18. apríla 2010

Úvod play-off NBA bez prekvapení

Tagy: NBA

Štyrmi zápasmi vstúpila sezóna zámorskej NBA v sobotu do svojej vyraďovacej časti a v prvý deň sa priaznivci basketbalu nedočkali žiadneho prekvapenia. Všetky domáce tímy vstup do série ...

nba Foto: SITA/APNEW YORK 18. apríla (WEBNOVINY) - Štyrmi zápasmi vstúpila sezóna zámorskej NBA v sobotu do svojej vyraďovacej časti a v prvý deň sa priaznivci basketbalu nedočkali žiadneho prekvapenia. Všetky domáce tímy vstup do série z pozície vyššie nasadeného tímu zvládli a na zápasy vedú 1:0.

Najkvalitnejší zápas videli diváci v jedinom stretnutí v západnej polovici súťaže v Denveri, kde domáci Nuggets zvíťazili 126:113 najmä vďaka 42 bodom Carmela Anthonyho. Pre 25-ročného krídelníka to je osobné maximum v play-off zápasoch. V štvrtej štvrtine sa k nemu navyše pridal J. R. Smith, ktorý v záverečných dvanástich minútach strelil 18 zo svojich 20 bodov. Zraneniami sužovaný súper si síce proti takejto smršti viedol celkom dobre, no na víťazstvo nemal nárok. "Toto sme potrebovali. Viem, že som predtým povedal, že úspech mužstva leží na mojich pleciach, ale J. R. je dôležitou súčasťou toho, čo robíme a čo chceme dosiahnuť. Potrebujeme, aby hral tak ako dnes,“ upriamil pozornosť na svojho spoluhráča Anthony. Hosťom pritom chýbal najmä Kirilenko, ktorý si vo štvrtok obnovil zranenie a v celej sérii pravdepodobne nenastúpi. "Anthony mal tento zápas pod kontrolou. Dával koše s prehľadom, ani nepotreboval driblovať. Zväčša si raz narazil loptu o palubovku, alebo strieľal hneď, ako ju chytil.
Presne vtedy sme tam potrebovali Andreja,“ nechal sa počuť Carlos Boozer.

Podobný priebeh, aj keď s menším počtom bodov, mal aj súboj v Bostone. Aj tu sa hostia držali na dostrel vyššie nasadenému súperovi až do štvrtej časti hry, v nej však Celtics dokázali Heat odskočiť a nakoniec zvíťazili 85:76. No tento duel bol okorenený aj o záverečnú šarvátku, z ktorej možno vyjde so suspendáciou na druhý duel Kevin Garnett. Miami môže stratu tohto stretnutia ľutovať. Sedem minút pred koncom totiž viedli o 14 bodov. "Stratili sme sebaovládanie oveľa skôr ako pri tom konflikte. Nedokázali sme udržať disciplinovaný výkon. Neodpovedali sme dostatočne na nátlakovú hru súpera,“ skonštatoval tréner Heat Erik Spoelstra.

Basketbalisti Atlanty neprehrali pred úvodným duelom play-off na svojom ihrisku tucet zápasov a Milwaukee teda malo pred sebou ťažkú úlohu prelomiť túto sériu. Hneď v prvej časti hry im Hawks ukázali, že na to veľmi nemôžu pomýšľať. V podstate dokonalom prvom polčase si hráči Atlanty vypracovali dostatočný náskok na to, aby už v druhej polovici stretnutia mohli iba kontrolovať priebeh a nestrácať zbytočne sily pred potenciálne dlhým play-off. V druhom polčase sa síce zdalo, že by sa hostia mohli spamätať, no Atlanta zápas udržala pod kontrolou. "Keď sa dostanete do takého náskoku, stanete sa tak trochu ľahostajným. Basketbal je o bodových nábehoch. Im sa taký podaril v druhom polčase, no my sme ho ustáli a to je dôležité,“ opísal rozohrávač Mike Bibby priebeh črtajúceho sa obratu hostí, ktorý Hawks zastavili hneď v zárodku.

Do svojej série vstúpil aj najlepší tím súťaže po základnej časti. Cleveland, podobne ako Atlanta, použil taktiku omráčiť a držať si protivníka od tela. Cavaliers si náskok vypracovali v prvej štvrtine a následne väčšinu času držali Bulls na rozdiel desiatich až pätnástich bodov. No podobne ako hostia v predchádzajúcom zmieňovanom zápase, aj v tomto "býci“ dokázali súpera vystrašiť, keď sa v štvrtej štvrtine dostali z 22-bodového deficitu na rozdiel siedmich bodov. Domáci však napokon vyhrali 102:92, keď sa mohli spoľahnúť aj na skúseného Shaquilla O`Neala. Ten po dvojmesačnej pauze odohral 24 minút a stihol zaznamenať 12 bodov, po päť doskokov a asistencií a tri bloky.

Štvrťfinále konferencií play-off (hrá sa na štyri víťazné duely):

Východná konferencia:
Atlanta ( 3.) - Milwaukee (6.) 102:92 (34:17, 28:23, 19:30, 21:22) - stav série 1:0
Najviac bodov: Joe Johnson 22, Bibby 19, Jamal Crawford 17 – Jennings 34, Salmons 16, Ilyasova 11, úspešnosť streľby z poľa: 53,9:45,1, trojky: 6/11 – 6/20, doskoky: 44:46, asistencie: 18:11, stratené lopty: 13:12, získané lopty: 8:11, bloky: 11:1, fauly: 17:18, 18 729 divákov

Cleveland (1.) - Chicago (8.) 96:83 (32:18, 24:23, 17:19, 23:23) - stav série 1:0
Najviac bodov: L. James 24, Mo Williams 19 (10 asistencií), Jamison 15 (10 doskokov) - D. Rose 28 (10 asistencií), Deng 12, Noah 10, úspešnosť streľby z poľa: 46,4:42,5, trojky: 6/23 - 1/7, doskoky: 57:46, asistencie: 27:19, stratené lopty 18:14, získané lopty 7:12, bloky 12:4, fauly: 15:19, 20 562 divákov

Boston (4.) - Miami (5.) 85:76 (28:29, 13:15, 23:22, 21:10) - stav série 1:0
Najviac bodov: Pierce 16, Garnett 15, R. Allen 14 – Wade 26, Q. Richardson 15, J. O`Neal 8, úspešnosť streľby z poľa: 44.3:39.7, trojky: 1/6: - 4/17, doskoky: 47:48, asistencie: 18:18, stratené lopty 14:19, získané lopty 11:9, bloky 6:5, fauly: 11:24, 18 624 divákov

Západná konferencia:
Denver (4.) - Utah (5.) 126:113 (30:28, 27:28, 31:30, 38:27) - stav série 1:0
Najviac bodov: C. Anthony 42, J. R. Smith 20, Nené 19 - D. Williams 26 (11 asistencií), Boozer 19, C. J. Miles 17, úspešnosť streľby z poľa: 57,1:54,3, trojky: 11/26 - 7/17, doskoky: 48:36, asistencie: 29:26, stratené lopty 8:10, získané lopty 6:4, bloky 3:6, fauly: 25:25, 19 155 divákov