28. apríla 2012

Trnava aj Slovan iba remizovali, Žilina prehrala

V 29. kole Corgoň ligy sa favoritom príliš nedarilo. Trnava doma remizovali s Trenčínom 2:2. Iba jeden bod za remízu si do tabuľky pripísal aj bratislavský Slovan. "Belasí" ...

msk zilina BRATISLAVA 28. apríla (WEBNOVINY) - V 29. kole Corgoň ligy sa favoritom príliš nedarilo. Trnava doma remizovali s Trenčínom 2:2.

Iba jeden bod za remízu si do tabuľky pripísal aj bratislavský Slovan. "Belasí" uhrali v Ružomberku bezgólovú remízu. Nedarilo sa ani ďalšiemu ašpirantovi v hre o majstrovský titul. Žilinčania prehrali pod Urpínom 1:2.

Dukla Banská Bystrica - MŠK Žilina 2:1 (2:1)
Góly: 31. a 35. M. Matúš - 33. Pich, ŽK: 54. Poljovka, 68. M. Matúš, 74. Rejdovian - 40. Piaček, 61. J. Novák, 71. Pečovský, rozhodovali: Kružliak - Balko, Benko, 1870 divákov

Banská Bystrica: Boroš - M. Pančík, Vajda (58. Laksík), Poljovka, Savič - Rejdovian, Považanec (81. Augustín), Marek Hlinka, Hučko - M. Matúš, M. Kuzma (90. Brašeň)
MŠK Žilina: Krnáč - Mabouka, Piaček, Pečovský, Ricardo Nunes - Barčík (81. Šulek), Gergel (46. J. Novák), Angelovič, Pich - T. Majtán (74. Deza), Bello

I. polčas
V Banskej Bystrici sa v slnečnom a teplom počasí pokúšali oba tímy o ofenzívny futbal. Najprv však zaujali fanúšikovské pokriky z oboch táborov, viac bolo počuť žilinský. Hráči dali o sebe vedieť až po desiatich minútach hry - Angelovič z asi 15 metrov trafil Saviča a Kuzma mieril spoza 16-ky mierne vedľa.

Šancí bolo ako šafránu, brankári nemali veľa práce, viac sa tlačili do pokutového územia domáci futbalisti, ale prvá vážnejšia príležitosť prišla až v polovici prvého polčasu zo strany hostí, keď loptu poslal do šestnástky z ľavej strany Pich a Majtán hlavičkoval tesne vedľa odkrytej svätyne Boroša.

Potom zaujali akcie Dukly, najväčšiu šancu najprv videli diváci v 29. minúte, keď Savič poslal presný center do ohňa na hlavu Matúša a Krnáč iba reflexívne loptu vyrazil. Spoza 16-ky to potom skúšal ešte Rejdovian. Gólový moment prišiel v 31. minúte, úspech slávil dlhý pas Považanca na Matúša, ktorý prešprintoval Pečovského a efektne z uhla nedal žilinskému brankárovi šancu.

Z vedenia sa ale Dukla dlho netešila, pretože už o dve minúty neskôr po Barčíkovom centri z rohového kopu poslal loptu hlavou k pravej žrdi nepokrytý Pich - 1:1. Ani nerozhodný stav dlho na svetelnej tabuli nesvietil. V 35. minúte Matúš z priameho kopu z asi 25 metrov technicky obstrelil múr a poslal loptu k ľavej žrdi. Vedenie si už aktívnejšia Banská Bystrica do polčasu ustrážila, i keď po chybe Vajdu mohla inkasovať v nadstavenom čase, Barčík sa v pokutovom území zoči - voči Borošovi nepresadil.

II. polčas
Po zmene strán sa hostia snažili vyrovnať, posilnili ofenzívu Novákom, ktorý to viackrát skúšal na Boroša, chýbala mu však presnejšia strelecká muška. Z diaľky mieril nepresne aj aktívny Bello a rovnako netrafil bránku reprezentant Beninu ani po hodine hry v dobrej pozícii z rohu šestnástky.

