Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

16. mája 2012

V Mexiku zomrel spisovateľ Carlos FuentesVo veku 83 rokov v utorok zomrel mexický spisovateľ Carlos Fuentes. Autor titulov La muerte de Artemio Cruz (1962, v českom preklade Smrt Artemia Cruze) či Gringo viejo (1985, v českom preklade Starý Gringo) ...Zdieľať
fuentes BRATISLAVA 16. mája (WEBNOVINY) - Vo veku 83 rokov v utorok zomrel mexický spisovateľ Carlos Fuentes. Autor titulov La muerte de Artemio Cruz (1962, v českom preklade Smrt Artemia Cruze) či Gringo viejo (1985, v českom preklade Starý Gringo) posledný raz vydýchol v hlavnom meste Mexiko.


Podľa miestnych médií boli príčinou smrti jedného z najvýznamnejších latinskoamerických spisovateľov srdcové problémy.

Fuentes má na konte takmer 60 literárnych diel, medzi ktorými okrem románov nechýbajú ani zbierky poviedok, divadelné hry či scenáre. Jeho štýl bol charakteristický experimentovaním s kompozíciou či rozprávačskými perspektívami.

Svojimi esejami týkajúcimi sa politiky a kultúry pravidelne prispieval do španielskeho denníka El País a mexického denníka Reforma. Bol tvrdým kritikom Spojených štátov amerických.

Za držiteľom prestížnej Cervantesovej ceny smútia aj osobnosti politického a kultúrneho života. "Som naozaj smutný zo smrti nášho drahého a obdivovaného Carlosa Fuentesa," napísal na Twitteri mexický prezident Felipe Calderón.

Laureát Nobelovej ceny za literatúru Mario Vargas Llosa sa pre El País vyjadril, že "strácame spisovateľa, ktorého dielo a prítomnosť zanechali hlbokú stopu."

Podľa mexického spisovateľa Josého Agustina sa Fuentes stal "významnou postavou mexického politického a kultúrneho života" a ako povedal pre portál BBC Mundo, bol veľkým človekom. Na Twitteri sa s ním so slovami "odpočívaj v pokoji" rozlúčil i držiteľ Booker Prize Salman Rushdie.

Informácie zverejnila webstránka www.bbc.co.uk a agentúry Mediafax a AFP.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Aaron Sorkin napíše scenár filmu o Steveovi Jobsovi
<< predchádzajúci článok
Björk na festivale Balaton Sound nahradí Armin van Buuren

V Mexiku zomrel spisovateľ Carlos Fuentes - diskusné fórum čitateľov