27. júla 2008

Titul pre mladé hráčky Litvy, Slovenské basketbalistky siedme

Slovenské basketbalistky obsadili na európskom šampionáte A-divízie do 18 rokov v Nitre konečnú 7. priečku. Mladé Slovenky si v nedeľňajšom súboji o 7. miesto poradili suverénnym spôsobom s ...

NITRA 27. júla (WEBNOVINY) - Slovenské basketbalistky obsadili na európskom šampionáte A-divízie do 18 rokov v Nitre konečnú 7. priečku. Mladé Slovenky si v nedeľňajšom súboji o 7. miesto poradili suverénnym spôsobom s rovesníčkami z Poľska 76:46 (37:22). Titul si prvýkrát v histórii vybojovali basketbalistky Litvy. V nedeľňajšom finále v Nitre si mladé pobaltské hráčky poradili s Ruskom 63:57 a bez prehry vyhrali turnaj. Litovčanky triumfovali vo všetkých ôsmich zápasoch. V drese víťaziek strelecky vo finále excelovala Aurime Rinkeviciuteová, autorka 27 bodov. Pod oboma košmi sa zasa presadzovala Giedre Paugaiteová, ktorá doskočila 12 lôpt. Na tridsaťbodovom víťazstve Slovenska nad Poľskom má najväčší podiel ružomberské duo Klaudia Lukačovičová - Veronika Černáková, ktoré spolu nastrieľali 49 bodov. Zverenky trénera Michala Porubčana si aspoň sčasti vynahradili sobotňajšie sklamanie, keď v skupine o 5. - 8. miesto podľahli Srbkám najtesnejším rozdielom 67:68 (34:31) a stratili šancu vybojovať si miestenku na MS 2009 hráčok do 19 rokov na Taiwane. Tá bola spojená s dosiahnutím konečnej 5. priečky na kontinentálnom šampionáte v Nitre. "Proti Poľkám to nebol náš najlepší výkon na šampionáte, ten sme predviedli hneď v úvodnom vystúpení proti Česku. Počas celého turnaja sme však ukazovali, že môžeme súperiť s najsilnejšími družstvami. Veď len tesne sme prehrali s Litvou, ktorá sa dostala do finále. Hoci sme nemali v družstve hviezdy a stavili na kolektív, veľké poďakovanie patrí kapitánke Veronike Černákovej. A Martina Kiššová ukázala veľkú perspektívu, hoci je od ostatných dievčat o dva roky mladšia," uviedol v hodnotení záverečného súboja aj celého turnaja tréner M. Porubčan. Výsledky - majstrovstvá Európy v basketbale hráčok do 18 rokov: Finále: Litva - Rusko 63:57 (22:13, 9:17, 19:15, 13:12) Najviac bodov: Rinkeviciuteová 27 - Šilovová 14 O 3. miesto: Francúzsko - Česko 61:70 (15:17, 12:16, 22:23, 12:14) O 5. miesto: Srbsko - Španielsko 64:69 (14:22, 11:17, 28:14, 11:16) O 7. miesto: Slovensko - Poľsko 76:46 (15:7, 22:15, 21:13, 18:11) Najviac bodov: Lukačovičová 25 (23 doskokov), Černáková 24, Medviďová 8 - Sosnowská 12, Tomialowiczová 11. O 9. miesto: Turecko - Švédsko 76:67 (16:21, 12:8, 22:19, 26:19) O 11. miesto: Bulharsko - Ukrajina 60:72 (15:17, 7:27, 19:13, 19:15) SITA