Domáci sa sporadicky dostávali pred Krnáča, zaujala iba tvrdá strela Laksíka z takmer tridsiatich metrov, ktorú žilinský brankár kryl. V závere "šošoni" vrhli sily do útoku, dostali sa do sľubných príležitostí, ale Boroš dobre čítal hru a nepripustil drámu. Naopak Hučko sa rútil v 88. minúte na Krnáča, v pokutovom území ho však zastavil Mabouka, podľa rozhodcu Kružliaka a napodiv tribúnam dovoleným spôsobom. Stav sa tak už nemenil a domáci obrali lídra nečakane o tri body.

Hlasy:
Štefan Zaťko (tréner Banskej Bystrice): "Zápas bol dostatočne dynamický, rušný a agresívny. Snažili sme sa poučiť z posledných dvoch pohárových zápasov so Žilinou. Nabádal som hráčov, aby hrali maximálne disciplinovane a zodpovedne v defenzíve, ale aby boli zároveň dôrazní v osobných súbojoch. V druhom polčase sme sa zbytočne nechali zatlačiť. Nedokázali sme dobre zakryť loptu, nevychádzala nám prechodová fáza a nevytlačili sme obranu vyššie. Súper sa nakopávanými loptami a zbieraním odrazených lôpt dostával pred našu šestnástku a neustále nám hrozil možnosťami nejakých faulov a dobrými prihrávkami. Z tohto pohľadu to bolo pre nás náročné, ale musím hráčom poďakovať, že išli až za hranicu svojich síl a zaslúžene doviedli zápas do víťazného konca."

Frans Adelaar (tréner MŠK Žilina): "Keď hráte tretí zápas proti rovnakému súperovi, je to vždy ťažké. V druhom zápase s Banskou Bystricou sme nemohli prehrať, lebo by sme stratili finále domáceho pohára a to bolo dôležité. V treťom zápase sa Banská Bystrica ukázala ako veľmi silný súper. My sme síce začali veľmi dobre, ale potom sme strácali veľa lôpt v strede ihriska. Súper mal dobrý priestor na protiútoky, z jedného aj skóroval. Nám sa však podarilo veľmi skoro vyrovnať Pichom po rohovom kope, na druhej strane Bystrici sa následne podarilo dať druhý gól, čo nás dostalo do nie veľmi dobrej pozície. Napriek tomu na konci polčasu mohol Barčík skórovať a mohlo byť znovu vyrovnané, no nestalo sa. Po prestávke sme zmenili systém hry. Druhý polčas sme odohrali lepšie ako prvý. Zvýšili sme presing na polovici súpera, no vytvorili sme si iba dve dobré príležitosti, ktoré sme nevyužili. Súperovi môžem len pogratulovať k víťazstvu."

MFK Ružomberok - ŠK Slovan Bratislava 0:0
ŽK: 73. Pauschek - 19. Ďubek, 67. P. Maslo, rozhodovali: Samotný - R. Sluk, Brendza, 2162 divákov

Ružomberok: Hrdlička - P. Maslo, Kostelný, Bielák, J. Chovanec - Lásik - Skalák (72. Onyango), Ďubek (89. J. Vavrík), Š. Pekár, Poliaček (61. Hoferica) - Masaryk
Slovan: P. Kováč - Pauschek, Kladrubský, Pečalka, R. Konečný (86. Szarka) - Kopúnek - Milinkovič, Grendel (61. O. Smetana), Halenár, K. Mészáros (78. Piroska) - Šebo

I. polčas
Od začiatku hrali obe mužstvá vo svižnom tempe a bojovne, ale šance si nedokázali dlho vytvoriť. Prvá vážnejšia príležitosť prišla až v 21. min, keď hlavičku hosťujúceho Halenára zblízka ružomberský brankár Hrdlička efektne vyrazil.

O päť minút neskôr pohrozili domáci Masarykovou hlavičkou znútra malého vápna, s ňou si však brankár Kováč v bráne Slovana poradil. Záverečná štvrťhodina prvého polčasu už vážnejší moment ani pred jednou bránku nepriniesla.

II. polčas
Aj po zmene strán sa pokračovalo prevažne v medzišestnástkovom futbale. Vzruch priniesla až 59. min a v nej krížna Lásikova strela, ktorá len tesne minula svätyňu Slovana.

O desať minút na to mal dovtedy najväčšiu šancu zápasu domáci Maslo, ale jeho prízemnú strelu po samostatnej akcií Kováč nohou vyrazil. V 79. min našiel Pekárov center ideálne postaveného Ďubeka, no v rozhodujúcom momente zasiahol Kováč.

