Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

17. novembra 2010

TRNKA: Nevylučujem svoj vstup do politikyGenerálny prokurátor Dobroslav Trnka nevylučuje svoj prípadný vstup do politiky po uplynutí funkčného obdobia. "V blízkej budúcnosti nad tým neuvažujem, nič sa však ...Zdieľať
trnka Foto: SITA/Jozef JakubčoBRATISLAVA 17. novembra (WEBNOVINY) - Generálny prokurátor Dobroslav Trnka nevylučuje svoj prípadný vstup do politiky po uplynutí funkčného obdobia. "V blízkej budúcnosti nad tým neuvažujem, nič sa však nedá vylúčiť. Aktuálne stále zachovávam princíp absolútnej nestrannosti a apolitickosti," uviedol pre agentúru SITA Trnka. Na otázku, ktorá časť politického spektra mu je najbližšia, však jednoznačne neodpovedal. "Nie som človek, ktorý sa do niečoho bezhlavo vrhne bez zodpovednej analýzy. Vždy som si ctil princípy odborného pragmatizmu. Vyjadrovať politické názory a zároveň reprezentovať prokuratúru je však nezlučiteľné," dodal Trnka.

Prokuratúra musí zostať podľa slov svojho súčasného šéfa imúnna od politiky. "Žiaden prokurátor, ani radový pracovník nemá zákaz vyjadriť svoj politický názor za volebnou plentou. Vo svojej práci je však prísne viazaný zákonom. Ani prokuratúra nie je všemocná a má v ústavnom poriadku presne vymedzené miesto. Nie je nám daná právomoc suplovať činnosť polície ani súdov, nieto ešte plniť želania politikov," prízvukoval Trnka. Ako tvrdí, snahu o ovplyvňovanie chodu prokuratúry zo strany politikov si všimol. "Nepopieram, že hlavne politici sú majstrami emócií. Veľmi pozorne sledujem spoločenské dianie, avšak činnosť prokurátora je silne determinovaná zákonom. Ako nie sme napríklad oprávnení kontrolovať tovar v kamiónoch, tak nemôžeme z ľubovôle inému vstupovať do účtovníctva. Nato sú na Slovensku primárne oprávnené iné orgány. Ak zákonodarca v medziach ústavy zmení alebo upraví legislatívu, tak sme pripravení pozrieť sa aj na pôvod majetku. My s tým problém nemáme," uzavrel Trnka.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Gréckokatolíci začali tento týždeň predvianočný pôst
<< predchádzajúci článok
Robotníci našli pri Čáčove telo, môže ísť o nezvestnú Nikolu