Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Gala

19. septembra 2007

Twiggy - nielen prvá svetová supermodelkaPrvá skutočná svetová supermodelka Twiggy sa narodila 19. septembra 1949 v severnom Londýne ako Leslie Hornby. V roku 1966 si mladú Lesley všimol v kaderníctve Nigel Daves a ponúkol jej ...Zdieľať

BRATISLAVA 19. septembra (WEBNOVINY) - Prvá skutočná svetová supermodelka Twiggy sa narodila 19. septembra 1949 v severnom Londýne ako Leslie Hornby. V roku 1966 si mladú Lesley všimol v kaderníctve Nigel Daves a ponúkol jej modelingovú zmluvu. Práve on jej navrhol aj to, aby začala ako umelecké meno používať svoju detskú prezývku Twiggy a sám sa premenoval na Justina de Villeneuva. Už po prvom fotení ju Daily Express označil za tvár roka 1966. V polovici šesťdesiatych rokov bola svetoznáma Twiggy vo veku 16 rokov najvyhľadávanejšou fotomodelkou. Na vrchole kariéry bola známa svojou extrémnou štíhlosťou - počas šesťdesiatych rokov sa pýšila mierami 81-58-81, ktoré si udržala až do dospelosti - v roku 1986 to bolo 91B-51-84. Vychudnuté londýnske dieťa s anjelskou tvárou sa stalo zo dňa na deň ikonou. "Vydrží len zopár týždňov," reagoval v roku 1967 na jej raketový útok na New York jeden z náhodných svedkov. O 40 rokov neskôr však Twiggy stále patrí medzi najvýznamnejšie postavy módneho sveta. Už v roku 1966 nahrala mladá modelka svoj prvý hudobný singel Beautiful Dreams, ktorý vydali vo Veľkej Británii a neskôr distribuovali do celého sveta - v čase jej návštevy Japonska dosiahol v tejto krajine prvé miesto hitparád. V tom istom roku uviedli aj jej módnu kolekciu zameranú na mládež nazvanú Twiggy Dresses. Ako 17-ročná bola jednou z najznámejších tvárí na planéte - jej fotografiu dokonca uzavreli do časovej kapsuly a poslali do vesmíru. Fotili ju najprestížnejší fotografi tých čias ako Barry Lategan, Melvin Sokolsky, Richard Avendon alebo Bert Stern, ktorý pre ABC network natočil aj tri filmy o jej reklamnom výlete do USA v roku 1967 - Twiggy In New York, Twiggy In Hollywood a Twiggy, Why? Legendárni Leiber & Stoller napísali pre dokumenty pieseň s názvom I'll Remember You - Twiggy. Okrem obálok prestížnych módnych časopisov ako Vogue alebo Harpers Bazaar, začal v USA vychádzať aj jej vlastný časopis určený pre mládež Twiggy: Her Mod Mod Teen World. Spoločnosť Mattel v roku 1967 predstavila špeciálnu bábiku Twiggy Barbie. Na jej návštevu USA pružne zareagovali viaceré americké firmy, ktoré s jej súhlasom začali na zvýšenie záujmu o svoje produkty používať značku Twiggy. Tak sa na trhu objavili podkolienky, stolové hry, nádoby na obedy, tašky a množstvo ďalších vecí, ktoré predávala jej popularita. Twiggy bola najmladšou osobou, ktorej sa venovali v televíznej show This Is Your Life vysielanej v decembri 1969. Napriek tomu, že v roku 1970 po zisku filmového angažmánu oficiálne odišla do modelingového dôchodku, práce v tejto oblasti sa nevzdala. "Nemôžete byť celý život vešiakom na oblečenie," odôvodnila svoj odchod z modelingu.

V roku 1977 sa vydala za amerického herca Michaela Witneyho. O rok neskôr sa im narodila dcéra Carly, no v roku 1983 Witney zomrel na infarkt.

Okrem modelingu bola Twiggy úspešná aj na hereckom poli - vo filme, divadle i televízii. Hereckú kariéru začala vo filme Kena Russella The Boy Friend (1971), ktorý jej vyniesol dva Zlaté glóbusy - v kategórii Najsľubnejší objav a Najlepšia herečka v muzikáli. Práve pre prácu na ňom zanechala modeling. Odvtedy nahrala aj množstvo hudobných albumov. Úspech dosiahla i ako Eliza Doolitle v spracovaní Pygmaliona v Yorkshire TV. Za Gershwinov muzikál My One and Only ju v roku 1983 nominovali v kategórii Najlepšia herečka na prestížnu broadwayskú Tony Award. V hereckej kariére pokračovala v americkej i britskej televízii. Objavila sa vo filmoch The Doctor and the Devils (1985), Rajský klub (1986), Bratia Bluesovci (1980) alebo Young Charlie Chaplin (1989).

V roku 1988 sa vydala za britského herca a režiséra Leigha Lawsona, s ktorým sa zoznámila pri nakrúcaní filmu Madame Sousatzka a žijú spolu dodnes.

Deväťdesiate roky z nej urobili televíznu moderátorku. V ITV mala vlastnú šou nazvanú Twiggy's People, v ktorej spovedala osobnosti ako Dustin Hoffman, Lauren Bacall, Tom Jones, Joan Rivers, Eric Idle alebo Tim Curry. V roku 2001 natočila pre ITV ďalšiu sériu šou s názvom Take Time With Twiggy, kde opäť spovedala známe osobnosti, napríklad Lulu, Kena Russella alebo Fredericka Forsytha.

Jej autobiografia Twiggy In Black and White z roku 1997 sa zaradila medzi bestsellery a album Midnight Blue vychválili hudobní kritici. V roku 2005 sa pridala k obsadeniu televíznej šou America's Next Top Model. Jej nestarnúca krása, ktorá pretrvala celé desaťročia, jej dovoľuje pokračovať aj v modelingovej kariére - znovu a znovu sa objavuje na obálkach časopisov ako Vogue alebo Tatler. Vystupovala aj v reklamných kampaniach rôznych odevných firiem. Je nadšenou podporovateľkou organizácií bojujúcich za práva zvierat, aktivistkou v "protikožušinovom" hnutí a podporuje výskum rakoviny prsníkov.

V zozname Najväčších svetových supermodeliek, ktorý zostavila televízna stanica Channel 5, sa Twiggy dostala na deviate miesto.

SITA© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Počas troch týždňov uzavretý tunel Branisko aj časť diaľnice
<< predchádzajúci článok
Ďalšieho Shakespeara ponúkne Astorka, vsadila na Othella

Twiggy - nielen prvá svetová supermodelka - diskusné fórum čitateľov