Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

30. mája 2007

Už je územné rozhodnutie na výstavbu pri Sade Janka KráľaRakúska investorská spoločnosť International Property Development (IPD) má už územné rozhodnutie na plánovanú výstavbu hotela a polyfunkčného domu na území parčíka Krasovského pri Sade Janka ...Zdieľať

BRATISLAVA 30. mája (WEBNOVINY) - Rakúska investorská spoločnosť International Property Development (IPD) má už územné rozhodnutie na plánovanú výstavbu hotela a polyfunkčného domu na území parčíka Krasovského pri Sade Janka Kráľa v bratislavskej Petržalke. Ako dnes pre agentúru SITA uviedol tlačový tajomník petržalského miestneho úradu Ľubomír Andrassy, investor splnil všetky zákonné podmienky na vydanie tohto rozhodnutia, chýba mu tak už iba stavebné povolenie. Podľa neho podpísal petržalský starosta Milan Ftáčnik toto rozhodnutie ako štatutárny orgán stavebného úradu v prenesenom výkone štátnej správy. "Vtedy môže konať predstaviteľ samosprávy len to, čo mu umožňuje stavebný zákon a po splnení všetkých zákonných podmienok musí územné rozhodnutie vydať. Očakávame ale, že sa proti rozhodnutiu odvolajú ochranári, občania a aktivisti, ktorí vykonávali aktivity za záchranu tohto územia," povedal Andrassy. Pripomienkami poslanými na petržalsky stavebný úrad sa bude následne zaoberať Krajský úrad životného prostredia, ktorý by mal posudzovať ich reálnosť.

Podľa Andrassyho je však Milan Ftáčnik ako komunálny politik naďalej presvedčený, že v lokalite Lesíka Krasovského by mala ostať prioritne zeleň a park a nemala by sa realizovať investičná výstavba. "Lesík Krasovského tvorí ochranu Sadu Janka Kráľa pred negatívnymi vplyvmi z Einsteinovej. Podľa nás je ako ochrana sadu lepšia prírodná bariéra ako panelová stena," konštatoval Andrassy. Podľa miestnej samosprávy je veľkým problémom celej veci skutočnosť, že bratislavský primátor Andrej Ďurkovský podpísal s investorskou spoločnosťou nájomnú zmluvu na dobu neurčitú. "Ak sa podpisuje zmluva nad desať rokov, rozhoduje o tom mestské zastupiteľstvo. Je zvláštne, že o zmluve na dobu neurčitú poslanci nerozhodujú," uviedol Andrassy. Na základe uzatvorenia zmluvy na dobu neurčitú splnil investor jednu zo základných podmienok pre získanie územného rozhodnutia.

Hovorkyňa občianskej iniciatívy Nádej pre Sad Janka Kráľa Elena Pätoprstá potvrdila, že občania sa proti rozhodnutiu odvolajú. "Určite sa odvoláme, doteraz sme využili všetky prostriedky, ktoré sa dali. Spísali sme petíciu, kde sa vyzbieralo 14-tisíc podpisov, približne 20-tisíc ľudí obkolesilo živou reťazou danú lokalitu. Dokonca sme žiadali aj primátora, aby sa k tomuto vyjadril, doteraz sme od neho nič nedostali," povedala Pätoprstá. Podľa nej stratí Sad Janka Kráľa výrubom kus ochrannej zelene, a keď "padne lesík, celá Bratislava si uvedomí, prečo sme bojovali." Pätoprstá je presvedčená, že zvýšená doprava, komunikácia, hluk či prach sadu v žiadnom prípade neprospejú. "Hlas verejnosti však asi nemá takú silu ako hlas investora," konštatovala Pätoprstá. Hovorkyňa si taktiež myslí, že bol porušený zákon a výstavba je v rozpore s územným plánom. "Smerná časť dokumentu hovorí, že by tu mala byť prevažná funkcia verejnej zelene. Lenže keď sa začne výstavba, viac zelene tu nebude. Ak magistrát hlavného mesta tvrdí, že sa to týka zelene na území bližšie k Auparku, tak musím povedať, že tam žiadna verejná zeleň nie je," dodala Pätoprstá.

SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Umelec na protest zjedol psa
<< predchádzajúci článok
Viac ako pätina vtáctva našej planéty je v ohrození