24hod.sk    Šport    MS 2006 - Futbal

27. júna 2006

Ukrajina v štvrťfinále MS vo futbale

Súperom Talianov vo štvrťfinále majstrovstiev sveta vo futbale budú Ukrajinci. Tí si v pondelkovom večernom osemfinále poradili so Švajčiarmi až na strely zo značky pokutového kopu 3:0 a vo svojej ...

KOLÍN 26. júna (WEBNOVINY) - Súperom Talianov vo štvrťfinále majstrovstiev sveta vo futbale budú Ukrajinci. Tí si v pondelkovom večernom osemfinále poradili so Švajčiarmi až na strely zo značky pokutového kopu 3:0 a vo svojej premiérovej účasti na svetovom šampionáte postúpili už medzi osem najlepších tímov. V riadnom hracom čase aj po predĺžení sa dramatické stretnutie na Rhein Energy Stadione skončilo bezgólovou remízou, a tak o víťazovi musel rozhodnúť rozstrel. V ňom Švajčiari totálne zlyhali, keď nepremenili ani jeden z prvých troch pokusov. A keďže na druhej strane minul z prvých troch pokusov len kapitán Ukrajiny Ševčenko, jeho spoluhráč Gusev vo štvrtej sérii definitívne rozhodol o senzačnom ukrajinskom postupe. Švajčiarsky brankár Pascal Zuberbühler síce zostal neprekonaný aj vo štvrtom stretnutí na MS 2006, ale v penaltovom rozstrele už svoj tím na rozdiel od Šovkovského až tak nepodržal.

Osemfinále (Kolín):
Švajčiarsko - Ukrajina 0:0 po predĺžení, 0:3 na strely zo značky pokut. kopu
ŽK: 59. Barnetta (Švajč.), rozhodovali: Archundia - Ramirez (obaja Mex.), Vergara (Kan.), 45 000 divákov (vypredané)

Rozstrel zo značky pokutového kopu:
Ševčenko (Ukr.) - nedal, Zuberbühler chytil (0:0), Streller (Švajč.) - nedal, Šovkovskij chytil (0:0)
Milevskij (Ukr.) - premenil (1:0), Barnetta - nedal, trafil do brvna (1:0)
Rebrov (Ukr.) - premenil (2:0), Cabanas - nedal, Šovkovskij chytil (2:0)
Gusev (Ukr.) - premenil (3:0) a rozhodol o postupe do štvrťfinále, Švajčiari už nekopali

Švajčiarsko: Zuberbühler - P. Degen, Djourou (34. Grichting), Müller, Magnin - Barnetta, Vogel, Cabanas, Wicky - Frei (116. Lustrinelli), Hakan Yakin (64. Streller)
Ukrajina: Šovkovskij - Gusev, Vaščuk, Nesmačnyj - Gusin - Kaliničenko (75. Rotaň), Šelajev, Vorobej (94. Rebrov), Timoščuk - Ševčenko, Voronin (111. Milevskij)

Šieste osemfinálové stretnutie začali oba tímy útočne a už v 7. min vyskúšal po prvý raz pozornosť brankára Ukrajiny Šovkovského z diaľky Yakin. Aj druhú šancu duelu mali hráči Švajčiarska, v 13. min sa Šovkovskij poriadne zapotil, aby vytlačil strelu Wickyho vedľa svojej svätyne. Na druhej strane hneď prvá šanca "sbirnej" zaváňala gólom. V 21. min Kaliničenko poslal do šestnástky z priameho kopu ideálny center, no koníček z hlavy kapitána Ševčenka iba opečiatkoval brvno Zuberbühlerovej brány. Už o tri minúty napodobnil novú posilu FC Chelsea na opačnej strane Frei, keď po jeho utešenej strele z priameho kopu zazvonilo brvno ukrajinckej bránky. Postupne sa do miernej prevahy dostávali Ukrajinci, no peknú krížnu prihrávku Šelajeva nevyužil Gusev v 26. min na presnú prihrávku do šestnástky. O tri minúty bol v hlavnej úlohe opäť Šelajev, no prvý strelecký pokus mu zlikvidovali obrancovia "Nati" a druhý mieril vysoko nad. Nepríjemnosťou pre Köbiho Kuhna bolo, že už v 33. min musel dole z trávnika pre zdravotné problémy mladý obranca Djourou, čo narušilo už i tak oslabenú obranu Švajčiarov. Druhý polčas začali dvoma príležitosťami Ukrajinci, no ani hlavička a ani strela útočníka Leverkusenu Voronina si cestu do siete nenašli. V ďalšom priebehu sa oba tímy utápali vo viacerých nepresnostiach a nedostávali sa do žiadnych väčších šancí. Až v 67. min ukázal svoje individuálne majstrovstvo Ševčenko, no jeho strela po uvoľnení sa medzi bekmi súpera skončila tesne mimo bránky. Do veľkej príležitosti sa po rohovom kope v 75. min dostal defenzívny stredopoliar Gusin, ktorý prehlavičkoval Zuberbühlera, no lopta prešla tesne vedľa žrde. V závere riadneho hracieho času už ani jedno z mužstiev nechcelo riskovať chybu a obe sa sústredili najmä na obranu. Bezgólový zápas sa potom do dostal do predĺženia 2x15 min, v ktorom mali o čosi navrch Švajčiari. V 100. min vyskúšal Šovkovského postreh Vogel, ale neuspel. V druhej časti predĺženia po príchode Milevského sa ešte Ukrajinci pokúšali niečo vymyslieť, no švajčiarski stopéri boli pozorní. Súboj napokon dospel k penaltovému rozstrelu, v ktorom Švajčiari neprekonali v prvých troch pokusoch ani raz ukrajinského gólmana Šovkovského, zatiaľ čo Ukrajinci trikrát. Tak sa zverenci trénera Olega Blochina mohli večer po pol dvanástej SELČ tešiť z premiérového postupu medzi osem najlepších tímov sveta