Vzápätí rozohrali Ružomberčania biliardovú akciu, na konci ktorej bol Hoferica, bezgólový stav však zostal v platnosti aj naďalej. Ani úsilie oboch tímov v závere stretnutia už na tejto skutočnosti nič nezmenilo.

Hlasy:
Aleš Křeček (tréner Ružomberka): "Do zápasu sme išli s cieľom zvíťaziť. Oba tímy hrali s veľkým nasadením, so snahou hrať smerom dopredu. Myslím si, že sme mali o šancu - dve viac ako súper. Chýbalo nám trošku viac šťastia, aby sme zabodovali naplno."

Vladimír Weiss st. (tréner Slovana): "Obe mužstvá hrali s nasadením. Na katastrofálnom teréne sa, žiaľ, kvalita jednoducho nemohla prejaviť. Deľba bodov je spravodlivá. Chceli sme však vyhrať a dotiahnuť sa na špičku tabuľky."

FC ViOn Zlaté Moravce - FK Senica 1:3 (0:2)
Góly: 62. M. Hruška - 41. Strnad, 45. Wijlaars (z pok. kopu), 61. Blackburn, ŽK: 27. Pavol Majerník, 45. Lukáš Kováč, 49. Hodek, 69. Bernáth, 77. M. Pavlovič - 69. Strnad, 77. Blackburn, 84. Jaroslav Diviš, 87. T. Kóňa, rozhodovali: Trutz - Slyško, Súkeníková, 960 divákov

Zlaté Moravce: M. Kuciak - Pavlenda, Pavol Majerník, Pintér, Husár - M. Pavlovič - M. Hruška (67. Candrák), Paur, Lukáš Kováč (64. Bernáth), Orávik (82. Brčák) - Hodek
Senica: Bolek - Wijlaars, Križko, Gorosito, Pedro Leal - Strnad - Jaroslav Diviš (90. Bolinha), T. Kóňa, J. Černý, M. Ďurica - Blackburn (87. Diarrassouba)

I. polčas

Úvodné minúty stretnutia pripomínali šachovú partiu. Obe mužstvá predvádzali typický medzišestnástkový futbal bez akéhokoľvek náznaku zakončenia. V prvej možnosti ohroziť bránku sa ocitol v 21. min Diviš, ktorý Ďuricov center poslal hlavou nad.

Po polhodine hry sa ocitol zoči-voči Bolekovi Hodek, jeho strele chýbali decimetre. V 34. min Pintér chyboval pred vlastným pokutovým územím, šancu Blackburna pádom pod nohy zneškodnil Kuciak. Ako prvý medzi žrde mieril v 36. min domáci Kováč, Bolek jeho strelu bez problémov kryl. V 41. min rozohral Kóňa štandardnú situáciu, lopta prepadla za obranu a nekrytý Strnad z uhla poslal hostí do vedenia - 0:1.

V 45. min Kováč nedovolene zastavil v pokutovom území Černého a z nariadenej jedenástky Wijlaars spečatil polčasový rezultát stretnutia.

II. polčas
Po zmene strán začali aktívnejšie domáci. V 47. min Hruška rozohral priamy kop, odrazená lopta sa dostala ku Kováčovi, ktorého gólovú strelu Bolek spod brvna vytlačil na roh. Vzápätí sa ku strele z hranice šestnástky odhodlal Paur, jeho prudký projektil nemieril medzi žrde.

V 61. min Wijlaars zatiahol až k rohovej zástavke, odtiaľ poslal prudký center na hranicu malého vápna a osamotený Blackburn parádnym volejom zvyšoval na 3:0 pre hostí. Už o minútu sa skóre opäť menilo, keď Hodek posunul Hruškovi, ktorý zblízka nedal Bolekovi šancu - 1:3. Domácich mohol vrátiť do stretnutia v 73. min Bernáth, avšak dobrý center Candráka hlavičkou z troch metrov nedokázal usmerniť do poloodkrytej bránky.

Na opačnej strane Diviš vysunul Blackburna, ten sám pred Kuciakom mieril iba do neho. V nadstavenom čase striedajúci Diarrassouba obišiel všetko, čo mu stálo v ceste, avšak z uhla mieril iba do žrde. V zbytočne nervóznom závere si už Seničania víťazstvo ustrážili.

