05. júla 2009

Úvod TdF pre Cancellaru, z favoritov najlepší Contador

Švajčiar Fabian Cancellara potvrdil pozíciu najlepšieho časovkára súčasnosti a stal sa víťazom úvodnej 15,5 km dlhej etapy 96. ročníka slávnych cyklistických pretekov Tour de France. Olympijský ...

MONAKO 5. júla (WEBNOVINY) - Švajčiar Fabian Cancellara potvrdil pozíciu najlepšieho časovkára súčasnosti a stal sa víťazom úvodnej 15,5 km dlhej etapy 96. ročníka slávnych cyklistických pretekov Tour de France. Olympijský šampión z Pekingu sa presadil v uliciach Monaka s náskokom 18 sekúnd pred najväčším favoritom pretekov a víťazom Tour z roku 2007 Albertom Contadorom, tretí v jazde proti času skončil s odstupom ďalšej sekundy Bradley Wiggins z Veľkej Británie. Len 5 sekúnd na druhého Contadora stratil ďalší favorit Cadel Evans z Austrálie. Slovák Peter Velits obsadil v úvodnej etape s odstupom 1:38 min na technicky náročnej a členitej trati 70. priečku. Najsledovanejšia postava Tour Lance Armstrong, ktorý sa na francúzske cesty vrátil po trojročnej prestávke, skončil v Monaku desiaty. Za Cancellarom zaostal o 40 sekúnd. Jazdec tímu Astana vyrazil na trať v prvej polovici štartového poľa, čo uňho nebývalo zvykom. Teraz to bola súčasť taktiky, keďže predpovede hovorili, že v závere časovky môže aj padať dážď. "Nemal som veľké ilúzie. Pred časovkou som bol trocha nervózny, ale to bolo logické. Som šťastný, že môžem byť na Tour. Aj keby som nevyhral, môžem urobiť mnoho správnych vecí a to je najdôležitejšie," povedal v cieli Armstrong.

Vlaňajší víťaz Carlos Sastre zaostal za Švajčiarom o 68 sekúnd. Sklamaním sa skončila úvodná etapa pre víťaza Gira Denisa Meňšova, ktorého od najrýchlejšieho jazdca tímu Saxo Bank Cancellaru delilo 90 sekúnd.

Úvod Tour de France 2009 v uliciach Monaka kopíroval aj slávny okruh formuly 1. Skvelú prvú polovicu časovky mal Tony Martin, Nemec z tímu Columbia však v druhej časti zaostal a napokon skončil siedmy. Na prvom medzičase bol napokon najlepší Contador, v cieli sa však radoval vďaka fenomenálnej jazde a výbornej druhej polovici Cancellara, ktorý sa ako prvý oblečie do žltého trička lídra pretekov a pravdepodobne si ho aj pár dní na rovinách pobrežia Stredozemného mora udrží. "Je to pre mňa špeciálny moment. Som veľmi hrdý, že sa mi podarilo potvrdiť úlohu favorita. V prvej časti bola taktika jednoznačná, nechcel som sa úplne vyšťaviť. Potom som vedel, že moja jazda bude úplne iná. Bjärne Riis mi z auta dal pokyn a ja som začal šliapať do pedálov s oveľa väčšou silou. Išiel som si svoje vlastné tempo. Chcel by som žlté tričko udržať čo najdlhšie. Do cieľa je však ešte 3500 km," uviedol Cancellara.

V Monaku trať čiastočne kopírovala okruh formuly 1, nechýbal ani tradičný tunel a pasáž v prístave. Do kniežatstva sa Tour vrátila piatykrát, prvýkrát od roku 1964.

Výsledky - Tour de France 2009:
1. etapa (Monako - Monako, časovka na 15,5 km): 1. Fabian Cancellara (Švajč.) Team Saxo Bank 19:32 min, 2. Alberto Contador (Šp.) Astana +18, 3. Bradley Wiggins (V. Brit.) Garmin - Slipstream +19, 4. Andreas Klöden (Nem.) Astana +22, 5. Cadel Evans (Austr.) Silence - Lotto +23, 6. Levi Leipheimer (USA) Astana +30, 7. Roman Kreuziger (ČR) Liquigas +32, 8. Tony Martin (Nem.) Team Columbia - HTC +33, 9. Vincenzo Nibali (Tal.) Liquigas +37, 10. Lance Armstrong (USA) Astana +40, ... 18. Andy Schleck (Lux.) Team Saxo Bank +1:00 min, 53. Denis Meňšov (Rus.) Rabobank +1:31, 70. Peter Velits (SR) Team Milram +1:38