kristína - 4:4.

V predĺžení napriek niekoľkým tutovkám gól nepadol a tak prišli na rad samostatné nájazdy. V nich bol jediným úspešným exekútorom Harrison, ktorý rozhodol o dvojbodovom víťazstve Miškovca.

DVTK Jegesmedvék Miškovec - HC Mikron Nové Zámky 5:4 pp a sn (1:0, 1:2, 2:2 - 0:0, 1:0)

Góly: 15. Reszegh (Rodman, St. Pierre), 37. Harrison (Rodman, Vandane), 47. Rodman (St. Pierre), 60. Vandane (Beauviller, Vas), rozh. nájazd Harrison – 29. Stupka (Ordzovenský, Hatala), 36. Holovič (Hruška, Fábry), 41. Urban (Stupka, Fereta), 55. Stupka (Pospíšil, Hatala). Rozhodovali: D. Konc st., Štefik - Beniač, Jobbágy, vylúčení: 6:3 na 2 min, navyše Rodman (Miškovec) 10 min osob. trest + DKZ za nešportové správanie sa, presilovky: 1:2, oslabenia: 0:1, 1075 divákov.

DVTK Jegesmedvék Miškovec:
Adorján – Ross, Dudás, Láda, Vandane, Göz, Vojtkó, D. Kiss – Beauviller, Vas, Reszegh – Harrison, St. Pierre, Rodman – Miskolczi, Galanisz, P. Kiss – Lövei

HC Mikron Nové Zámky: Kristín – Ordzovenský, Hatala, Fereta, Drtina, Mikuš, Hain, Šmach, Pavúk – Stupka, Hruška, Pospíšil – Rogoň, Urban, Jurík – Andrisík, Holovič, Fábry – Mikula