Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

13. júla 2009

Česi budú od utorka do Kanady potrebovať vízaČesi budú od utorka potrebovať do Kanady vízum, prvé dva dni však bude možné požiadať vstup do krajiny až po prílete. Ottawa o tom v pondelok večer informovala Prahu, pričom ako dôvod uviedla zvyšujúci ...Zdieľať
PRAHA 13. júla (WEBNOVINY) - Česi budú od utorka potrebovať do Kanady vízum, prvé dva dni však bude možné požiadať vstup do krajiny až po prílete. Ottawa o tom v pondelok večer informovala Prahu, pričom ako dôvod uviedla zvyšujúci sa počet žiadostí o azyl v severoamerickej krajine zo strany českých občanov. Kanaďania k tomuto kroku opätovne pristúpili po dvoch rokoch. Český premiér Jan Fischer reagoval na túto správu zvolaním mimoriadnej schôdze vlády na zajtra ráno. Znovuzavedenie vízovej povinnosti pre Čechov sa bude v rámci klauzuly o solidarite medzi členskými krajinami EÚ taktiež riešiť aj na európskej úrovni. Praha tak zrejme požiada Brusel o zavedenie víz pre Kanaďanov cestujúcich do krajín Európskej únie. Fischer bude na túto tému v priebehu týždňa hovoriť s predsedom Európskej komisie Josém Manuelom Barrosom.


Kanada svojím rozhodnutím zareagovala na rapídny nárast žiadateľov o azyl z ČR. Tento rok ich počet totiž dosiahol úroveň 1 720, viac ich bolo iba z Mexika. Napriek tomu ale krajina zaviesť víza pôvodne neplánovala s tým, že počet žiadateľov o azyl je len jedno z kritérií. Rozhodnutie Kanaďanov obnoviť vízovú povinnosť pre Čechov sa začalo rodiť pred niekoľkými týždňami, kedy Ottawa vyslala do Česka špeciálnu misiu s cieľom posúdiť mieru diskriminácie tamojšej rómske komunity. Ako nakoniec skonštatovala, v Česku štátom riadená perzekúcia Rómov neexistuje.
SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
V Iráne popravili sunnitských povstalcov
<< predchádzajúci článok
Zvýšená výroba v automobilke PSA bude aj na jeseň

Česi budú od utorka do Kanady potrebovať víza - diskusné fórum čitateľov