24hod.sk    Šport    ME vo futbale 2012

19. júna 2012

Ukrajina von z hry, podľahla Anglicku 0:1

D-skupina (Doneck/Ukr.): Anglicko - Ukrajina 1:0 (0:0)

ukrajina anglicko DONECK 19. júna - Po Poľsku nepostúpila zo základnej skupiny na XIV. majstrovstvách Európy vo futbale ani druhá usporiadateľská krajina - Ukrajina, ktorá podľahla Anglicku vo svojom utorňajšom záverečnom vystúpení v doneckej Donbass Arene 0:1. O jediný gól duelu sa postaral Wayne Rooney, ktorý po odpykaní si trestu za červenú kartu z posledného kvalifikačného stretnutia v Čiernej Hore nastúpil premiérovo na tomto šampionáte. Zakončovateľ Manchestru United v 48. min využil strieľaný center Stevena Gerrarda a chybu brankára Andrija Pjatova. Angličania sa so siedmimi bodmi stali víťazmi D-skupiny.

Výsledok - utorok:
D-skupina (Doneck/Ukr.):
Anglicko - Ukrajina 1:0 (0:0)
Gól: 48. Rooney, ŽK: 73. Gerrard, 78. Ashley Cole - 63. Tymoščuk, 74. Rakickij, 86. Ševčenko, rozhodovali: Kassai - Erös, Ring (všetci Maď.)

Anglicko: Hart - G. Johnson, Terry, Lescott, Ashley Cole - Milner (70. Walcott), Gerrard, S. Parker, A. Young - Rooney (87. Oxlade-Chamberlain) - Welbeck (82. Carroll)
Ukrajina: Pjatov - Gusev, Chačeridi, Rakickij, Selin - Jarmolenko, Tymoščuk, Konopľanka - Garmaš (78. Nazarenko) - Devič (70. Ševčenko), Milevskij (77. Butko)

Prvých dvadsať minút duelu bolo výlučne v ukrajinskej réžii, útočná hra Anglicka v tom čase prakticky nejestvovala. V 7. min vyslal z diaľky projektil Garmaš, letel však nad Hartovu bránku. Na ľavom krídle hýril aktivitou Konopľanka, napravo Jarmolenko, Ukrajinci mali loptu celkovo častejšie v moci. Anglický obranný "Stonehenge" však tvorilo neraz aj osem hráčov, preto to zverenci Olega Blochina skúšali predovšetkým z diaľky - v 18. min pálil spoza šestnástky Tymoščuk, krátko po ňom ľavačkou tesne nad aj Gusev. Angličania po prvý raz pohrozili až v 28. min, ale zato veľmi nebezpečne - Young posadil center na Rooneyho hlavu, no kanonier Manchestru United ju netrafil dobre a smerovala vedľa ľavej žrde Pjatovovej bránky.

Neuznaný gól Ukrajiny

Albión hrozil najmä zo štandardiek, ktoré učebnicovo zahrával dispečer Liverpoolu Gerrard. A krátko po zmene strán práve jeho strieľaný center v 48. min vyústil do prvého gólu v stretnutí. Skúsený 32-ročný záložník sa na pravej strane pred šestnástkou lišiacky zbavil obrancu, jeho prudkú, ale chytateľnú strelu Pjatov neschoval do rukavíc a na bránkovej čiare osamotený Rooney čelom pohodlne doťukol loptu do siete - 1:0. Ukrajinci v tej chvíli potrebovali na zvrat dva góly. V 61. min Jarmolenko zľava dobre našiel Milevského, ktorý v obrovskej šanci hlavou nenamieril presne. Už o minútu neskôr sa Ukrajinci mohli tešiť z vyrovnávajúceho gólu, ale Devičovu strelu zblokoval Hart a "padajúci list" vykopol z hranice bránkovej čiary stopér Terry - podľa bránkového rozhodcu neprešla celým objemom za čiaru, spomalený záber však ukázal, že to bol regulárny gól. V 74. min vypálil jedovku z tridsiatich metrov Konopľanka, ale Hart predviedol spoľahlivý zákrok. O minútu neskôr hlavičkoval Rooney, Pjatov si však poradil s jeho pokusom. Záver priniesol vzruch pred oboma bránkami, ale gól už nepadol.