Hlasy:
Juraj Jarábek (tréner Zlatých Moraviec): "Dnes sme sa chceli rehabilitovať za semifinále Slovenského pohára. Prvý polčas bol pre mňa veľkým sklamaním. V polčasovej prestávke bola v kabíne doslova "hrmavica". Druhý polčas bol už lepší, myslím si však, že Senica vyhrala zaslúžene."

Stanislav Griga (tréner Senice): "Úvodná polhodina bola nezáživná, nám pomohlo dvojgólové vedenie do polčasu. Po zmene strán, keď súper znížil, začal hrať na veľké riziko a vypracoval si aj nejaké pološance. Pre nás sú tieto body veľmi dôležité, teraz sa ideme pripraviť na finále ligy aj Pohára."

FC Nitra - 1. FC Tatran Prešov 0:1 (0:0)
Gól: 57. Katona, ŽK: 8. V. Gajdoš, 43. Grman - 40. Krob, 72. Lipták, rozhodovali: Horváth - Vorel, Bóllo, 1058 divákov

Nitra: L. Hroššo - Grman, Šimončič, Martin Tóth, Čirik - Kemláge (60. Ľ. Kolár), V. Gajdoš (80. Murín), Seydouba Soumah, F. Moravčík (66. Šimonek), Boszorád - K. Kroupa
Prešov: Jakub Diviš - P. Petráš, Piter-Bučko, Štetina, Krob - Lipták - Papaj (46. Krajník), Lysjuk (35. Katona), Zošák, Jakovlev - Střihavka (88. Guba)

I. polčas
Už v prvej minúte sa na nitrianskom štadióne ozval potlesk, keď domáci Soumah poslal loptu ponad ďaleko od bránky stojaceho brankára Prešova zo 40 metrov, no tesne minul bránu. V 9. minúte poslal center z pravej strany do pokutového územia Nitry Papaj, Krob loptu prudko nastrelil pred bránku a Střihavka ju tečoval tesne vedľa.

Krátko na to po rohom kope na opačnej strane prudko vystrelil Moravčík, no lopta šla nad bránku Prešova.

Ďalší vzruch prišiel až po polhodine hry, keď Střihavka prudko nastrelil tyč Hroššovej svätyne. V 40. minúte po faule na Soumaha kopali Nitrania trestný kop, no Čirik poslal loptu nad horné brvno.

II. polčas
Hneď po prestávke mal blízko ku gólu bývalý Nitran Štetina v drese východniarov, keď nebezpečne hlavičkoval po rohovom kope. V 57. minúte sa napokon dostali hostia do vedenia, keď zo šestnástkového oblúku vystrelil presne k ľavej žrdi Katona a otvoril skóre - 0:1. V ďalších minútach stretnutia hostia umne kontrolovali hru, a tak po dvoch remízach vo vzájomných zápasoch týchto súperov hostia tentoraz zvíťazili najmenším rozdielom.

Hlasy:
Marián Šuchančok (asistent trénera Nitry): "Súper zaslúžene zvíťazil, ukázal väčšiu vôľu po víťazstve. Od chvíle, keď sme dostali gól, sa súper dostal na koňa a keďže sme si nedokázali vytvoriť šance, nemali sme nárok vyhrať."

Sergej Kovalec (tréner Prešova): "Dnes to bol dobrý zápas, moji hráči hrali so srdcom a dokázali vyhrať."

FC Spartak Trnava - AS Trenčín 2:2 (0:1)
Góly: 48. Mikovič, 81. Tomaček - 22. a 58. Hlohovský (prvý z pok. kopu), ŽK: 44. Habánek - 24. Salinas, 30. R. Mazáň, 71. Ševela, rozhodovali: Pavlík - E. Weiss, Tomčík, 5528 divákov

Trnava: Kamenár - Habánek, Gross, Čvirik, Ľ. Hanzel - Koubský (40. Ciprys) - R. Procházka, Karhan, Bicák (67. Tomaček) - Michal Gašparík, Mikovič (77. Pavelka)
Trenčín: Volešák - Godál, Diakite, Kleščík, R. Mazáň - Baéz (51. Ševela) - P. Mazan (46. Peltier), Štefánik (85. Depetris), Salinas, Hlohovský - Štyvar

I. polčas

Trnavčania sa už v úvode predviedli sériou nebezpečných rohových kopov, ale defenzíva hostí stála na pevných nohách.

