Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

05. marca 2013

V kauze Gorila padlo nové obvinenie, ide o elektrárneVo vyšetrovaní kauzy Gorila pribudlo ďalšie trestné stíhanie. "Vyšetrovateľ začal trestné stíhanie vo veci porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku," informoval ...Zdieľať
malcharek BRATISLAVA 5. marca (WEBNOVINY) - Vo vyšetrovaní kauzy Gorila pribudlo ďalšie trestné stíhanie.


"Vyšetrovateľ začal trestné stíhanie vo veci porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku," informoval hovorca policajného prezídia Michal Slivka. Podľa šéfa vyšetrovacieho tímu stíhanie súvisí so Slovenskými elektrárňami.

Denník Pravda v posledný januárový deň informoval o plánovanom začatí stíhania, ktoré by sa malo týkať aktivít súvisiacich so Slovenskými elektrárňami a s talianskym Enelom ešte z čias privatizácie počas druhej Dzurindovej vlády.

„Vyplýva to z výpovedí svedkov a dokumentov, ktoré sa podarilo získať vyšetrovateľom,“ uviedol pre Pravdu zdroj z justičného prostredia. V spise Gorila, ktorý sa objavil na verejnosti, sa podľa zdroja Pravdy o týchto skutočnostiach priamo nepíše. Vyšetrovateľ tímu Gorila ich údajne získal výsluchmi a z dokumentov, ktoré má k dispozícii.


Dzurindova vláda sa zrejme prepočítala

Denník Pravda napísal, že vzhľadom na charakter trestného stíhania, a to, že okolnosti spisu Gorila popisujú roky 2005 a 2006, by sa stíhanie mohlo týkať privatizácie elektrární.

Práve k spôsobu privatizácie podniku z roku 2006 sa v januári podľa Pravdy vynorili aj ďalšie pochybnosti, a to po rokovaní Ficovej vlády.

Denník pripomína, že v roku 2005 bol exminister financií Ivan Mikloš pri dohode, že vládny kabinet po privatizácii neuvidí z elektrární dividendy do roku 2010, aby sa dostavali Mochovce, a to bez záväzných termínov.

Taliani však s dostavbou meškajú, a tak ešte prvá Ficova vláda termín nevyplácania dividend posunula na rok 2014 a v januári po tlaku Talianov súhlasila s posunom až na rok 2017. Štát tak bude zrejme najmenej 12 rokov po privatizácii bez dividend.

Mikloš novinám cez svoju poslaneckú asistentku potvrdil, že aj po oznámení ďalšieho odsúvania vyplácania podielov na zisku trvá na tom, že predaj väčšinového podielu vo firme bol správny krok. Podľa Pravdy je zrejmé, že druhá Dzurindova vláda sa pri privatizácii Slovenských elektrární prepočítala. Nechala totiž talianskemu Enelu v podniku na investície dividendy zo ziskov, ktoré by inak štát ako 34-percentný akcionár mohol inkasovať. Kabinet vtedy odhadoval, že takto Enelu nechá za roky 2006 až 2010 spolu asi 33 miliónov eur.


Štát sa vzdal najmenej 300 miliónov eur

Teraz sa však ukázalo, že štát sa vzdal sumy, ktorá prekračuje 300 miliónov eur. Zisky elektrární totiž po zdražení elektriny prudko narástli, čo sa pred predajom predpokladalo, ale Mikloš tvrdí, že to v roku 2005 netušil.

Pred Miklošom predaj elektrární dolaďoval bývalý minister hospodárstva Pavol Rusko. Po Miklošovi zase transakciu, pri ktorej štát za 66 percent akcií podniku dostal zatiaľ vyše jednu miliardu eur, formálne doladil exminister hospodárstva Jirko Malchárek.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 V kauze Gorila je podozrivý aj Daniel Lipšic (24. 1. 2013)
 V Gorile padlo tvrdé obvinenie, vydierali členovia vlády (17. 1. 2013)
 V kauze Gorila pribudlo trestné stíhanie vo veci vydierania (14. 1. 2013)
 Vyšetrovatelia riešia Gorilu bez prieťahov, prezradia viac (8. 1. 2013)
 Vyšetrovanie kauzy Gorila si vyžiadalo nové trestné stíhania (21. 11. 2012)
 Obrazom: Gorilí protest ožil, prišiel aj Tom Nicholson (10. 9. 2012)
 Jaroslav Haščák sa pre knihu o Gorile obrátil opäť na súd (9. 8. 2012)
 Minister Kaliňák bude hovoriť o novinkách v kauze Gorila (2. 8. 2012)
 Gorily za mreže nepôjdu, súdy sú podplatené, tvrdí Nicholson (26. 7. 2012)
 Kauza Gorila zatiaľ nemá vinníkov, vyšetrovací tím posilnia (24. 7. 2012)nasledujúci článok >>
Severná Kórea vystrkuje rožky, hrozí zrušením prímeria
<< predchádzajúci článok
Firma neopraví Hrad Krásna Hôrka, preklep jej zmaril tender

V kauze Gorila padlo nové obvinenie, ide o elektrárne - diskusné fórum čitateľov