Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

16. apríla 2007

V Paríži dražia paleontologické nálezyAukčná sieň Christie's v Paríži obvykle robí dražby, v ktorých sú na predaj umelecké diela a nábytok. Dražba, ktorá sa začala dnes, je preto mierne neobvyklá - na ponuke dňa sa nachádzajú ...Zdieľať

BRATISLAVA 16. apríla (WEBNOVINY) - Aukčná sieň Christie's v Paríži obvykle robí dražby, v ktorých sú na predaj umelecké diela a nábytok. Dražba, ktorá sa začala dnes, je preto mierne neobvyklá - na ponuke dňa sa nachádzajú paleontologické nálezy, vrátane 15 000 rokov starej kostry sibírskeho mamuta. Historické kostry dáva do dražby súkromný zberateľ, medzi kupcami môžu byť múzeá, rovnako ako i umelci či zberatelia.

Mnohí paleontológovia s dražbou nesúhlasia. Pascal Tassy, profesor v parížskom prírodnom historickom múzeu, ostro kritizoval predaj nálezov, ktoré by mohli byť užitočné pre vedu a výskum. "Je to zhubný dôsledok efektu Jurský park. V minulosti súkromní zberatelia venovali podobný materiál múzeám, snažili sa nálezy chrániť. Dnes sú prvoradé peniaze a zisk - snažíme sa zarábať už naozaj na všetkom," uviedol Tassy.

Pozostatky gigantického mamuta, pomenovaného Prezident, sú ponúkané do dražby za minimálne 199 000 dolárov (v prepočte zhruba 5 miliónov slovenských korún). Medzi ďalšími ponukami sa nachádza kus meteoritu, nevyliahnuté dinosaurie vajce a vzácna zbierka fosílií - niektoré z nich sú staršie než 400 miliónov rokov.

SITA/AP


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Liter 95-oktánového benzínu zdražel o šesťdesiat halierov
<< predchádzajúci článok
PSA investuje 100 mil. eur do nového modelu v trnavskom závode