V prvej vážnej šanci zápasu sa ocitol v 17. min domáci Gašparík, keď si v šestnástke stlmil Procházkovu placírku, ale po strele z otočky nechal vyniknúť gólmana Volešáka.

V 22. min trnavský štadión stŕpol, po peknom prieniku Godála do pokutového územia domácich zatiahol ručnú brzdu nedovolene Čvirik a rozhodca Pavlík ukázal na biely bod.

Pokutový kop premenil Filip Hlohovský a Trenčania sa ujali vedenia. V 28. min mal gól na hlave Koubský, keď ho pekným presným centrom našiel z pravej strany Čvirik, ale lopta letela tesne vedľa pravej žrde.

O tri minúty neskôr si vypýtal pozornosť opäť Koubský, ale jeho hlavička letela nad konštrukciu Volešákovej svätyne. Trnavčania po góle zatlačili Trenčanov na svoju polovicu, ale šance Bicáka, Mikoviča a ani Gašparíka neskončili gólovým efektom.

II. polčas
Hneď po prestávke sa domáci hnali za vyrovnávajúcim gólom. Ten prišiel už po necelých troch minútach druhého dejstva. Bicák v pokutovom území zakombinoval s Mikovičom, ktorý si spravil priestor na ľavej strane a z uhla prestrelil gólmana Volešáka - 1:1.

V 58. min Trenčania účelne udreli, odrazenú loptu si spracoval Hlohovský a z 18 metrov svojím druhým gólom v zápase presne k pravej žrdi upravil na 1:2. O štyri minúty neskôr predviedol svoje umenie Gašparík, keď pekne obišiel Diakiteho, ale jeho ľavačka z hranice veľkého vápna len presvišťala okolo Volešákovej spojnice. V 67. min mohli Trenčania streliť pravdepodobne rozhodujúci tretí gól. Rohový kop Salinasa predĺžil hlavou na zadnú žrď Kleščík, ale Štyvar nepochopiteľne hlavou poslal loptu vedľa bránky.

O minútu neskôr sa opäť domáci Gašparík prekľučkoval cez troch trenčianskych zadákov, ale zoči-voči gólmanovi Volešákovi z uhla poslal loptu iba do bočnej siete. V 78. min Salinasov center z pravej strany vyrazil Kamenár len na hranicu pokutového kopu pred osamoteného Hlohovského, ktorý ale hetrik nezavŕšil.

O dve minúty neskôr Karhan vtipne uvoľnil Pavelku, ktorý sa sám rútil na trenčianskeho brankára, ale loptu si hodil ďaleko od nohy a Trenčania mu ju odobrali. To, ako sa premieňajú šance útočníka zoči-voči brankárovi, ukázal v 81. min striedajúci Tomaček, ktorý bez väčších problémov vyrovnal na 2:2.

V závere zápasu mali ešte Trenčania v podaní Peltiera a Depetrisa strelecké pokusy, ale tie leteli vysoko nad. Aj napriek deľbe bodov videlo vyše 5500 divákov veľmi dobrý ligový duel.

Hlasy:
Pavel Hoftych (tréner Trnavy): "Trenčania majú na jar veľmi dobré mužstvo. Sú veľmi nepríjemní, zápas mal náboj. Dnes si moji chlapci zaslúžili vyhrať, ale Trenčanov podržal výborný gólman Volešák. Škoda našich šancí, najmä v podaní Pavelku, Ciprysa a Gašparíka. Postupne sme obranu otvárali, kde si Trenčania vytvorili šance a najmä tá Štyvarova zaváňala gólom. Zápas sa musel divákom páčiť, obe mužstvá hrali na hranici svojich fyzických síl."

Adrián Guľa (tréner Trenčína): "Videli sme krásny zápas. Vstúpili sme do neho aktívne, naopak Trnavčania tak nastúpili na úvod druhého polčasu. Domácich hnali dopredu fantastickí diváci. Tak, ako sme zápas mohli zlomiť na našu stranu, tak ju mohol zlomiť i Spartak vo svoj prospech."