Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

26. októbra 2012

V Barme tečie krv, násilnosti zabili ďalších 56 ľudíNajnovšia vlna násilia medzi barmskými budhistami a moslimami v štáte Rachin si vyžiadala už 56 mŕtvych, informovala v piatok miestna vláda. Obavy nad celou situáciou už vyjadrila, ...Zdieľať
z barmy uslo skoro 100 tisic ludi v RANGÚN 26. októbra (WEBNOVINY) - Najnovšia vlna násilia medzi barmskými budhistami a moslimami v štáte Rachin si vyžiadala už 56 mŕtvych, informovala v piatok miestna vláda.


Obavy nad celou situáciou už vyjadrila, Organizácia Spojených národov, Európska únia aj Spojené štáty. Celková bilancia bojov medzi znepriatelenými etnikami žijúcimi na západe Barmy (Mjanmarska) tak od júna stúpla už na 150 obetí.

Násilnosti sa začali v Barme po udalosti zo začiatku júna, keď budhisti zo štátu Rachin dobili na smrť desať etnických Rohingyov v reakcii na znásilnenie a zabitie 26-ročnej ženy.

Boje medzi väčšinovými budhistami a menšinovými moslimami prinútili barmskú vládu vyhlásiť v štáte Rachin výnimočný stav. Rohingyovia sú sunnitskí moslimovia, ktorí hovoria bengálskym dialektom, aký používajú obyvatelia juhovýchodného Bangladéša.

Nie sú však vítaní ani v Barme, ani v Bangladéši, kde ich žije približne 300 000. Nemajú nijaké práva a žijú vo veľkej chudobe v schátraných osadách. OSN ich zaradila medzi najprenasledovanejšie menšiny planéty.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Parlament prerokuje alkohol u cyklistov aj zákon o Košiciach
<< predchádzajúci článok
Výstava OBRAZ?!...