Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

14. júla 2009

V Iráne popravili sunnitských povstalcovV Iráne v utorok popravili sunnitských povstalcov z organizácie Džundulláh. Poprava sa podľa informácií agentúry Fars uskutočnila v Zahedáne, hlavnom meste provincie Sistán-Balúčistán, ktorá ...Zdieľať
TEHERÁN 14. júna (WEBNOVINY) - V Iráne v utorok popravili sunnitských povstalcov z organizácie Džundulláh. Poprava sa podľa informácií agentúry Fars uskutočnila v Zahedáne, hlavnom meste provincie Sistán-Balúčistán, ktorá hraničí s Afganistanom a Pakistanom. Agentúra počet popravených neuviedla. "Dnes ráno (utorok) popravili viacerých členov teroristickej organizácie Džundulláh," informoval Fars šéf súdnictva provincie Sistán-Balúčistán Ibrahím Hamídí a dodal, že všetky popravy sa uskutočnili vo väzení.


Podľa agentúry IRNA mali v utorok ráno na verejnosti popraviť 14 povstalcov z organizácie Džundulláh (Boží vojaci). IRNA v pondelok informovala o tom, ako miestny súd pozýval občanov, aby sa prišli na popravy pozrieť v utorok ráno o 06.30 miestneho času (04.00 SELČ). Medzi popravenými mal byť aj Abdulhamíd Rigí, brat šéfa Džundulláhu Abdulmalíka Rigího. Toho však podľa Hamídího popravia v priebehu tohto týždňa.

Organizácia Džundulláh je zodpovedná za opakované útoky proti iránskym vládnym cieľom v tejto nepokojnej provincii, ktorá leží na hlavnej pašeráckej trase drog do Európy. Zahedán je ďalej centrom rebelujúcich sunnitských Balúčov voči šiitskym úradom v Teheráne.

Počet tohtoročných obetí iránskeho súdneho systému tak stúpol na 178. V minulom roku v Iráne podľa organizácie Amnesty International vykonali trest smrti v 246 prípadoch, čím sa Irán zaradil v počte popráv na druhé miesto za Čínu.

Trest smrti hrozí v Iráne za vraždu, znásilnenie, ozbrojenú lúpež, odpadlíctvo od viery, šírenie drog, špionáž, opakovanú sodomiu, cudzoložstvo a prostitúciu. Objavili sa už aj prípady, keď iránske súdy vymerali trest smrti za finančné delikty.

SITA_AFP

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Taiwan zasiahlo silné podmorské zemetrasenie
<< predchádzajúci článok
Česi budú od utorka do Kanady potrebovať víza